&noscript=1 /> Szczyty masywu Geisler w dolinie Villnöss - Południowy Tyrol Szczyty masywu Geisler w dolinie Villnöss - Południowy Tyrol
 
Wschód słońca na Peitlerkofel: niebo płonie
Wschód słońca na Peitlerkofel: niebo płonie

Cel wycieczki

Wschód słońca na Peitlerkofel

Wschód słońca na Peitlerkofel: niebo płonie

Podziwianie wschodu słońca na szczycie góry to niesamowite przeżycie. Zwłaszcza na Peitlerkofel, jednej z najpiękniejszych gór widokowych w Dolomitach.

Imponujący masyw skalny Peitlerkofel wznosi się śmiało w niebo nad grzbietem doliny Lüsental. Licząc 2875 metrów wysokości, jest najwyższym szczytem grupy Peitlerkofel leżącej w samym sercu parku krajobrazowego Puez-Geisler. Miłośnicy gór i przyrody nie powinni pominąć wspinaczki na południową stronę góry. Szczególne wrażenie robi nocna wyprawa, pod koniec której można podziwiać wschód słońca na Peitlerkofel.

Na szczycie – blisko słońca

Podczas nocnej wędrówki na wschód słońca doświadczasz trasy w zupełnie inny sposób niż za dnia. Ani jednej duszy jak okiem sięgnąć i absolutna cisza. Kiedy docierasz na szczyt, niebo na horyzoncie zaczyna już lekko różowieć. Nie trzeba długo czekać, aż zmieni kolor na żółty, potem na czerwony lub pomarańczowy, aż w końcu masz wrażenie, że zaczyna płonąć. Teraz właśnie nadchodzi czas, kiedy słońce wschodzi na niebie i okrywa przyrodę miękkim światłem. Niebo płonie nad Alpami Zillertalskimi, szczytami Marmolata i Kreuzkofel oraz całym łańcuchem pozostałych gór Dolomitów. Jednak wschód słońca na Peitlerkofel to nie tylko imponujący spektakl przy bardzo dobrej pogodzie: również gra chmur pozwala wyczarować na niebie stale zmieniające się obrazy i kolorowe wzory podczas wschodu słońca na Peitlerkofel. Najpóźniej, gdy zaczynasz czuć ciepło pierwszych promieni słońca, zapominasz o mozolnej wspinaczce i wczesnym wstawaniu. Tutaj czujesz się szczególnie blisko nieba.

Wschód słońca na Peitlerkofel: niebo płonie

Wymagająca wędrówka górska

Wszyscy miłośnicy wędrówek górskich, którzy decydują się na wyprawę na wschód słońca na Peitlerkofel, powinni mieć wytrzymałość i niezbędne doświadczenie w chodzeniu po górach. W sumie pokonuje się tutaj 1050 metrów wysokości. Na wyprawę należy przeznaczyć około dwóch i pół godziny.

Punktem wyjścia jest Würzjoch na wysokości nieco ponad 2000 metrów. Można tam dotrzeć przez St. Martin in Thurn, Lüsen lub dolinę Villnößtal.

Szlak, który początkowo jest jeszcze spowity najgłębszą ciemnością i oświetlony jedynie światłem z czołówki, prowadzi początkowo przez las i przez łąki. W miarę zbliżania się do ściany skalnej staje się coraz węższy. Idąc długim wąwozem wzdłuż małego strumienia i coraz bardziej stromą ścieżką dociera się w końcu do Peitlerscharte na wysokości 2357 metrów. Od tego miejsca teren staje się bardziej alpejski, a na przełęczy pomiędzy Großer i Kleiner Peitlerkofel rozpoczyna się ostatnie 100 metrów przewyższenia wraz z wejściem zabezpieczonym za pomocą nowych lin stalowych. Na takich fragmentach trasy ważne jest, aby nie mieć zawrotów głowy i pewnie stąpać, a najlepiej zabezpieczyć się uprzężą wspinaczkową.

Jeszcze jedna wyprawa

Właściwie trudno powiedzieć, czy wschody słońca na Peitlerkofel są piękniejsze latem, kiedy niebo jest czyste, czy jesienią, kiedy chmury sprawiają, że gra kolorów jest jeszcze bardziej imponująca. Latem trzeba wstać dużo wcześniej, żeby zdążyć na czas, ale wynagradzają to wspaniałe kwitnące kwiaty, które co roku pokrywają słynne łąki Peitler tuż po stopieniu się śniegu.

Na zejście z góry należy przeznaczyć półtorej godziny, ale jeśli ktoś chce pokonać jeszcze kilka metrów wysokości, może wybrać wyprawę na Kleiner Peitlerkofel. Z przełęczy można do niego dojść w około kwadrans, a stamtąd spojrzeć w tył na szczyt Peitlerkofel. Z Peitlerscharte można kontynuować wycieczkę w lewo, okrążając Peitlerkofel, i zakończyć ją również na Würzjoch.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu Peitlerkofel
29 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Tulperhof flower flower
Rodzina Devall  | St. Martin in Thurn
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach
Odległość 3,4 km
Pozycja na mapie
4,0
"Dobry"
(6 ocena)
Pokój od 80€ za noc
Canalhof
Rodzina Chizzali  | Enneberg
Hodowla zwierząt
śniadanie
kącik produktów: mleka, jajka, miód ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 3,5 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(7 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 115€ za noc
Colmesanhof flower flower
Rodzina Clara  | St. Martin in Thurn
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc przy sianokosach, Rekodzielo wiejskie w gospodarstwie
Odległość 4,0 km
Pozycja na mapie
Apartament od 62€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Peitlerkofel

Więcej informacji

Contacts
Tourist Office San Vigilio/San Martin – Dolomites
Str. Tor 18/C
39030 San Martin Dolomites
Open
General description

From Passo delle Erbe, this hike along trail 8a runs though stunning pastures. At the foot of the north face of Sasso Putia, turn right at the fork and take trail no. 4 to the Forcella di Pütia pass. At Forcella di Pütia, turn left onto the marked trail to get to the pass between the main and the secondary peak.

description to arrive at destination

Take Bressanone North - Val Pusteria highway exit, continue via San Lorenzo, into Val Badia to San Martin de Tor, continue via Antermoia to Passo delle Erbe.