Cel wycieczki
Glurns: śladami średniowiecza
Małe miasteczko Glurns, położone w dolinie Oberer Vinschgau, jest warte odwiedzenia ze względu na malownicze uliczki i różnorodny program kulturalny.
Historia tego średniowiecznego miasta jest długa. Pierwsza wzmianka o Glurns pojawiła się już w 1163 roku, a w 1291 roku Meinhard II. nadał miejscowości przywileje targowe. Organizowany tu targ ku czci św. Bartłomieja stał się powszechnie znany i nadal odbywa się co roku 24 sierpnia. Kiedy w 1499 roku, podczas wojny szwabskiej, po bitwie pod Calven, miasto zostało splądrowane i podpalone, zdecydowano się zabezpieczyć je fortyfikacją. Mury miejskie są do dziś w całości zachowane i można je zwiedzać.
Zwiedzanie miasta
Glurns jest tak małe, że możesz z łatwością zwiedzać je pieszo i podążać śladami dawno minionych czasów. Szczególnym sposobem na poznanie miasta są tematyczne wycieczki po Glurns. Specjalnie dla dzieci przygotowano na przykład rodzinną wycieczkę z przewodnikiem, podczas której maluchy mogą podziwiać terkoczący młyn miejski. Wędrując pod arkadami, przemierzając wąskie uliczki miasta lub zatrzymując się na rynku z fontanną, można nierzadko poczuć się przeniesionym do czasów, które już dawno minęły.
Najsłynniejszy syn miasta
Glurns jest szczególnie dumne z artysty Paula Flory, zmarłego w 2009 roku i pochowanego na cmentarzu w mieście swojego urodzenia. W zabytkowej wieży Tauferer Turm zorganizowano stałą wystawę poświęconą życiu i twórczości artysty, który już w młodym wieku rozwinął szczególnie uderzający, ironiczny język obrazów. Zasłynął jako karykaturzysta w tygodniku „Die Zeit”.
Jarmark Sealamorkt
2 listopada Glurns trudno jest rozpoznać. Co roku w tym dniu odbywa się tutaj Jarmark Zaduszkowy, a miasto wydaje się wówczas niemal pękać w szwach. Mieszkańcy i goście przybyli ze wszystkich zakątków kraju gromadzą się na jednym z największych tradycyjnych jarmarków w regionie alpejskim. Wielu lubi po prostu pochodzić i poprzeglądać wystawione towary, ale dla niektórych celem jest ogromny targ bydła, na którym owce przypominają o walucie z dawno minionych czasów.
Adwent w Glurns
W okresie Bożego Narodzenia Glurns spowija wyjątkowo romantyczna atmosfera. Pochodnie dają ciepłe światło, muzycy wygrywają na instrumentach dętych łagodne adwentowe melodie, a powietrze wypełnia zapach grzanego wina. W odróżnieniu od innych jarmarków świątecznych, jarmark w Glurns, zwany tutaj „Glurns Advent”, jest otwarty tylko w weekend około 8 grudnia. Na stoiskach oferowane są lokalne produkty, a koncerty zapewniają świąteczną atmosferę.
Dni gruszki Palabira z doliny Vinschgau
W Glurns wciąż można spotkać stare, sękate grusze odmiany Pala. Ich owoce mają szorstką, skórzastą skórkę i gruboziarnisty miąższ. Ich smak przypomina karmel i jest bardzo intensywny. We wrześniu – dokładnie podczas zbiorów gruszek – w Glurns odbywają się Dni gruszki Palabira z doliny Vinschgau. Obejmują one wystawy, odczyty i muzykę, a także spacery z przewodnikiem, pokazy przygotowywania potraw z tej odmiany gruszek oraz wiejski targ. Kucharze co roku prześcigają się w nowych, ale także w starych przepisach, takich jak na przykład Palabirnengreascht. Dni gruszki Palabira z doliny Vinschgau w Glurns wieńczy Palabira-Sunnta, czyli niedziela w trzeci weekend września.
Glurns
Więcej informacji
Glurns, the smallest town in South Tyrol, works its magic on every visitor with its charming medieval atmosphere, perfectly preserved town walls and its three picturesque gate towers. Virtually unchanged since the 16th century, there are echoes of the eventful history of this former trading town around every corner. With its romantic character, rich culture and idyllic surroundings, Glurns is a real alpine jewel. It is our pleasure to invite you to our beautiful town to share with you magical moments, historic festivals and spectacular cultural events.
While the beginnings of the village of Glurns probably go back to the Carolingian era, the first actual mention dates from 1163. Southeast of the clustered village on the bridge over the River Etsch, Meinhard II of Gorizia-Tirol created a city around the year 1290 in order to secure his power in the Upper Vinschgau Valley against the Bishop of Chur. This new settlement was described as a “burgum” in the year 1294. The two settlements – the village and the city of Glurns – existed for some 200 years alongside each other. After the destruction suffered during the Battle of Calven in 1499, the Habsburgs, especially Maximilian I, had Glurns fortified as a bulwark against the forces of Graubünden; the centres of the two settlements were thus connected by means of the new city walls, still in existence today. Among the oldest buildings that exist to this day are the residential and defensive towers, especially the so-called “Glurns Castle”, and the Spatzenturm tower in the southwest corner of the old town. The 16th century constructions succeed in dominating the city’s contemporary appearance.