&noscript=1 /> Langkofel w dolinie Gröden w Dolomitach - Południowy Tyrol Langkofel w dolinie Gröden w Dolomitach - Południowy Tyrol
 
Wędrówka wokół szczytu Langkofel: efekt „wow”
Wędrówka wokół szczytu Langkofel: efekt „wow”

Cel wycieczki

Wędrówka wokół szczytu Langkofel

Wędrówka wokół szczytu Langkofel: efekt „wow”

Trasa Langkofelrunde w dolinie Grödnertal to jedna z najpiękniejszych tras w górach Południowego Tyrolu. Trudno nie zachwycać się takimi widokami w sercu Dolomitów.

„Przez pół życia wspinałem się, chodziłem lub czołgałem aż po krawędzie ziemi (...) Ale nigdzie indziej nie znalazłem tak imponujących skał jak w Dolomitach.” Ten cytat słynnego południowotyrolskiego alpinisty Reinholda Messnera w żywy sposób opisuje czasami niemal nierealne piękno Dolomitów, wpisanych w 2009 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym środku Dolomitów Grödner stoi twardy jak skała i wyniosły szczyt Langkofel, który dzieki swojej wysokości 3181 metrów jest najwyższym szczytem grupy gór o tej samej nazwie (Langkofelgruppe), a dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi symbolem całej doliny Grödnertal.

Langkofel, Saslonch i Sassolungo

Zależnie od tego, do której z trzech grup językowych Południowego Tyrolu należysz, ta szeroka na około kilometr góra, która rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód, jest różnie nazywana przez odwiedzających, zdobywców i wielbicieli. W ladyńskiej dolinie Gröden, gdzie znajdują się trzy wioski: Wolkenstein, St. Ulrich i St. Christina, nazywa się ją „Saslonch”, co oznacza „długi kamień” lub „długą skałę”. Razem z południowo-wschodnim szczytem Langkofeleck zajmuje ona około połowę powierzchni całego masywu Langkofel. Góra jest bardzo popularna wśród wspinaczy, a po raz pierwszy zdobył ją austriacki alpinista Paul Grohmann. Ten pionier Dolomitów i współzałożyciel Austriackiego Związku Alpinizmu udostępnił Langkofel w 1869 roku wraz z przewodnikiem górskim z Sextner Franzem Innerkoflerem i przewodnikiem górskim z Karyntii Peterem Salcherem. Alpinistę upamiętnia pomnik w gminie St. Ulrich, a szczyt Grohmannspitze w grupie Langkofel został w 1875 roku nazwany właśnie jego imieniem.

Wędrówka wokół szczytu Langkofel: efekt „wow”

Dookoła góry

Szlak turystyczny dookoła Langkofel i jego sąsiada Plattkofel o wysokości 2964 metrów, również znajdującego się w grupie Langkofel, gwarantuje wyjątkowe przeżycia dla doświadczonych turystów w każdym wieku. Ważne są tutaj jednak poczucie pewności oraz dobra kondycja fizyczna. Ci, którzy spełniają te warunki, mogą bez trudu i z największą przyjemnością pokonać ten okrężny szlak. Punktem wyjścia wyprawy jest schronisko Sellajochhaus położone na wysokości 2180 metrów. Stąd ścieżka Friedricha Augusta, nazwana tak na cześć ostatniego króla Królestwa Saksonii, prowadzi niemal prosto do czynnego schroniska Plattkofelhütte. Na rozwidleniu ze szlakiem Santnerweg trasa prowadzi w górę do schroniska Ciaulongsattel, następnie dalej do czynnego również schroniska Emilio-Comici-Hütte, a potem z powrotem na przełęcz Sellajoch. Nieco bardziej wymagający wariant tego okrężnego szlaku prowadzi stojącą kolejką gondolową z przełęczy Sellajoch na przełęcz Langkofelscharte i do schroniska Toni-Demetz-Hütte, leżącego między szczytami Fünffingerspitze i Langkofel. Już kilkuminutowa przejażdżka ciekawym wyciągiem koszowym do skalistego serca masywu Langkofel otwiera przed turystą wspaniałe widoki na otaczające go góry. Trasa prowadzi około godzinę przez dość stromy wąwóz Langkofelkar, składający się ze skał i piargów, do czynnego tylko latem schroniska Langkofelhütte, a nastepnie dalej w dół do skrzyżowania ze szlakiem 526. Tutaj turysta wchodzi na szlak wysokogórski, który bez żadnych wzniesień ciągnie się wzdłuż ścian masywu Langkofel. Przez przełęcz Ciaulongsattel i schronisko Emilio-Comici-Hütte szlak prowadzi do tak zwanego „Kamiennego Miasta”, a stamtąd z powrotem na przełęcz Sellajoch. Turyści są nagradzani za swój wysiłek niezrównanym panoramicznym widokiem na masyw Sella, halę Seiser Alm i szczyt Marmolata, która uchodzi za najwyższy w Dolomitach.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu szczytu Langkofel
24 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Prasquell-Hof flower flower
Rodzina Perathoner  | St. Christina
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego
Odległość 2,3 km
Pozycja na mapie
4,5
"Bardzo dobry"
(3 ocena)
Apartament od 90€ za noc
Puzè Hof flower flower
Rodzina Senoner  | St. Christina
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, jajka ...
Oferty wiejskie: Pomoc w stajni, Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego
Odległość 2,7 km
Pozycja na mapie
Tubla flower flower flower
Rodzina Comploi  | Wolkenstein
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, rękodzieło ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 3,1 km
Pozycja na mapie
4,8
"Bardzo dobry"
(19 ocena)
Pokój od 90€ za noc
Apartament od 100€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Szczyt Langkofel

Więcej informacji

Contacts
Tourist Office S. Cristina
Str. Chemun 9
39047 S. Cristina- Val Gardena
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Route description

Start from Monte Pana and take the Mont de Sëura chairlift to reach the Mont de Sëura mountain pasture at the foot of the Sassolungo. Surrounded by steep rocky walls reaching to the sky, the path (n° 526B - 528 - 526) proceeds to Passo Sella; from here, take the traditional gondola lift to Forcella Sassolungo. It is also possible to reach the Sassolungo gap by foot following the path n° 525 (approximately 1 hour). Walk past the Sassolungo Group on a breathtaking, serpentine path (n° 525) between the Sassolungo and the Punta delle Cinque Dita and return via a forest path (n° n. 526 - 526B) to the excursion’s starting point.

description to arrive at destination
The hike starts from Monte Pana in S. Crisitina, which you can reach by taking the chairlift Monte Pana from the centre of S. Cristina (free car park at the valley station).
You can reach Monte Pana also by private car (chargeable car park) or by foot (approx. 40 min and 200 m of elevation).
General description
The Forcella del Sassolungo is one among the highest lookout points of Val Gardena, therefore it is a real attraction. You can reach the forcella by foot or by taking a rustic gondola lift with a magnificent view of the Stone City below.