&noscript=1 /> Kopalnia Prettau w dolinie Ahrntal - Południowy Tyrol Kopalnia Prettau w dolinie Ahrntal - Południowy Tyrol
 
Kopalnia Prettau: historia ciężko pracujących górników
Kopalnia Prettau: historia ciężko pracujących górników

Cel wycieczki

Kopalnia Prettau

Kopalnia Prettau: historia ciężko pracujących górników

W dolinie Tauferer Ahrntal, w jednej z najmniejszych gmin Południowego Tyrolu, czeka wyjątkowa atrakcja: w kopalni ekspozycyjnej w Prettau można z bliska poznać historię górnictwa – a alergicy mogą złagodzić swoje problemy z oddychaniem w klimatycznej sztolni.

W Prettau, najbardziej na północ wysuniętej wiosce Włoch, mieszka niespełna 600 osób. Mimo to ma ona oprócz codziennego wiejskiego życia wiele do zaoferowania, zwłaszcza kopalnię ekspozycyjną z klimatyczną sztolnią.

Glück auf, czyli powodzenia!

To było pełne nadziei powiedzenie górników, którzy kiedyś wykonywali swoją niebezpieczną pracę w wąskich tunelach kopalni Prettau. Już samo wejście do sztolni św. Ignacego jest niezapomnianym przeżyciem dla zwiedzających w każdym wieku. Właśnie tam, gdzie od 1400 roku wydobywano rudę miedzi, można zapoznać się dzisiaj z 500-letnią historią górnictwa i ciężkim życiem górników. Przez wieki kopalnia była ważnym pracodawcą dla wielu ojców rodzin i do dziś w decydujący sposób kształtuje życie w dolinie Ahrntal. W swoich najlepszych czasach kopalnia w Prettau zatrudniała od 400 do 450 pracowników, w tym prawie całą męską populację Prettau. Jak na tamte czasy, było to duże przedsiębiorstwo, która wielu drobnym rolnikom z doliny Ahrntal oferowało tak potrzebna im dodatkowe zajęcie. Kopalnia została zamknięta w 1893 roku.

Kopalnia miedzi w pobliżu Rötbach działała prawdopodobnie już w epoce brązu. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z dokumentu z 1426 roku. Początkowo do żył rudy docierano szybami. Pod koniec XV wieku zaczęto budować pierwsze sztolnie, pierwotnie głównie w celu odprowadzania wody z wnętrza góry. Najniższa sztolnia, sztolnia św. Ignacego, ma ponad kilometr długości i jest najdłuższą z wszystkich 20 sztolni. W przeciwieństwie do sztolni położonych wyżej, które powstawały dzięki pracy ręcznej, sztolnia św. Ignacego została wysadzona czarnym prochem. Wzdłuż ścieżki górników (Knappensteig) wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Prowadzi ona obok ruin kwater górników i zrekonstruowanego młyna do kruszenia rudy, a następnie do położonej na wysokości 2100 metrów kopalni św. Wilhelma w Rötkreuz. Trasa zajmuje około dwóch godzin. Z hali Rötalm rozciąga się niczym niezmącony widok na imponujące szczyty Alp Zillertalskich.

Kopalnia Prettau: historia ciężko pracujących górników

Alergicy mogą wziąć głęboki oddech

Po wjeździe kolejką górniczą do kopalni Prettau można wejść do klimatycznej sztolni. Powietrze jest tutaj idealne, łagodząc problemy alergiczne i przewlekłe choroby układu oddechowego. Zabieg nazywa się speleoterapia, czyli w tłumaczeniu terapia oddychania w jaskini. W wilgotnych jaskiniach wilgotność względna jest zbliżona do poziomu nasycenia 100 procent. Oznacza to wytwarzanie pary wodnej i mgły. Powoduje to wiązanie w powietrzu zawiesin i alergenów oraz osadzanie się ich na wilgotnych ścianach. To właśnie dzięki temu powietrze w sztolni jest tak czyste. Im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej może ono wchłonąć. W chłodnych sztolniach temperatura wynosi od 8 do 10°C; podczas oddychania powietrze nagrzewa się do 37°C i wchłania wodę, która jest pobierana z błon śluzowych. Zmniejsza to obrzęk błon śluzowych oraz pozwala chorym swobodniej oddychać.

Odwiedzającym udostępniane są na miejscu leżaki, śpiwory i koce, ale mimo to należy się ciepło ubrać. Opiekę zapewnia przeszkolony personel. Jedna sesja trwa około dwóch godzin, a częstotliwość korzystania z terapii zależy od obrazu klinicznego danej osoby. Terapia jest odpowiednia również dla dzieci.

Prettau z przysiółkiem Kasern jest pierwszą wioską uzdrowiskową w Południowym Tyrolu, a tym samym idealnym miejscem na wakacje w gospodarstwie dla alergików, ponieważ stężenie pyłków jest tu niższe niż w jakimkolwiek innym miejscu.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu kopalni
38 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Krahbichlhof flower flower flower
Rodzina Gruber  | Prettau
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
śniadanie
kącik produktów: jogurt, jajka, miód ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 0,6 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(26 ocena)
Apartament od 58€ za noc
Oberhöhe flower flower
Rodzina Klammer  | Ahrntal
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, świeże warzywa sezonowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego
Odległość 5,8 km
Pozycja na mapie
4,8
"Bardzo dobry"
(21 ocena)
Apartament od 45€ za noc
Winklerhof flower flower flower
Rodzina Weger  | Ahrntal
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, speck, jajka ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 6,5 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(16 ocena)
Apartament od 58€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Kopalnia Prettau

Więcej informacji

Contacts
Copper-Mine Museum of Prettau/Predoi
Hörmanngasse 38 a
39030 Kasern-Prettau/Casere-Predoi
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Bruneck/Brunico – Kasern-Prettau/Casere-Predoi 42 km

General description

The extensive Prettau/Predoi exhibition mine tells the story of copper mining. Equipped with helmet and waterproof jacket, visitors travel with the pit railway to see the galleries of the mine.

A guided tour relates to visitors the hard work performed by the former miners throughout a period of 500 years, depicted through working scenes and extraction techniques. Excavation by means of hammer and chisel is explained, as is the use of black powder and the extraction of the ore with compressed air.

Closed on Monday (except public holidays).

Closed during the winter months (until Easter).