&noscript=1 /> Prastare modrzewie w dolinie Ultental - Południowy Tyrol Prastare modrzewie w dolinie Ultental - Południowy Tyrol
 
Prastare modrzewie w dolinie Ultental: sękate olbrzymy w St. Gertraud
Prastare modrzewie w dolinie Ultental: sękate olbrzymy w St. Gertraud

Cel wycieczki

Prastare modrzewie w dolinie Ultental

Prastare modrzewie w dolinie Ultental: sękate olbrzymy w St. Gertraud

Prastare modrzewie w dolinie Ultental to jeden z najbardziej znanych pomników przyrody Południowego Tyrolu – prawie 1000-letnie drzewa są niemymi świadkami dawno minionych czasów.

Trzy modrzewie w St. Gertraud w dolinie Ultental są prawdopodobnie najstarszymi drzewami iglastymi w Europie. W języku ludowym określane są jako „Fledermauslarch”, czyli „modrzewie nietoperzy”, ponieważ spróchniałe dziuple drzew dają schronienie dzięciołom, sowom i właśnie nietoperzom. Wszystkie trzy drzewa są ze względu na swój wiek nazywane „prastarymi modrzewiami”. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile mają lat – przez długi czas uważano, że ponad 2000, gdyż w 1930 roku udało się policzyć roczne słoje jednego ze zwalonych drzew. W nowszych badaniach z 2004 roku wiek pozostałych trzech modrzewi oszacowano jednak na 850 lat.

Trzy wyniosłe olbrzymy

Niezależnie od tego, ile lat dokładnie mają prastare modrzewie z doliny Ultental, pewne jest, już od kilku wieków stoją niezmiennie na posterunku w St. Gertraud. Te trzy drzewa są prawdopodobnie ostatnimi pozostałościami po pierwotnie większej grupie monumentalnych modrzewi, które w ciągu ostatnich dwóch stuleci padły ofiarą różnych zjawisk przyrody lub wycinki. Od 1979 roku drzewa są uznawane za pomniki przyrody i stabilizowane za pomocą stalowych lin i podpór.

Prastare modrzewie w dolinie Ultental: sękate olbrzymy w St. Gertraud

Ślady przeszłości

Kolejne stulecia pozostawiły na prastarych modrzewiach w dolinie Ultental swoje ślady. Te wyniosłe olbrzymy odczuły na sobie skutki licznych piorunów i burz. Trzy pnie wyróżniają się średnicą do ośmiu metrów i wysokością do 36 metrów. Wierzchołek najwyższego modrzewia uschnął po uderzeniu pioruna. Modrzew stojący obok ma dużą narośl na pniu i również stracił swój wierzchołek. Najwyższe z ułożonych w kształt trójkąta drzew pękło na wysokości sześciu metrów, a jego boczna gałąź urosła do 22,5 metra.

Przyjemny spacer

Podczas wakacji w Ulten należy koniecznie odwiedzić trzech najstarszych mieszkańców doliny. Do prastarych modrzewi w dolinie Ultental można dotrzeć wygodną ścieżką, która zaczyna się w najniższym punkcie doliny zaraz przy St. Gertraud i prowadzi w pół godziny do trzech czcigodnych olbrzymów na wysokości 1430 metrów nad poziomem morza. W pobliżu znajduje się małe miejsce do odpoczynku z ławeczkami i zachowaną w pierwotnym stanie fontanną z drewna modrzewiowego.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu prastarych modrzewi
15 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Oberhausgut flower flower flower flower
Rodzina Gamper  | Ulten
Hodowla zwierząt
śniadanie
kącik produktów: mleka, jogurt, speck ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach ...
Odległość 0,3 km
Pozycja na mapie
5,0
"Celujący"
(107 ocena)
Apartament od 103€ za noc
Gasteig flower flower
Rodzina Christian  | Ulten
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, dżemy ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 1,7 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 85€ za noc
Ausserbach flower flower
Rodzina Breitenberger  | Ulten
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, wędliny, jajka ...
Odległość 2,3 km
Pozycja na mapie
Apartament od 60€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Prastare modrzewie

Więcej informacji

Contacts
Tourist information St. Walburg in Ulten Valley
S. Valburga n. 104
39016 St. Walburg/S. Valburga
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Arrival from the north over the Brenner Pass: A22 - exit Bolzano South - expressway towards Merano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

Arrival from the northwest over the Reschen Pass: Reschen Pass - Vinschgau - motorway towards Bolzano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

Arrival from the south via the Brenner motorway: A22 - exit Bolzano South - motorway towards Merano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

 

General description

These three larch trees, to be found near St. Gertraud in Ulten Valley, are considered to be the oldest conifers in Europe. Legend has it that these ancient larch trees are more than 2,000 years old.