&noscript=1 /> Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau - Południowy Tyrol Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau - Południowy Tyrol
 
Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau: relaksujące wędrówki
Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau: relaksujące wędrówki

Cel wycieczki

Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau

Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau: relaksujące wędrówki

Nie zawsze musi to być krzyż na szczycie. Jeśli wolisz spokojne wędrówki, szlaki wzdłuż starych kanałów między Laas i Töll w dolinie Untervinschgau będą dla Ciebie idealne.

Celem jest sama droga: rzadko kiedy to powiedzenie jest tak prawdziwe, jak podczas wędrówki jednym z licznych szlaków wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau. Łagodna i równomiernie wąska ścieżka ciągnie się wzdłuż średniowiecznych systemów nawadniających, a zielony baldachim liści chroni Cię przed ciepłymi promieniami słońca. W uszach słyszysz szum wody, śpiew ptaków i śmiech dzieci. Widok rozciąga się na dolinę, na słynne południowotyrolskie jabłonie, winnice, zamki i wioski. W poszukiwaniu spokoju i skupienia poczujesz tutaj, że właśnie jesteś u celu.

Wędrówki po historii Południowego Tyrolu

Historia szlaków wzdłuż starych kanałów Południowego Tyrolu sięga późnego średniowiecza. W dolinie Vinschgau, jednym z regionów o najniższej sumie opadów we Włoszech, niektóre kanały irygacyjne pochodzą z 1510 roku. Były one budowane przez należących do szlachty właścicieli ziemskich, klasztory i wspólnoty wiejskie. Do XIX wieku rolnicy używali kanałów do nawadniania swoich pól i łąk, którym często groziła susza ze względu na suchy klimat alpejski. Kanały zapewniały również dostawy wody pitnej. Cenna woda pochodziła głównie z lodowców, naturalnych zbiorników wodnych kraju. Szlaki wzdłuż kanałów, które dziś są popularne jako szlaki turystyczne, były pierwotnie zastrzeżone dla osoby odpowiedzialnej za kontrolę i konserwację kanałów oraz nadzorowanie precyzyjnie zaplanowanych czasów nawadniania pól, zwanej „Waalerem”.

Szlaki wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau: relaksujące wędrówki

Trudny wybór

Wędrowanie licznymi szlakami wzdłuż starych kanałów w dolinie Untervinschgau jest warte zachodu przez cały rok. Wiosną i latem przez kanały przepływa wyjątkowo duża ilość wody, zachwycając zarówno młodych, jak i starszych. Z kolei jesienią wzrok przyciąga przede wszystkim różnorodność kolorystyczna liści na drzewach. Niezależnie od tego, którą miejscowość wybierzesz na swoje wakacje w dolinie Untervinschgau, z pewnością znajdziesz w pobliżu jeden ze szlaków wzdłuż starych kanałów. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Na przykład szlak Latschanderwaal prowadzi w dwie i pół godziny z wioski Latsch przez liściaste lasy, obok skalnych ścian i pergoli porośniętych winoroślami, do wioski Kastelbell, nagradzając turystę na końcu wspaniałym widokiem na średniowieczny zamek o tej samej nazwie oraz całą dolinę Untervinschgau. Z kolei szlak Zaalwaal prowadzi z małej wioski Kortsch w pobliżu Schlanders przez bogaty naturalny krajobraz z kasztanowcami i drzewami owocowymi. Na trasie znajdują się romański kościół św. Idziego z XIV wieku oraz dwa stare, nieczynne młyny.

Dla tych, którzy chcą połączyć trzy różne szlaki, polecamy wędrówkę okrężną drogą szlakami Rautwaal, Neuwaal i Mareinwaal. Punktem wyjścia jest mała wioska Morter przy wejściu do doliny Martelltal w dolnej części doliny Vinschgau. Ta relaksująca trasa łączy góry Nörderberg i Sonnenberg, oferując wspaniały widok na wioski Latsch oraz Tarsch. Na odcinku szlaku Neuwaal można zobaczyć wykonane w skałach rysunki Waalera, czyli osoby odpowiedzialnej niegdyś za utrzymanie kanałów. Szlak Neuwaal to jeden z najwyżej położonych szlaków w Południowym Tyrolu. Z kolei szlak Schnalser Waalweg w pobliżu Naturns oferuje sportowe wyzwanie i wizytę w muzeum. Ścieżka zbudowana w XVI wieku prowadzi z wioski Galsaun, liczącej 350 mieszkańców, do zamku Juval, położonego wysoko nad wąwozem doliny Schnalstal. Zamek jest jednocześnie rezydencją alpinisty Reinholda Messnera i częścią jego górskich muzeów (MMM). Wędrując szlakiem Schnalser Waal można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, a także oryginalną chatkę Waalera (Waalerhütte) i jego dzwonki (Waalschelle). Do wszystkich punktów początkowych i końcowych szlaków można dojechać kolejką Vinschgerbahn lub lokalnym autobusem.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu szlaków wzdłuż starych kanałów
46 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Waalhof flower flower flower
Rodzina Stricker  | Latsch  (Vinschgau)
Uprawa owoców
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, dżemy, wino ...
Oferty wiejskie: Prowadzenie gospodarstwa, Zwiedzanie sadów i winnic
Odległość 0,7 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(2 ocena)
Apartament od 55€ za noc
Weiss-Hof flower flower flower
Rodzina Weiss  | Latsch  (Vinschgau)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Uprawa owoców
Produkty z własnego gospodarstwa: dżemy, soki owocowe
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 0,7 km
Pozycja na mapie
4,8
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 58€ za noc
Langstrein Hof
Rodzina Pircher  | Latsch  (Vinschgau)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Uprawa owoców
kącik produktów: dżemy, syrop, soki owocowe ...
Oferty wiejskie: Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 0,7 km
Pozycja na mapie
Apartament od 140€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Szlaki wzdłuż starych kanałów

Więcej informacji

Contacts
Tourist Office Laces-Martello
Piazza Principale 14
39021 Laces
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

Hike along the Latschander Waalweg canal. The "Waale" are irrigation systems and the water was drained and fed into the canals so that meadows and fields could be irrigated.

description to arrive at destination

Sulla strada statale della Val Venosta fino a Laces, qui si possono parcheggiare o alla stazione o sui parcheggi circostanti, a seconda di quale ingresso selezionato.

Route description

Many of these canals are preserved today and are used as hiking or walking trails. Both starting points for the Latschander Waalweg trail are located in Laces, either at the roundabout at the end of the village or right by the entrance to the village. The trail leads down to Castelbello, where it meets up with the Ciardes irrigation channel path (Tscharser Waalweg), leading to Castle Juval (Schloss Juval). A quiet hike along the irrigation canals offers fantastic views. The trail takes you past the Pfraumhof farm which offers a rustic atmosphere for refreshments. The hike is an especially wonderful experience for children.