&noscript=1 /> Wakacje w Południowym Tyrolu: magia różnorodności
 
Wakacje w Południowym Tyrolu: magia różnorodności
Wakacje w Południowym Tyrolu: magia różnorodności

Magia różnorodności,
pełna kontrastów symbioza

Dokąd chcesz jechać?
Kiedy i jak długo?
dowolnie
Rodzaj zakwaterowania i osoby współpodróżujące
2 dorosłych
Typ gospodarstwa
Hodowla zwierząt, uprawa winorośli i uprawa owoców
Klasyfikacja
wszystkie klasyfikacje
1656 Zobacz gospodarstwo Zobacz gospodarstwa

Wakacyjny cel

Południowy Tyrol w skrócie

Południowy Tyrol w skrócie: kraj kontrastów

Najbardziej na północ wysunięta prowincja Włoch jest również jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów kraju w kształcie buta. Aby odkryć wszystkie uroki Południowego Tyrolu, nie wystarczy jeden urlop.

Najbardziej na północ wysunięta prowincja Włoch jest również jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów kraju w kształcie buta. Aby odkryć wszystkie uroki Południowego Tyrolu, nie wystarczy jeden urlop.

Najstarsza mumia lodowcowa na świecie, największe wysokogórskie pastwisko w Europie, Dolomity wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najmniejsze miasto w regionie alpejskim i najcieplejsze jezioro w Alpach: to tylko niektóre z atrakcji, jakimi Południowy Tyrol urzeka gości podczas urlopu w wakacyjnym apartamencie lub pokoju.

 

Wakacje w gospodarstwie w Południowym Tyrolu

Każdego odwiedzającego Południowy Tyrol uderza natychmiast wyjątkowość tego regionu. Nie do końca włoski, ale też nie typowo niemiecki, ośnieżone szczyty górskie nad palmowymi promenadami i zabytkowe budynki obok nowoczesnej architektury. Kontrasty łączą się tutaj w przyrodzie, kulturze, kuchni i życiu codziennym. To mieszanka charakterystyczna dla tego regionu, jego historii i 530 000 mieszkańców. W Południowym Tyrolu oficjalnie używa się trzech języków – niemieckiego, włoskiego i ladyńskiego. Tutaj żyją zachowane wiejskie zwyczaje i tradycje, ale też wprowadzane i promowane są innowacje. Wiejski boczek, alpejski ser i kieliszek lokalnego czerwonego wina są częścią tutejszego podwieczorku, czyli marende, a szybkie „espresso”, domowe „gelato” i „aperitivo” oczywistym zwieńczeniem dnia.

 

Poruszająca historia

Wyjątkowo bogata historia Południowego Tyrolu sięga czasów przedchrześcijańskich i pozostawiła ślady w całym regionie. Od 1363 roku Tyrol Południowy należał do Imperium Habsburgów, a po pierwszej wojnie światowej został przyznany Włochom. Jego wszechstronna autonomia, uzyskana w 1969 roku, jest dziś na całym świecie uważana za wzorcową, podobnie jak harmonijne współistnienie mniejszości etnicznych. Liczne muzea, kościoły i zamki – tych ostatnich jest ponad 400 – dają gościom możliwość zagłębienia się w pasjonującą historię kraju i doświadczenia jej z bliska.

 

Natura w roli głównej

Liczący 7 400 km² Południowy Tyrol ze stolicą Bolzano jest jedną z największych pod względem powierzchni prowincji we Włoszech. Od zachodu graniczy ze Szwajcarią, a od wschodu i północy z Austrią. W uprzywilejowanej pod względem klimatycznym lokalizacji po południowej stronie Alp ludzie i natura mogą cieszyć się imponującą liczbą około 300 słonecznych dni w roku. Sady i winnice przeplatają się z gęstymi lasami liściastymi i mieszanymi, a w wyższych partiach rozciągają się alpejskie pastwiska, szczyty Dolomitów i lodowce. Łagodny klimat, odczuwalny szczególnie w południowych dolinach, sprzyja roślinności złożonej z palm, oleandrów, cyprysów i winorośli, która przypomina regiony śródziemnomorskie. Latem ochłodę oferują kąpielowe jeziora i czyste strumienie. Ci, którzy wolą bardziej górskie klimaty, mogą cieszyć się bujną zielenią pastwisk i potężnymi szczytami, które w Południowym Tyrolu ponad trzysta razy przekraczają granicę 3000 metrów. Niekwestionowanym królem Alp jest Ortler o wysokości 3906 metrów. W Południowym Tyrolu znajduje się ponadto osiem parków narodowych i przyrodniczych. Nieważne, który piękny zakątek regionu wybierzesz: podczas urlopu w wakacyjnym apartamencie lub pokoju w Południowym Tyrolu natura odgrywa główną rolę.

pokaż więcej pokaż mniej

Regiony wypoczynkowe Południowego Tyrolu

Po południowej stronie Alp

Od imponujących lodowców na zachodzie, przez osobliwe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż po śródziemnomorskie winnice na południu – Południowy Tyrol to wielka różnorodność krajobrazów.
Vinschgau

Vinschgau

Dolina z charakterem

Merano i okolice

Merano i okolice

Między palmami a alpejskimi pastwiskami

Bolzano i okolice

Bolzano i okolice

Krajobraz pełen kontrastów

Eisacktal

Eisacktal

W dolinie szlaków

Dolomity

Dolomity

„Blade góry”

Vinschgau
Merano i okolice
Bolzano i okolice
Eisacktal
Dolomity
Quiz

Quiz

Jakim jesteś typem gościa podczas wakacji w gospodarstwie?

Zaczynamy
Roter Hahn

Dowiedz się, jakie gospodarstwo do Ciebie pasuje. Miłej zabawy!