&noscript=1 /> Jezioro Reschensee w dolinie Oberer Vinschgau - Południowy Tyrol Jezioro Reschensee w dolinie Oberer Vinschgau - Południowy Tyrol
 
Reschensee: cichy świadek w wodzie
Reschensee: cichy świadek w wodzie

Cel wycieczki

Reschensee

Reschensee: cichy świadek w wodzie

Jezioro Reschensee leży w dolinie Oberer Vinschgau w zachodniej części Południowego Tyrolu. W 1950 roku doszło do spiętrzenia wody i dwie wioski zatonęły. Dziś jezioro jest powszechnie znane jako cel wakacji.

Wjeżdżając do doliny Vinschgau przez przełęcz Reschenpass i docierając do rozciągniętej tafli wody jeziora Reschensee, wzrok przykuwa wyrastająca z wody wieża kościoła. Tym niemym świadkiem minionych czasów jest wieża kościoła w Altgraun, przypominająca o roku 1950, kiedy to około 100 rodzin z wiosek Graun i Reschen straciło swoje domy.

Jezioro i jego historia

Jeszcze przed nastaniem faszyzmu rozważano wybudowanie w tym miejscu zbiornika retencyjnego, który zaopatrywałby w energię elektryczną tereny przemysłowe w górnym regionie Włoch. Jednak dopiero w 1940 roku rozpoczęto trwającą 10 lat budowę zapory. W końcu latem 1950 roku nadszedł czas i cały basen za ścianą zapory powoli wypełnił się wodą. Mieszkańcy wiosek Graun i częściowo Reschen, których gospodarstwa znajdowały się na terenie zbiornika, musieli opuścić swoje małe ojczyzny. Ich domy zostały wysadzone w powietrze. Na polecenie Urzędu Ochrony Zabytków w Trydencie pozostawiono jedynie wieżę kościelną.

Nowy początek

Przymusowo wysiedleni mieszkańcy Altgraun i Reschen osiedlili się w nowych częściach wioski obok jeziora, chociaż wielu z nich odwróciło się od swoich ojczystych stron i wyemigrowało do innych części Południowego Tyrolu. Ci, którzy przeżyli ten czas, nadal często opowiadają o przeszłości i o swojej starej ojczyźnie pogrzebanej pod wodą. Ostatecznie mieszkańcy pogodzili się z nową sytuacją i przez dziesięciolecia nauczyli się żyć w towarzystwie jeziora Reschensee.

Reschensee: cichy świadek w wodzie

Raj dla miłośników wędrówek i strefa rekreacji

Dziś jezioro Reschensee jest popularnym miejscem wypoczynku o każdej porze roku. W przeszłości mieszkańcy Reschen i Graun zajmowali się prawie wyłącznie hodowlą bydła, ale teraz niektórzy znaleźli pracę w turystyce. Goście spędzający urlop nad jeziorem Reschensee cenią sobie spokój i łagodny górski klimat doliny Oberer Vinschgau. Panorama gór ze szczytem Ortler, najwyższym w Południowym Tyrolu, jest czymś, co można podziwiać każdego dnia. Okolica oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Na początek polecamy przyjemny spacer wokół jeziora. Na podziwianie gór i alpejskich hal z bliska pozwala widokowa ścieżka nad jeziorem. Kolejka górską można dojechać z St. Valentin auf der Haide na halę Haider Alm na wysokości 2120 metrów, gdzie znajduje się punkt widokowy na starym szlaku wysokogórskim. Mijając wspaniałe, stare sosny limby dociera się do Schöneben.

Sporty nad jeziorem Reschensee

Nad jeziorem Reschensee fani sportu mają w co robić przez cały rok. Dzięki optymalnym warunkom wiatrowym jezioro jest prawdziwą atrakcją nie tylko dla kitesurferów, ale także dla miłośników żeglarstwa. Ci, którzy wolą polegać na swoich mięśniach zamiast na sile wiatru, mogą wypożyczyć rower wodny lub spróbować swoich sił w paddleboardingu. Zimą na jeziorze Reschensee tworzy się mocna pokrywa lodowa – ku uciesze łyżwiarzy i snow kiterów. Niedaleko jest również do stoków: zalany słońcem ośrodek narciarski Schöneben znajduje się na przełęczy Reschenpass i oferuje siedem wyciągów oraz gwarancję śniegu aż do wiosny.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu jeziora Reschensee
19 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Giernhof am See flower flower flower
Rodzina Prenner  | Graun w Vinschgau  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt
śniadanie, wyżywienie HB
kącik produktów: ser, jajka, dżemy ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach
Odległość 1,6 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(9 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Haus Wiesenheim flower flower
Rodzina Plangger  | Graun w Vinschgau  (Vinschgau)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, ser, masło ...
Oferty wiejskie: Pomoc w stajni, Pomoc przy sianokosach
Odległość 1,7 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(2 ocena)
Apartament od 60€ za noc
Langenhof flower flower
Rodzina Patscheider  | Graun w Vinschgau  (Vinschgau)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Odległość 1,8 km
Pozycja na mapie
4,1
"Dobry"
(1 ocena)
Apartament od 54€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Jezioro Reschensee

Więcej informacji

Contacts
Tourist info
Via principale
39027 Cuorn Venosta

The Church Tower in the Lake
The symbol of Venosta Valley: the sumberged steeple in Resia lake.