Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz: to, co najlepsze na wschodzie Południowego Tyrolu

Agroturystyka w Wokół Kronplatz
Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz to gwarancja, że będzie akcja, rozrywka i prawdziwa gościnność rodem z „Puschtra“.

Miasto, wieś, rzeka. I jezioro. I góra. Na urlopie w gospodarstwie w regionie turystycznym Kronplatz niczego nie brakuje: zakupy w Bruneck czy Innichen, biegi na nartach w Gsies czy Rasen-Antholz, wędrówki, wspinaczka lub kajakarstwo w dolinie Tauferer Ahrn, muzea w bliskim sąsiedztwie kwater urlopowych w okolicach Kronplatz. Myliłby się ten, kto kojarzyłby to wszystko z gwarem i zamieszaniem, ponieważ w tym turystycznym eldorado jest też sporo zacisznych miejsc. Właśnie tam stoją gospodarstwa z kwaterami urlopowymi, które stanowią idealny punkt wypadowy na wycieczki krajoznawcze wokół Brunecker. Tradycja spotyka się tu z miejskim życiem i przyrodą. Nie przypadkiem dolina Puster nazywana jest „zieloną doliną“.

Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz: na „dachu świata“
Wznoszący się na wysokość 2.275 metrów Kronplatz nie jest najwyższą górą w dolinie Puster, ale przez cały rok stanowi dumę okolicznych gmin: latem to znakomite miejsce na wędrówki, a zimą - na narty na wielokilometrowych i najlepiej przygotowanych trasach w dolinie. Do tego w pakiecie jest słońce i widok aż na Ortler - w pogodne dni. Dolina Puster i jej boczne odnogi Tauferer Ahrn, Gsieser i Antholzer, a także dolina Gader stanowią część bogatej oferty propozycji spędzenia wolnego czasu. Na płaskowyżu na szczycie góry spotykają się gminy Bruneck, Enneberg, Percha i Olang. Nazwa góry wywodzi się z legendy, której bohaterką jest Dolasilla, córka panującego w Dolomitach króla Fanes. Kronplatz, w tłumaczeniu: miejsce koronacji, to góra, na której miała się odbyć koronacja księżniczki. Warto również zobaczyć dzwon pokoju Concordia 2000 znajdujący się na jej szczycie. Jest on poświęcony św. Bernardowi, patronowi narciarzy i ludzi wspinających się po górach. Na płaszczu dzwonu widnieje napis „Donet deus populis pacem“ – „Niech Bóg podaruje ludom pokój". Dzwon ten rozbrzmiewa i jest słyszany z daleka codziennie o dwunastej w południe, a także wtedy, kiedy jakieś państwo zniesie karę śmierci lub kiedy zakończy się jakaś wojna. Najnowszą atrakcją na Kronplatz jest oryginalny budynek muzeum, który sława architektury Zaha Hadid zaprojektowała jako siedzibę Górskiego Muzeum Messnera Corones.

Kto nie lubi tłumów…
… chętnie wycofuje się do małych wiosek. Tutaj wiejskie życie wciąż toczy się swoim dawnym rytmem. Każda wieś ma własne tradycje, każda boczna odnoga doliny Puster ma własne specjały. Na urlopie w gospodarstwie w okolicach Kronplatz można odkryć więcej niż by się spodziewało. Gospodarstwa w okolicznych przysiółkach leżą na rozległych terenach zielonych, a charakter krajobrazu wyznaczają zajęcia mieszkańców: hodowla zwierząt i uprawa roli. Wieczorami ludzie spotykają się tu chętnie w gospodach starych i nowych gospodarstw, aby pobyć razem, dzielić się różnymi opowieściami, może nawet pośpiewać i potańczyć.

Każda wioska ma swój odpust
Obowiązkowym wydarzeniem dla mieszkańców wioski i gości jest tradycyjny miejscowy odpust. To święto, nazywane tutaj „Kirschta“, wywodzi się od dnia poświęcenia lokalnego kościoła, czyli dnia poświęconego jego świętemu patronowi. Kiedy w miesiącach letnich, od maja do września, odbywa się „Kirschtamichl“, zbierają się wszyscy – zarówno mieszkańcy wioski, jak i goście z sąsiednich wsi. „Michl“ to słomiana kukła usadowiona na szczycie długiego pnia drzewa. Już samo ustawienie tego pnia zwieńczonego słomianą kukłą jest wesołym widowiskiem przyciągającym wielu widzów. Im wyższe drzewo, tym dumniejsza wieś. Wieś musi strzec swojego „Michl“ przez całą dobę, aby nie wykradli go młodzieńcy z sąsiednich wsi i w większości wiosek tej tradycji przestrzega się do dziś.

Ziemniaki z doliny Puster
Południowa część Południowego Tyrolu ma swoje wino, a dolina Puster ma swoje ziemniaki. W porównaniu z innymi rejonami Południowego Tyrolu panuje tu nieco surowszy klimat, który stwarza idealne warunki do uprawy „Puschtra Erdepfl“ – ziemniaków z doliny Puster. Na urlopie w gospodarstwie w okolicy Kronplatz latem widać rozległe pola z kwitnącymi na biało lub różowo niskimi zielonymi krzakami, a ziemniaki we wszelkich odmianach przez cały rok widnieją w karcie dań każdej gospody w co najmniej trzech postaciach: jako zupa ziemniaczana, tarte ziemniaki Erdäpfelribbla lub placuszki ziemniaczane Erdäpfelblattlan, gulasz ziemniaczany. Mieszkańcy Puschtra mają nawet swoje specjalne święto ziemniaka. We wrześniu odbywa się tu tydzień ziemniaków „Puschtra Erdepflwochn“, podczas którego wszystkie uczestniczące w wydarzeniu gospody podają dania z ziemniaków przygotowane według starych przepisów w nowej interpretacji. Naturalnie kuchnia doliny Puster jest o wiele bardziej urozmaicona niż to mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tirtlan, sprasowane knedle czy różne rodzaje słodkich wypieków, takich jak Niggilan, Kniekiechlan, Strauben i wiele innych typowych potraw z doliny Puster przygotowuje się nie tylko w starych, tradycyjnych gospodach, lecz także - z okazji wiejskich świąt - w otwartych ulicznych kuchniach w całym regionie. Już choćby tylko dla skosztowania tych smakołyków warto wybrać się na urlop w okolicy Kronplatz.

Dlaczego warto spędzić urlop w Kronplatz:
  • Narty i wędrówki na Kronplatz: wyjątkowa panorama
  • Kuchnia doliny Puster
  • Dla miłośników sztuki i kultury

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Bruneck

Agroturystyka w Bruneck

Na urlopie w gospodarstwie w Bruneck blisko jest do doliny Puster i jej dolin bocznych. Sport i kultura, stare zwyczaje i nowoczesność spotykają się w centrum doliny Puster i sprawiają, że Bruneck jest idealnym miejscem na urlop.
Szczegóły
Agroturystyka w Enneberg

Agroturystyka w Enneberg

W kolebce kultury ladyńskiej: urlop w gospodarstwie w Enneberg to okazja, żeby poznać wciąż żywe miejscowe obyczaje i podziwiać wspaniałe widowiska przyrodnicze.
Szczegóły
Agroturystyka w Gais

Agroturystyka w Gais

Kultura, podróż w czasie i wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na urlopie w gospodarstwie w Gais, gdzie kończy się dolina Puster, a zaczyna dolina Tauferer Ahrn.
Szczegóły
Urlop w gospodarstwie w dolinie Gsies

Urlop w gospodarstwie w dolinie Gsies

Urlop w gospodarstwie w dolinie Gsies: aktywny wypoczynek Nienaruszona przyroda na wypadach w masywie Rieserferner i w Alpach Deferegger gwarantuje odprężający urlop w gospodarstwie w dolinie Gsies.
Szczegóły
Agroturystyka w Kiens

Agroturystyka w Kiens

Urlop w gospodarstwie w Kiens w dolinie Puster kusi przeróżnymi smakołykami i zabytkami.
Szczegóły
Agroturystyka w Olang

Agroturystyka w Olang

Olang jest gminą o wielu obliczach. Urlop w gospodarstwie w Olang to gwarancja ruchu, kultury i przyjemności podniebienia.
Szczegóły
Agroturystyka w Percha

Agroturystyka w Percha

Odgłos krowich dzwonków tworzy swoistą ścieżkę dźwiękową naszego urlopu w gospodarstwie w Percha. Wśród sielanki, spacerów, przejażdżek rowerowych, na szlaku rowerowym w dolinie Puster czy podczas narciarskich wyczynów na Kronplatz - każdy znajdzie tu dla
Szczegóły
Agroturystyka w Pfalzen

Agroturystyka w Pfalzen

Urlop w gospodarstwie w Pfalzen to okazja, aby podczas przyjemnych wędrówek i wśród zacisznych miejsc odetchnąć i uciec od stresującej codzienności.
Szczegóły
Agroturystyka w Rasen-Antholz

Agroturystyka w Rasen-Antholz

Ekscytująca mieszanka: spędzając urlop w gospodarstwie w Rasen-Antholz, znajdziemy się w miejscu uznawanym za europejską mekkę biathlonu. Nie jest ono jednak pozbawione lokalnych tradycji i obyczajów.
Szczegóły
Agroturystyka w St. Lorenzen

Agroturystyka w St. Lorenzen

Na urlopie w gospodarstwie w St. Lorenzen można zwiedzić całą dolinę Puster i dolinę Gader, a przy tym wybrać się niejako w podwójną podróż w czasie.
Szczegóły
Agroturystyka w St. Martin in Thurn

Agroturystyka w St. Martin in Thurn

Urlop w gospodarstwie w St. Martin in Thurn na terenie rezerwatu przyrody Puez-Geisler zapewni wypoczynek i urozmaicenie.
Szczegóły
Agroturystyka w Terenten

Agroturystyka w Terenten

Urlop w gospodarstwie w słonecznej wiosce: Terenten, słynące z największej w Południowym Tyrolu liczby godzin nasłonecznienia, leży na płaskowyżu w dolinie Puster i czeka na gości.
Szczegóły
Agroturystyka w Welsberg-Taisten

Agroturystyka w Welsberg-Taisten

Dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku, urlop w gospodarstwie w Welsberg-Taisten jest dokładnie tym, czego potrzebujesz!
Szczegóły