Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Tauferer Ahrntal

Agroturystyka w Tauferer Ahrntal - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

Choć gospodarstwo w Tauferer Ahrntal leży w bocznej dolinie Puster…

… to jednak czuje się, że to całkiem odrębny świat – z własnymi obyczajami, własnym rękodziełem i wszechobecną przyrodą. W gminach Sand in Taufers, Mühlwald, Ahrntal i Prettau znajdują się najwyżej w Południowym Tyrolu położone gospodarstwa, a tradycje pozostają tu równie żywe jak niegdyś.

Przyjrzeć się pracy rzemieślników
Wiejskie rękodzieło ma w Południowym Tyrolu wielowiekową tradycję. Swój największy rozkwit przeżywało w XIX i XX wieku. Zarówno chłopi prowadzący małe gospodarstwa, jak i ci, którzy prowadzili działalność na większą skalę, potrafili znakomicie posługiwać się nie tylko pługiem i kosą, lecz także umiejętnie używali innych narzędzi. Każde gospodarstwo miało swoje własne pomieszczenie do pracy, własny warsztat. „Kleinhäusler“, czyli chłopi posiadający niewielkie gospodarstwo, zajmowali się rzemiosłem, żeby w ten sposób uzyskać dodatkowy zarobek. Oprócz koronkarstwa, z którego zasłynęły kobiety z Prettau, w ciągu paru stuleci rozwinęły się tu również inne rodzaje rzemiosła artystycznego: sztuka snycerska powstała, bo pasterze, którzy w Alpach Zillertalskich strzegli bydła rolników z doliny Ahrn, nieco się przy tym nudzili. Z korzeni i gałęzi tworzyli więc małe dzieła sztuki, które jesienią zabierali ze sobą do doliny, gdzie trafiały jako ozdoba do wiejskich gospód. Wkrótce w kilku własnym sumptem urządzonych warsztatach zaczęto wyrabiać też narzędzia, przedmioty codziennego użytku i krzyże. Ulubionym motywem snycerzy z doliny Ahrn od zawsze były wykrzywione w grymasach twarze czarownic i diabłów. Pewnemu snycerzowi miał się ukazać diabeł we własnej osobie, stąd wiedział on bardzo dokładnie, jak wyglądają takie wykrzywione diabelskie twarze. Maski, czy „Larven“, jak się je potocznie nazywa, są wykorzystywane co roku podczas pochodów Krampusa. Sztuka snycerska jest również ściśle związana z tradycją przedstawień teatralnych. Grupy aktorów wędrowały od gospodarstwa do gospodarstwa i w zimowe wieczory dawały przedstawienia w gospodach. Aktorami byli mężczyźni i do różnych ról używali, zupełnie jak w starożytności, masek. W prawie każdej wsi jest warsztat snycerski. Goście wypoczywający na urlopie w gospodarstwie w Tauferer-Ahrntal mogą kupić maski lub inne wyroby snycerskie, a także zajrzeć przez ramię mistrzom snycerstwa podczas ich pracy. Wycięte z drewna słońce stało symbolem Tauferer Ahrntal.

Kwatera urlopowa w Tauferer Ahrntal leży na terenie rezerwatu przyrody
Rezerwat przyrody Rieserferner-Ahrn graniczy na zachodzie z parkiem narodowym Hohe Tauern i zajmuje powierzchnię 31.505 hektarów. Spośród wszystkich rezerwatów przyrody w Południowym Tyrolu ma najwięcej lodowców. Rieserferner-Ahrn położony jest na terenie następujących gmin: Ahrntal i Prettau, Sand in Taufers, Gais, Percha i Rasen-Antholz. Charakterystyczną cechą rezerwatu Rieserferner-Ahrn jest bogactwo tamtejszych zasobów wodnych, o czym świadczą liczne górskie potoki i jeziora, a także wodospady potoku Rein (Reinbacher Wasserfälle) położone w gminie Sand in Taufers, które zdecydowanie warto obejrzeć podczas urlopu w gospodarstwie w Tauferer Ahrntal.

Październikowe obchody Usche den Michl
Ostatnim odpustem świętowanym w dolinie Puster jest ten obchodzony w Kasern w gminie Prettau w Tauferer Ahrntal. Jego osobliwością nie jest jednak sama data, lecz tradycyjne drzewo, którego szczyt wieńczy nie jak zazwyczaj „Kirschtamichl“, ale jego żeński odpowiednik - Usche (Urszula). Odpust ten świętuje się w niedzielę przypadającą po 21 października, dniu poświęconym św. Urszuli. Statua św. Urszuli, patronki kościoła, znajduje się również w kościele Świętego Ducha w Kasern. W Tauferer Ahrntal zegary odmierzają czas nieco inaczej niż gdzie indziej. A to po raz kolejny dowodzi, że w Południowym Tyrolu każda dolina, a także każda gmina i każda miejscowość przez stulecia uształtowały własną historię i rozwijały własne obyczaje.

Dlaczego warto spędzić urlop w Tauferer Ahrntal: