&noscript=1 /> Górskie muzeum Messnera Ripa - Południowy Tyrol Górskie muzeum Messnera Ripa - Południowy Tyrol
 
Messner Mountain Museum Ripa
Messner Mountain Museum Ripa

Cel wycieczki

MMM Ripa

Messner Mountain Museum Ripa

Od Azji po Afrykę, od Ameryki Południowej po Europę: piąte z górskich muzeów Messnera skupia się na człowieku i jego kulturze. 

MMM Ripa to muzeum poświęcone górskim ludom z całego świata. Jego nazwa jest tybetańska i składa się ze słów „ri”, które oznacza górę, i „pa”, które oznacza człowieka. Położenie muzeum w zamku Bruneck, górującym na centralnym wzgórzu nad starym miastem, jest doskonale dopasowane do jego tematyki: zbudowany w XIII wieku zamek oferuje bowiem wspaniały widok na otaczające go góry. Te miejsca są częścią i wyrazem żywej górskiej kultury Południowego Tyrolu.

Symbol miasta

Szlak Zamkowy prowadzi szerokim łukiem z centrum Bruneck, najpierw przez stare uliczki, potem przez łąkę pod górę, aż w końcu dociera do głównej wieży – położony w dolinie Pustertal zamek Bruneck jest wyraźnie widoczny nawet z daleka. Został zbudowany w XIII wieku przez biskupa Brunona z Brixen. Jego budowę można uznać za kamień węgielny pod późniejsze miasto Bruneck, a pierwsza wzmianka o nim znajduje się w oficjalnym dokumencie z okresu krótko po jego powstaniu. 100 lat później kompleks zamkowy został powiększony o mur obronny, a sam zamek był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych biskupów. Dlatego też łączy w sobie różne style architektoniczne. Portal południowy – główne wejście – pochodzi z okresu późnego gotyku, pomieszczenia mieszkalne z okresu renesansu i baroku, a główna wieża jeszcze z czasu budowy zamku. Zachowały się również dekoracyjne malowidła na wewnętrznym dziedzińcu. Zwiedzać można także zachowane książęce komnaty biskupów. Dziś biskupi już tu nie mieszkają, a zamek jest własnością Fundacji Stiftung Südtiroler Sparkasse. Od 2011 roku odbywają się w nim wystawy organizowane przez MMM Ripa.

Messner Mountain Museum Ripa

Kultury górskie na świecie 

Tuaregowie, Masajowie, Turkmeni, Beduini, Szerpowie, Indianie, Tybetańczycy, Walserowie czy Hunzowie – MMM Ripa prezentuje przedmioty z życia ponad 20 różnych górskich ludów z całego świata. Stała wystawa „Dziedzictwo gór” w imponujący sposób pokazuje codzienne życie różnych kultur alpejskich. Istnieją one od dawna: ludzie żyją bowiem w górach od około 10 000 lat i do dzisiaj często utrzymują się z rolnictwa oraz hodowli zwierząt. Przyglądając się ich codziennym zajęciom można lepiej zrozumieć ich sposób życia i wczuć się w górską kulturę. Mieszkania i architektura tych ludów pozwalają odwiedzającym zanurzyć się w ich stylu życia. Dalszych interesujących spostrzeżeń dostarczają przedmioty z życia codziennego, przedmioty kultu religijnego, sztuka, filmy dokumentalne i fabularne. Choć poszczególne kultury są tak różne, to łączy je przede wszystkim szacunek do natury i religii. Ludy żyjące w górach na całym świecie coraz częściej zmagają się również z problemem turystyki górskiej, do której każdy z nich znajduje indywidualne podejście. Równie fascynująca jest mentalność ludności kontrastująca z tą na obszarach miejskich – przejawia się ona w osobistej odpowiedzialności, rezygnacji z konsumpcjonizmu oraz wzajemnej solidarności.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu muzeum
49 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Moarberg flower flower flower flower
Rodzina Kronbichler  | Bruneck
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, miód ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach ...
Odległość 1,2 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 68€ za noc
Schallmairhof flower flower
Rodzina Oberheinricher  | Bruneck
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: dżemy, syrop
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 1,2 km
Pozycja na mapie
4,6
"Bardzo dobry"
(5 ocena)
Pokój od 33€ za noc
Tenningerhof flower flower
Rodzina Wierer  | Bruneck
Uprawa roli, Uprawa warzyw 
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, dżemy, , ziemniaki ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 1,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
Apartament od 55€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

MMM Ripa

Więcej informacji

Contacts
Messner Mountain Museum Ripa
Schlossweg / Vicolo Castello 2
39031 Bruneck / Brunico
Operation Schedules
10:00 - 18:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
General description

In this museum, Reinhold Messner deals with the final aspect of the conflict between man and the mountains; the heritage of the mountains and the people who have lived in them since time immemorial.

The fifth Messner Mountain Museum was opened in summer 2011 in Bruneck Castle by the well-known mountaineer Reinhold Messner. There are countless exhibits from everyday life. With the interactive "MMM Mountain Peoples" project, Reinhold Messner aims not to "exhibit" people, but rather to invite them to take part in an exchange of experience with the local rural population.

Every year guests from another mountain region will spend the summer in the Messner Mountain Peoples Museum and talk about their way of life, accompanied by everyday cultural exhibits belonging to different mountain regions and their inhabitants, including the Sherpas, Incas, Tibetans and Mongolians.

Ticket prices:

Adults € 10,00, kids (6 - 14 years) € 4,00, students under 28 years and seniors over 65 years € 8,50, family ticket (kids under 14 years) € 22,00, groups of 15 persons and more € 8,50, school classes (6 - 18 years) € 4,00

description to arrive at destination

By car via the A 22 Brenner Motorway, exit Brixen/Puster Valley; via the main Puster Valley road to Bruneck approx. 28 km or via the main highway from Lienz/Eastern Tyrol.