&noscript=1 /> Muzeum etnograficzne w Dietenheim - Południowy Tyrol Muzeum etnograficzne w Dietenheim - Południowy Tyrol
 
Muzeum etnograficzne w Dietenheim
Muzeum etnograficzne w Dietenheim

Cel wycieczki

Muzeum etnograficzne

Muzeum etnograficzne w Dietenheim

Spacer w przeszłość: wiejskie domy ze zwietrzałego drewna, kwitnące ogrody, chrząkające świnie i stare młyny – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w muzeum etnograficznym w Dietenheim.

Najstarsze z regionalnych muzeów Południowego Tyrolu znajduje się w dolinie Pustertal, zaledwie dwa kilometry od centrum Bruneck. Muzeum etnograficzne w Dietenheim składa się z budynku Mair am Hof oraz dużego obszaru na wolnym powietrzu z różnymi historycznymi elementami. Przeniesiono je na rozległy teren muzeum z całego Południowego Tyrolu. Możesz z zewnątrz i wewnątrz oglądać zagrodę, budynki gospodarcze i dworek oraz poznawać ludową kulturę (Południowego) Tyrolu od XV do XIX wieku.

Szlachecka posiadłość Mair am Hof

Wchodząc na teren muzeum etnograficznego Południowego Tyrolu w Dietenheim stajesz na dziedzińcu Mair am Hof. Ten barokowy budynek łatwo rozpoznać po starej różowej fasadzie z elementami architektury iluzjonistycznej. Posiadłość została zbudowana w latach 1690-1700 przez szlachecką rodzinę von Sternbach. Słowo „Mair” pochodzi od słowa „majordomus”, które w średniowiecznym języku urzędowym oznaczało „zarządcę majątku”. Zadaniem tego typu majątków było zbieranie podatków od chłopów na rzecz władzy zwierzchniej diecezji Brixen. W społeczeństwie agrarnym powszechna była pańszczyzna, więc chłopi musieli oddawać swojemu panu dziesiątą część swoich dochodów, tzw. dziesięcinę. Do 1803 roku diecezja Brixen była terytorium kościelnym Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Wewnątrz domu znajdują się wspaniałe pomieszczenia szlacheckich administratorów oraz kolekcja przedmiotów sztuki ludowej. W niezwykle wyrazisty sposób pokazuje ona dobrobyt i codzienne życie kolejnych mieszkańców Mair am Hof.

Muzeum etnograficzne w Dietenheim

Wiejskie miejsce pracy

Na terenie posiadłości znajduje się również trzypiętrowy budynek gospodarczy. Jest to stara stodoła, która pokazuje, jak wyglądało rolnictwo i hodowla zwierząt przed mechanizacją rolnictwa. Nie było wówczas kombajnów ani traktorów. Stodoła jest tylko jednym z 30 budynków znajdujących się na otwartym terenie. Jedyną różnicą jest to, że budynek gospodarczy nie musiał być przeniesiony na teren muzeum etnograficznego w Dietenheim, ale podobnie tak jak barokowa posiadłość stoi na swoim pierwotnym miejscu. Wszystkie pozostałe budynki, takie jak warsztaty, wiejskie domy, młyny i schroniska górskie, zostały przeniesione na teren posiadłości w późniejszym czasie i częściowo zrekonstruowane. Mimo to zostały one zachowane w jak największym stopniu w oryginalnej formie i posiadają historyczne elementy wyposażenia. W muzeum można więc na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie zwykłych ludzi w ciągu ostatnich pięciu wieków.

Żywa historia

Muzeum etnograficzne w Dietenheim nie jest zakurzoną kolekcją przedmiotów – wioska muzealna ożywa dzięki wycieczkom z przewodnikiem, a przede wszystkim dzięki różnym wydarzeniom. Wśród nich są regularne pokazy pieczenia chleba i różnych rzemiosł. Koronkarstwo, tkactwo i kowalstwo to tylko niektóre z nich. Ponadto wiosną organizowany jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, podczas którego odbywają się zawody zapaśnicze z nagrodami – młodzi sportowcy mierzą się wówczas w tradycyjnych alpejskich zapasach. Z kolei 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w muzeum święcone są zioła. Pełne życia są również pola uprawne, pachnące kwiaty, stare drzewa owocowe i, co nie mniej ważne, prawdziwe zwierzęta domowe i hodowlane na łąkach między domami – kozy, świnie, pszczoły.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu muzeum etnograficznego
44 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Tenningerhof flower flower
Rodzina Wierer  | Bruneck
Uprawa roli, Uprawa warzyw 
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, dżemy, , ziemniaki ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 0,2 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
Apartament od 55€ za noc
Felderhof flower flower flower
Rodzina Felder  | Bruneck
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, soki owocowe, świeże warzywa sezonowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach ...
Odległość 0,8 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(85 ocena)
Apartament od 120€ za noc
Appartement Huber flower flower
Rodzina Huber  | Bruneck
Uprawa roli, Uprawa warzyw 
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: miód, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Prowadzenie gospodarstwa, Kurs gotowania ...
Odległość 1,3 km
Pozycja na mapie
Apartament od 74€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Muzeum etnograficzne w Dietenheim

Więcej informacji

Contacts
South Tyrolean Folklore Museum
Herzog-Diet-Straße, 24 / Via Herzog Diet 24
39031 Bruneck / Brunico

The South Tyrolean Folklore Museum is the oldest of the provincial museums in South Tyrol and offers a view of social life in the past. The noble residence “Mair am Hof”, built in the 17th century, gives you the opportunity of following a striking itinerary through the refined world of local aristocracy. The stately rooms of the landed gentry and the collections of the museum are located inside the residence. Translocated original farm houses, craft workshops and cottage gardens are situated on the three hectares of the green area. A walk through the open air site takes you into the everyday world of various peasant groups of the past: from the self-sufficient farmers to rural craftsmen, cottagers and labourers.