&noscript=1 /> Jezioro Pragser Wildsee w Dolomitach - Południowy Tyrol Jezioro Pragser Wildsee w Dolomitach - Południowy Tyrol
 
Jezioro Pragser Wildsee: perła wśród jezior Dolomitów
Jezioro Pragser Wildsee: perła wśród jezior Dolomitów

Cel wycieczki

Jezioro Pragser Wildsee

Jezioro Pragser Wildsee: perła wśród jezior Dolomitów

Jezioro Pragser Wildsee urzeka swoim położeniem wśród Dolomitów Pragser w północnej części parku krajobrazowego Fanes-Sennes-Prags.

Zależnie od pogody jezioro Pragser Wildsee przed majestatyczną górą Seekofel (2810 metrów) mieni się głęboką szmaragdową zielenią, to znów chłodnym turkusowym błękitem. Malowniczo odbijają się w nim okoliczne lasy i przystań na brzegu. Jezioro powstało prawdopodobnie w wyniku osunięcia się ziemi, które spowodowało spiętrzenie wody. Leży na wysokości 1494 metry nad poziomem morza, a powierzchnia wody zajmuje około 31 hektarów. Jezioro jest punktem wyjścia dla klasycznego szlaku wysokogórskiego w Dolomitów, którym można wędrować z Prags do Belluno przez około 13 dni.

Legendarne jezioro Wildsee

Jezioro Pragser Wildsee i góra Seekofel są centralnym punktem wielu opowieści związanych z zaginionym królestwem Fanes ze świata ladyńskich legend. Z jeziora można było podobno dopłynąć łodzią do królestwa Fanes, którego brama miała znajdować się u stóp góry Seekofel. W języku ladyńskim góra jest więc nazywana „Sas dla Porta”, co oznacza górę-bramę. Powiada się, że Dolasilla, królowa Fanes, do dziś w pierwszą noc nowiu jesienią każdego roku wypływa ze swoją siostrą w łodzi na jezioro, czekając na obiecany czas, kiedy wszystko będzie tak, jak dawniej.

Jezioro Pragser Wildsee: perła wśród jezior Dolomitów

Park krajobrazowy Fanes-Sennes-Prags

Założony w 1980 roku park krajobrazowy Fanes-Sennes-Prags znajduje się w Dolomitach, a jego powierzchnia licząca ponad 25.000 hektarów obejmuje tereny gmin Abtei, Enneberg, Olang, Prags, Toblach i Wengen. W lasach świerkowych parku żyją głuszce i lisy, na halach i łąkach górskich kwitną goryczki, arniki, lilie bulwkowate i lilie złotogłów, a na wysokości ponad 2000 metrów, przy odrobinie szczęścia, można spotkać alpejskie zające bielaki, pardwy i szarotki. Obszar wokół jeziora Pragser Wildsee jest szczególnie odpowiedni do obserwacji jeleni i kozic. Jeśli ciekawi Cię obserwowanie roślin, zwierząt i formacji górskich, musisz odwiedzić park krajobrazowy Fanes-Sennes-Prags w St. Vigil w Enneberg: możesz tam dowiedzieć się wszystkiego o geologii, florze, faunie i legendach związanych ze świata Fanes. W parku Fanes-Sennes-Prags znajduje się również jezioro Toblacher See.

Hotel Pragser Wildsee

Wciąż jeszcze imponujący hotel nad brzegiem jeziora Pragser Wildsee, doskonały przykład stylu wielkich hoteli z przełomu wieków, otworzył swoje podwoje w 1899 roku. Pod koniec drugiej wojny światowej hotel stał się sceną dramatu: Reichsführer SS Heinrich Himmler postanowił sprowadzić do Niederdorf w dolinie Pustertal specjalnych więźniów z obozów koncentracyjnych, aby poprzez szantaż poprawić swoją pozycję w negocjacjach z aliantami. To byli „najcenniejsi” więźniowie reżimu: wybitne postacie, które rzekomo były warte dla SS więcej niż cała dywizja. Plan się nie powiódł: zakładnicy zostali uwolnieni spod kontroli SS 30 kwietnia przez oficera Wehrmachtu Wicharda von Alvenslebena i przewiezieni do hotelu Pragser Wildsee. Zostali tam przez cztery tygodnie pod opieką właścicielki hotelu, pionierki turystyki Emmy Hellenstainer, aż do momentu uwolnienia ich przez Amerykanów 4 maja 1945 roku.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu jeziora Pragser Wildsee
19 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Eggerhof flower flower flower flower
Rodzina Ploner  | Prags
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 2,4 km
Pozycja na mapie
3,9
"Dobry"
(6 ocena)
Pokój od 150€ za noc
APP. Durnwalder flower flower
Rodzina Durnwalder  | Prags
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 2,4 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(160 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 46€ za noc
Mösslhof flower flower
Rodzina Steiner Schmid-Taschler  | Prags
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, jajka ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 2,6 km
Pozycja na mapie
4,7
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 65€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Jezioro Pragser Wildsee

Więcej informacji

Contacts
Braies lake
San Vito
39030 Braies/Prags
description to arrive at destination
General description
In the summer the lake of Braies reflects every colour. In the winter it is covers of ice and snow. Both as in the summer and winther it is the trail head of hikes, skitouren, snowshoe hikes and walks. Also nordic-walker are going to have walks in this territories. And everyone who likes to go to the limits of one's capacity can go to one of the three climbing crag.