&noscript=1 /> Wąwóz Gilfenklamm koło Sterzing - Południowy Tyrol Wąwóz Gilfenklamm koło Sterzing - Południowy Tyrol
 
Gilfenklamm: jedyny w Europie marmurowy wąwóz
Gilfenklamm: jedyny w Europie marmurowy wąwóz

Cel wycieczki

Gilfenklamm

Gilfenklamm: jedyny w Europie marmurowy wąwóz

Dzięki nowo wybudowanym kładkom do wąwozu Gilfenklamm w pobliżu Sterzing mogą zapuścić się nawet bojaźliwi: to wyjątkowa, pełna przeżyć wyprawa między skalistymi ścianami a spadającymi masami wody.

Przy wejściu do doliny Ratschingstal, niedaleko wioski Stange, żywiołowa siła wody przez miliony lat wyżłobiła w skale zagłębienie o głębokości 15 metrów. Dzisiaj wąwóz Gilfenklamm jest chronionym pomnikiem przyrody.

Między strzelistymi ścianami skalnymi i białym marmurem, na wysokości ponad 175 metrów, płynie tutaj potok Ratschingser Bach, który na końcu spada po różnych stopniach do doliny jako wodospad i wpada do potoku Ridnauner Bach. Ten naturalny spektakl wąwozu Gilfenklamm można obserwować z bliska, z dobrze zabezpieczonej ścieżki, prowadzącej po schodach i wąskich mostkach do serca wąwozu. To wędrówka polecana dla całej rodziny.

Pomiędzy eliksirem życia a siłą żywiołu

Przez dziki wąwóz płynie wzburzony potok. Woda rozpryskuje się na skalnych ścianach, które nie są tak białe, jak można by się spodziewać po jasnym marmurze – mchy i porosty zabarwiły kamień na zielono i czarno. Tylko kamienie w korycie potoku świecą jasną barwą. Maluchy mogą się tu pluskać i budować małe tamy, a ich rodzice ładować baterie w tętniącym życiem otoczeniu. Ścieżka jest popularna szczególnie w miesiącach letnich, ponieważ woda i skały cały czas zapewniają ochłodę. Nie bez powodu Gilfenklamm jest uważany za jeden z najpiękniejszych dostępnych wąwozów w Alpach. 15-metrowy wodospad przestawia wyjątkowy widok zwłaszcza wczesnym latem, kiedy w górach topnieje śnieg i w potoku jest więcej wody niż przez cały rok – z zachwytu można wówczas na chwilę stracić oddech.

Gilfenklamm: jedyny w Europie marmurowy wąwóz

Ścieżka między skałami

Pierwsza zabezpieczona ścieżka ze schodami i mostkami została zbudowana przez Austriacki Związek Alpinizmu w 1896 roku. W tamtym czasie imponujący wąwóz Gilfenklamm był nazywany „wąwozem cesarza Franciszka Józefa”, co do dziś upamiętnia tablica umieszczona przy ścieżce.

Już wtedy wąwóz przyciągał tysiące turystów. W 1961 roku ścieżka została naprawiona. Czysty i biały marmur z doliny Ratschingstal był szczególnie ceniony w przeszłości. Wykorzystywano go już w czasach rzymskich, między innymi w murach oporowych drogi do doliny Ridnauntal. Elementy wykonane z tego marmuru można znaleźć nie tylko w gotyckim kościele parafialnym w Sterzing, ale także w kościele dworskim w Innsbrucku oraz w pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Również niektórzy rzeźbiarze tworzący pomniki w Wiedniu preferowali ten materiał.

W Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu w Bolzano można ponadto zobaczyć słynny Kamień Mitry ze Sterzing, rzymską płaskorzeźbę wykonaną z marmuru z wąwozu Gilfenklamm, która przedstawia boga słońca Mitrę i pierwotnego byka. Kopia znajduje się na dziedzińcu ratusza w Sterzing.

Witaj przygodo!

Nazwa „Gilf” jest spokrewniona się ze słowem „Golf”, czyli „zatoka” i pochodzi od greckiego „colpos”, co oznacza zatokę, biust, zagłębienie lub zaokrąglenie. Do wąwozu Gilfenklamm można dotrzeć ścieżką wzdłuż potoku Jaufenbach w miejscowości Stange. Wędrówka w górę zajmuje około godziny, a w dół trzy kwadranse.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu wąwozu Gilfenklamm
25 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Schoater flower flower
Rodzina Braunhofer  | Ratschings  (Eisacktal)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, świeże warzywa sezonowe, świeże owoce sezonowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 0,4 km
Pozycja na mapie
Apartament od 60€ za noc
Nestlhof flower flower flower
Rodzina Nestl   | Sterzing  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, przyprawy ziołowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach
Odległość 0,9 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 100€ za noc
Häuslerhof flower flower flower
Rodzina Häusler  | Ratschings  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: speck
Odległość 1,0 km
Pozycja na mapie
Apartament od 60€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Wąwóz Gilfenklamm

Więcej informacji

Contacts
Racines Tourism
Via Giovo 1
39040 Ratschings/Racines
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

Cutting through pure white marble, which used to be coveted by stonemasons from all over the world and which shimmers here in every conceivable shade of green, the otherwise peaceful Ratschinger Bach stream becomes a raging torrent. By going down steep steps and over narrow bridges, you can get right down to the heart of the gorge, where a breathtaking natural scene awaits. The lower entrance to the Gilfenklamm gorge is in Stange/Stanghe, from where you walk along a level hiking trail to the entrance to the gorge, where the trail begins to climb gradually over bridges and along well-secured trails. Storming and raging, the wild waters of the Ratschinger stream tumble over numerous waterfalls, forcing themselves through narrow chasms between the steep cliff walls, which ensure that at the lowest, most impressive point - the so-called "church" - even the most dazzling sunshine is dimmed. Going from one bridge to another and up and down steps, you finally reach the end of the gorge. If you take your time, have good shoes and a camera, this hike is a memorable experience for all the family.

Public transport
Linienbus 319 Sterzing/Vipiteno - Ratschings/Racines
Linenbus 312  Sterzing - Ridnaun/Ridanna (until Stange)