&noscript=1 /> Via ferrata Pisciadù w Dolomitach - Południowy Tyrol Via ferrata Pisciadù w Dolomitach - Południowy Tyrol
 
Via ferrata Pisciadù: serce z kamienia
Via ferrata Pisciadù: serce z kamienia

Cel wycieczki

Via ferrata Pisciadù

Via ferrata Pisciadù: serce z kamienia

Via ferrata Pisciadù prowadzi do kamiennego serca dawnej kultury: masyw Sella leży dokładnie pośrodku pięciu ladyńskich dolin.

Jeszcze zanim Rzymianie i plemiona germańskie zapuściły się w Dolomity, mieszkali tu już przodkowie Ladynów. Dziś masyw Sella stanowi serce dolin Gröden, Gadertal/Alta Badia, Fassatal, Ampezzo i Buchenstein, w których wciąż widoczne są wpływy ladyńskie. Poza tym to nie tylko centrum kultury ladyńskiej we Włoszech: wraz ze słynnymi formacjami górskimi, takimi jak Trzy Szczyty i Latemar-Rosengarten, należy on do jednych z najsłynniejszych gór świata – Dolomitów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Masyw Sella może pochwalić się jeszcze inną atrakcją.

Po linach i kamieniach

Na różne szczyty Dolomitów prowadzi wiele pięknych szlaków wspinaczkowych. Jednak najczęściej odwiedzanym w Południowym Tyrolu jest via ferrata Pisciadù, która została „wbita” w skały masywu Sella. Wynika to również z jej dobrej dostępności. Przyjeżdżając samochodem od strony doliny Grödnertal, pierwszym etapem jest przełęcz Grödner Joch. Dwa kilometry dalej, w kierunku Corvary, znajduje się duży parking – punkt startowy dla via ferraty. Stąd już niedaleko do wysokiej na około 50 metrów ściany skalnej z żelaznymi stopniami. Po pokonaniu tej pierwszej przeszkody dociera się do krótkiego szlaku turystycznego, który w kilka minut doprowadzi do właściwego początku Pisciadù. Zawsze dobrze zabezpieczona trasa pnie się pionowo w górę – po lewej stronie widać wodospad Pisciadù, a ci, którzy mają odwagę się odwrócić, mogą zobaczyć daleko pod sobą Corvarę. Po około dwóch godzinach spędzonych na zawrotnej wysokości dociera się do najważniejszego punktu via ferraty, czyli wiszącego mostu do Exner Turm. To zapierające dech w piersiach przejście między dwoma skalnymi wieżami jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym mostem wiszącym w regionie i stanowi zakończenie via ferraty. Ci, którzy szczęśliwie zostawili go za sobą, po około 40 minutach marszu dotrą do schroniska Pisciadù nad jeziorem Pisciadù. Po pokonaniu 724 metrów wysokości, menu w schronisku jest niezwykle miłą lekturą.

Via ferrata Pisciadù: serce z kamienia

Filmowe zakończenie

Po pożywnym posiłku trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: w górę czy w dół? Tutaj obie opcje są możliwe. Ci, którzy są u szczytu swojej kondycji fizycznej, mogą ze schroniska Pisciadù jeszcze tego samego dnia ruszyć na szczyt Pisciadù położony na wysokości prawie 3000 metrów. Jednak Ci, dla których powietrze na tak dużej wysokości staje się za rzadkie, mają dwie możliwości zejścia. Większość wspinaczy wybiera zejście przez Val Setùs, które zajmuje około półtorej godziny po piargach oraz żwirze i prowadzi prosto na parking.

Nieco dłuższe, ale za to piękniejsze jest zejście przez dolinę Mittagstal, która zimą jest popularnym miejscem dla miłośników skitouringu. Nawiasem mówiąc, biało-szary, skalisty krajobraz doliny był również scenerią filmu „Cliffhanger” z Sylvestrem Stallone.

Wspinaczka na via ferracie Pisciadù

Aby dzień spędzony na via ferracie Pisciadù był niezapomnianym przeżyciem, należy pamiętać o kilku rzeczach: Pisciadù nie należy wprawdzie do najtrudniejszych tras wysokogórskich, jednak należy mieć pewne doświadczenie we wspinaniu, nie mieć lęku wysokości i być pewnym siebie. Trasa nie jest odpowiednia dla początkujących, ponieważ ostatni odcinek Pisciadù jest szczególnie trudny. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu: niezbędne są buty górskie, uprząż, kask, lina i odpowiednie karabinki. I na koniec jeszcze kilka słów o czasie, kiedy warto wyruszyć: najlepszy czas na wspinanie to okres od końca czerwca do października. Jednak popularność Pisciadù sprawia, że w niektórych miejscach po drodze na szczyt można napotkać prawdziwą kolejkę wspinaczy. Aby uniknąć „górskiego korka” należy zatem wyruszyć z samego rana lub trochę później. Jeśli masz możliwości, lepiej wspinać się na Pisciadù w dni powszednie i unikać zgiełku w weekendy.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu via ferraty
30 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Mersahof flower flower
Rodzina Pezzedi  | Corvara
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 3,5 km
Pozycja na mapie
4,6
"Bardzo dobry"
(20 ocena)
Pokój od 42€ za noc
Col flower flower
Rodzina Perathoner  | Wolkenstein
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, rękodzieło ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 4,7 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 135€ za noc
Larciuneihof flower flower flower
Rodzina Mussner  | Wolkenstein
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, masło ...
Oferty wiejskie: Pomoc w stajni, Prowadzenie gospodarstwa, Kurs pieczenia ...
Odległość 4,7 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(2 ocena)
możliwość rezerwacji online
Pokój od 144€ za noc
Apartament od 140€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Via ferrata Pisciadù

Więcej informacji

Contacts
Corvara Tourist Office
Str. Col Alt 36
39033 Corvara
Closed
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Route description

Set off from the large car park just outside Colfosco (on the road towards the Gardena Pass), above a wooded slope. After a short section secured with cables and a short walk, you reach the start.

There are fixed cables to help you overcome the rocky obstructions in the forest. Head between two massive blocks of rock and continue on the trail to the bottom of the Sella massif. Climb up the cable-secured route to the Torre Exner mountain, which you leave at the top via a little suspension bridge. A fixed-cable route and a trail lead up to the Pisciadù refuge.

The descent is via trail no. 666 (the normal route to the Rifugio Pisciadù hut) through the Val Setus valley and straight down to the car park.

General description

The Dolomites, which many people regard as the most beautiful mountains in world, are an awesome challenge that climbers and mountaineers shouldn't miss. Vertical rock faces and steep towers guarantee plenty of climbing challenges. Doubtless, one of the most famous fixed-rope routes in the Dolomites is the Pisciadù via ferrata (also known as the Via Ferrata Tridentina) in the Sella massif. The via ferrata, easily reachable from Colfosco, has some intriguing vertical sections and a suspension bridge.

Public transport
Getting to the starting point of the tour or point of interest by public transport is easy and convenient.
description to arrive at destination

*By car

 • Coming from Innsbruck: take the A 13 and the A 22 toll motorway and exit at Bressanone/Brixen, following the signs to Brunico/Bruneck along the Val Pusteria/Pustertal road as far as San Lorenzo/St.Lorenzen. Follow the signs to Val Badia/Gadertal 
 • Coming from Verona-Bolzano: take the A 22, exit at Bressanone/Brixen and continue as above

*By train

The nearest train stations are:

 • Brunico - 37 Km
 • Bolzano (via Passo Gardena) - 72 Km (via Brunico) – 100 Km
 • Connection train station – Alta Badia by the local bus SAD: www.sad.it

*By air

 • Innsbruck - 130 km
 • Munich – 330 km
 • Venice Treviso / Venice Marco Polo – 180 / 200 km
 • Verona – 213 km
 • Milan Bergamo / Milan Malpensa - 310 /400 km
 • Information airport transfer: www.suedtirolbus.it - www.cortinaexpress.it