&noscript=1 /> Klasztor Neustift w Vahrn koło Brixen - Południowy Tyrol Klasztor Neustift w Vahrn koło Brixen - Południowy Tyrol
 
Klasztor Neustift: największy kompleks klasztorny w Tyrolu
Klasztor Neustift: największy kompleks klasztorny w Tyrolu

Cel wycieczki

Klasztor Neustift

Klasztor Neustift: największy kompleks klasztorny w Tyrolu

W klasztorze Neustift wciąż toczy się życie. Jest to jeden z najbardziej niezwykłych zabytków kultury w dolinie Eisacktal.

Każdy, kto zbliża się do dawnego miasta biskupiego Brixen od strony północnej lub wschodniej, z pewnością zauważy różnej wielkości, potężne i szacowne budynki, które razem tworzą ogromny kompleks klasztorny Neustift. Jest on położony pośród najbardziej na północ wysuniętych winnic Południowego Tyrolu i obejmuje kilka gospodarstw, które są całkowicie samowystarczalne ekonomicznie. Kanonicy regularni św. Augustyna nadal żyją głównie z rolnictwa. Uprawiają owoce i zioła, a w przyklasztornej winnicy produkują pierwszorzędne wina, które można degustować razem z innymi produktami z klasztoru Neustift. Kanonicy wytwarzają sznapsy, sok z jabłek i bzu oraz różne mieszanki herbat. Do tego serwują południowotyrolskie specjały, takie jak bekon, ser, lokalny chleb (Schüttelbrot) czy kiełbaski Kaminwurzen.

Wysokość 600-900 metrów, świeże powietrze i mineralne gleby sprawiają, że typowe białe wina mają tutaj szczególny aromat. Czerwone wina powstają w Eppan, w leżącej na południu posiadłości klasztoru Neustift. Tamtejsza winiarnia jest jedną z najbardziej znanych w dolinie Eisacktal. Klasztor ma też wiele do zaoferowania pod względem kulturalnym. Nie bez powodu jest jednym z dwunastu celów podróży Culturonda, interaktywnego przewodnika po ciekawych miejscach Południowego Tyrolu.

Klasztor w rozkwicie

Kiedyś klasztor Neustift był hospicjum i miejscem odpoczynku dla pielgrzymów. Został założony w 1142 roku przez biskupa Brixner, Hartmanna, a dzięki swojemu położeniu był od samego początku przystankiem dla pielgrzymów podróżujących do Rzymu lub Jerozolimy.

Klasztor przeżywał swój rozkwit w XV i na początku XVI wieku. Z tego okresu pochodzą wspaniałe ołtarze kolegiaty i późnogotycki chór halowy. W tym okresie klasztor stał się ponadto centrum kulturalnym i naukowym doliny Eisacktal. Szkoła przyklasztorna kształciła najlepszych naukowców, artystów, filozofów i teologów.

W XVI wieku klasztor Neustift został zajęty podczas rewolty tyrolskich chłopów, a w XVII wieku rozbudowany i odnowiony. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku otwarto internat i założono centrum turystyczne. Dzisiaj, ponad 850 lat od powstania klasztoru, kanonicy sprawują opiekę duszpasterską nad ponad 20 parafiami. Klasztor posiada własną elektrownię oraz centrum edukacyjne z bogatym i zróżnicowanym programem.

Klasztor Neustift: największy kompleks klasztorny w Tyrolu

Odnaleźćspokój

Zabytkowy ogród kolegiacki przy wejściu na teren klasztoru jest miejscem wyciszenia. Tutaj przez trzy dni w tygodniu można zregenerować swoje siły i podziwiać roślinność. W ogrodzie rosną miłorzęby, drzewo sekwoi i 75 różnych ziół, takich jak dziurawiec, kozieradka błękitna, trawa cytrynowa, szałwia melonowa i tytoń. Rabaty kwiatowe otaczają piękne fontanny, staw z rybami i domek dla ptaków. Jesienią z klasztornej altany zwisają winogrona.

Szczególnie godna polecenia jest wizyta w zalanej światłem późnobarokowej kolegiacie z elementami architektury gotyckiej, romańskiej i barokowej, która jest dziś bardzo popularna jako miejsce ślubów. Wyjątkowe wrażenie robi jego dzwonnica. Do kościoła przylega krużganek z gotyckim sklepieniem i freskami różnych artystów.

W klasztorze Neustift warto zobaczyć także liczącą 92.000 pozycji bibliotekę oraz wielką salę w stylu rokokowym. W historycznej pinakotece znajdują się unikatowe manuskrypty, gotyckie malowidła tablicowe i ołtarze, sprzęt naukowy i instrumenty historyczne. Niejako na dziedzińcu klasztoru stoi Engelsburg, dawna kaplica wzorowana na rzymskim Zamku Świętego Anioła. Wewnątrz klasztoru znajduje się tak zwana Fontanna Cudów: na jej dachu widnieje siedem cudów świata, a dodatkowo – jako ósmy cud świata – klasztor Neustift. Wszystkim zainteresowanym kulturą polecamy również jedną z cyklicznych wycieczek z przewodnikiem po klasztorze.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu klasztoru Neustift
32 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Ölackererhof flower flower flower flower
Rodzina Gasser  | Vahrn  (Eisacktal)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
śniadanie
kącik produktów: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Rekodzielo wiejskie w gospodarstwie, Prowadzenie gospodarstwa ...
Odległość 0,1 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 116€ za noc
Strasserhof flower flower flower
Rodzina Baumgartner  | Vahrn  (Eisacktal)
Uprawa winorośli
śniadanie
Sklep na miejscu: wino
Oferty wiejskie: Zwiedzanie piwnic wraz z degustacja win, Wycieczka po zagrodzie wraz z degustacja wina
Odległość 0,5 km
Pozycja na mapie
Pokój od 92€ za noc
Apartament od 120€ za noc
Punterhof flower flower flower
Rodzina Sigmund  | Vahrn  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt, Uprawa winorośli , Uprawa warzyw 
śniadanie
Sklep na miejscu: mleka, jajka, dżemy ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego
Odległość 0,6 km
Pozycja na mapie
4,8
"Bardzo dobry"
(44 ocena)
Apartament od 90€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Klasztor Neustift

Więcej informacji

Contacts
Augustinian Abbey of Novacella / Neustift
Via Abbazia / Stiftstrasse 1
39040 Novacella/Varna - Neustift/Vahrn
Operation Schedules
10:00 - 17:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun

Monastery of Novacella was founded by the blessed bishop Hartmann in 1142 as an Augustinian monastery. Thanks to its monastery school it became one of the most important centre of education and art. In 1742 the monastery was the largest in Tyrol, the Romanesque abbey church of Abbazia di Novacella was redesigned in Baroque style. Unique at  the monastery of Novacella is the round building of Castello dell'Angelo, former hostel and defence facility. The Gothic cloister benefits from valuable frescoes, while the well in the courtyard depicts the wonders of the world. The 8th wonder is said to be Novacella. The Rococo library of the monastery  of Novacella is uniquely beautiful, the Pinacoteca houses medieval paintings by outstanding masters Michael and Friedrich Pacher and Marx Reichlich. The Turkish wall dates back to turbulent times. The mill, water buildings and wine cellar point to the economic importance of the monastery. The area around the monastery is the northernmost winegrowing region of Italy with the well-known white wines Sylvaner, Müller-Thurgau and Kerner.

Other information about the monastery of Novacella

Visit without guide
from Monday to Saturday from 10:00am to 5:00pm

The historical garden: The historical garden is situated at the entrance to the monastery complex. It reopened in summer 2004 following extensive restoration work. The monastery garden can be visited indipendently from Thuersday to Saturday from 10:00 am until 5:00 pm

The monastery of Novacella is closed on Sundays and Catholic Holidays.