&noscript=1 /> Hala Seiser Alm w Dolomitach - Południowy Tyrol Hala Seiser Alm w Dolomitach - Południowy Tyrol
 
Seiser Alm: największa wysokogórska hala w Europie
Seiser Alm: największa wysokogórska hala w Europie

Cel wycieczki

Hala Seiser Alm

Seiser Alm: największa wysokogórska hala w Europie

Kto odwiedza Południowy Tyrol, nie powinien pominąć hali Seiser Alm: ten płaskowyż o powierzchni 56 kilometrów kwadratowych z widokiem na Dolomity jest czymś więcej niż tylko pięknym tłem.

Schlern, Molignon, Rosszähne, Plattkofel i Langkofel: te wielkie góry Południowego Tyrolu otaczają płaskowyż Seiser Alm i kształtują jego fantastyczną panoramę. Ci, którzy odwiedzają wysokogórskie hale w Dolomitach, mogą liczyć na najwyższej klasy spektakl górski. Już w dawnych czasach obszar Seiser Alm był uważany za atrakcję, o czym wiedział również Marx Sittich von Wolkenstein, pisząc w 1600 roku: „Nad wioską Kastelruth leży najpiękniejsza i największa alpejska hala, jakiej nie ma nigdzie indziej w kraju, oddalona o milę niemiecką od wioski: nazywa się Seiser Alm.” Już w jego czasach hala była wykorzystywana jako pastwisko dla krów. Jednak o ile w czasach von Wolkensteina hala słynęła z produkcji „kilkuset kwintali smalcu i sera”, dziś jest przede wszystkim popularnym celem wycieczek – i słusznie: wędrówki, jazda na nartach, narciarstwo biegowe, paralotniarstwo i loty modelarskie to tylko niektóre z aktywności, które sprawiają radość na Seiser Alm.

Czyste powietrze

Ci, którzy na halę nie chcą wędrować pieszo lub nie mogą dotrzeć na parking przed godziną dziewiątą, muszą zostawić swoje samochody w dolinie: od 2003 roku obowiązuje tutaj bowiem zakaz wjazdu bez zezwolenia, więc na hali prawie nie ma już samochodów. Jest to wielka zaleta dla odwiedzających, którzy nie muszą teraz dzielić szlaków z samochodami. Na halę najlepiej dostać się jednym z dwóch wyciągów gondolowych z Seis lub St. Ulrich. Nowoczesna kolejka linowa z Seis unosi się ponad terenami Seis, St. Valentin i Seiser Alm, zabierając swoich pasażerów do Compatsch. Osoby wsiadające w St. Ulrich do czerwonych kabin kolejki docierają na północną stronę hali Seiser Alm przy hotelu Monte Piz, znanym również jako Piz. Sama hala Seiser Alm leży na wysokości od 1680 do 2350 metrów nad poziomem morza.

Seiser Alm: największa wysokogórska hala w Europie

Przezrozległe łąki

Hala Seiser Alm oferuje latem tak wiele możliwości wędrówek, że żaden urlop nie wystarczyłby, aby poznać wszystkie jej uroki: sieć szlaków obejmuje całe 350 kilometrów. Zimą 35 kilometrów tych szlaków jest odśnieżanych, dzięki czemu można je wykorzystać do malowniczych zimowych spacerów w chłodniejszych miesiącach roku. Zwolennicy narciarstwa lub snowboardu mogą wybierać na Seiser Alm spośród wielu wyciągów i stoków. Ponadto teren narciarski jest połączony ze znaną trasą Sellaronda. Również narciarze biegowi nie będą tutaj narzekać: na hali Seiser Alm mają do dyspozycji łącznie 60 kilometrów przygotowanych tras.

Wysoko w górze

Hala Seiser Alm jest doskonałym pomysłem także dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami: na południe od Compatsch znajduje się bowiem Spitzbühl, którego zbocza gwarantują idealne warunki termiczne dla miłośników latania. Najlepsze panują tutaj w maju oraz w czerwcu między godziną 13 a 14. W powietrze wznoszą się wtedy nie tylko modele samolotów, ale także paralotnie i lotnie. Nowicjusze lub po prostu osoby zainteresowane taką formą aktywności mogą na początek spróbować lotu w tandemie, który pozwala podziwiać górski krajobraz wokół Seiser Alm z lotu ptaka.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu hali Seiser Alm
35 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Drockerhof flower flower flower flower
Rodzina Kostner  | Kastelruth
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 2,8 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(68 ocena)
Pokój od 50€ za noc
Apartament od 105€ za noc
Tuene flower flower
Rodzina Welponer  | Kastelruth
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: świeże mięso, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 2,9 km
Pozycja na mapie
możliwość rezerwacji online
Apartament od 92€ za noc
Rescon
Rodzina Pitschieler  | Kastelruth
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 3,6 km
Pozycja na mapie
4,6
"Bardzo dobry"
(2 ocena)
Apartament od 110€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Hala Seiser Alm

Więcej informacji

Contacts
Tourist Office Ortisei
Str. Rezia 1
39046 Ortisei - Val Gardena
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

The Alpe di Siusi is the largest high plateau in Europe (56 km²). It is located in the South Tyrolean Dolomites in Italy, north-east of Bolzano above the well-known tourist destinations Ortisei and Castelrotto. The Mount Sciliar and the Denti di Terrarossa bound the Alpe di Siusi to the southwest. To the southeast follows the striking mountain massif of the Sassolungo Group. To the north, Bullaccia borders Val Gardena.

During summer, as well as in winter, the Alpe di Siusi is a famous destination for numerous guests. In early summer, you can admire the beautiful flower that transforms the plateau into a sea of color. The Alpe di Siusi owes its uniqueness to the farmers, who annually mow the great meadows during the summer months with much diligence and effort.

Even during the winter months you can enjoy numerous activities, such as skiing, hiking, cross-country skiing and snowshoeing.

description to arrive at destination

Reachable during Winter and Summer by Mont Sëuc cable car from Ortisei.