&noscript=1 /> Park Narodowy Stilfserjoch - Południowy Tyrol Park Narodowy Stilfserjoch - Południowy Tyrol
 
Park Narodowy Stilfserjoch: poznaj naturalne piękno
Park Narodowy Stilfserjoch: poznaj naturalne piękno

Cel wycieczki

Park Narodowy Stilfserjoch

Park Narodowy Stilfserjoch: poznaj naturalne piękno

Stromo wznoszące się szczyty, gęste lasy, kwieciste łąki: piękno przyrody jest różnorodne i cenne. Jego ochronie poświęcony jest Park Narodowy Stilfserjoch w dolinie Vinschgau.

Natura w dolinie Vinschgau jest wyjątkowo piękna. Lasy i góry są siedliskiem wielu zwierząt, a różnorodność roślin jest imponująca. Już w 1935 roku dostrzeżono cenny potencjał tego krajobrazu, a wraz z nim potrzebę ochrony tego naturalnego piękna – utworzono wówczas Park Narodowy Stilfserjoch. Całkowita powierzchnia parku wynosi ponad 130.000 hektarów i rozciąga się na wysokości od 900 do 3905 metrów, na której króluje Ortler – najwyższy punkt Południowego Tyrolu. Park Narodowy Stilfserjoch obejmuje części prowincji Południowy Tyrol, Trentino, Brescia i Sondrio. Do parku narodowego należą następujące południowotyrolskie wioski: Stilfs, Prad am Stilfserjoch, Glurns, Taufers im Münstertal, Mals, Laas, Schlanders, Martell, Latsch oraz Ulten.

Świat roślin

Rośliny w Parku Narodowym Stilfserjoch przystosowały się do niekorzystnych warunków panujących na dużych wysokościach. Są odporne na niskie temperatury, burze oraz intensywne promienie słońca. Przykładem może być tutaj jaskier lodnikowy, rekordzista wysokości wśród roślin kwitnących w Alpach. Roślina ta jest chroniona pod śniegiem, dopóki ten nie stopnieje i nie dotrą do niej pierwsze promienie słońca – wtedy zaczyna się okres jej kwitnienia. Jaskier lodnikowy był widziany nawet na wysokości 4275 metrów. Z kolei już podczas topnienia śniegu do alpinistów „uśmiechają się” fioletowe kwiaty urdzika. Wola przetrwania roślin w Parku Narodowym Stilfserjoch nie przestaje zadziwiać.

Siedlisko zagrożonych gatunków zwierząt

Podczas wędrówki po Parku Narodowym Stilfserjoch można natknąć się także na królestwo świstaków. Każdy, kto przechodził kiedyś przez park, z pewnością słyszał ostre gwizdy, którymi te zabawne afrowiewiórki ostrzegają inne osobniki tego gatunku przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Przy odrobinie szczęścia można nawet zobaczyć jednego z nich, jak przykuca na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Tylko trwający od sześciu do siedmiu miesięcy zimowy sen pozwala tym uroczym mieszkańcom Alp wykorzystywać niegościnne wysokie partie gór jako swoje środowisko do życia. Szczególnie ekscytującym doświadczeniem jest ponadto wypatrywanie swobodnie latającego orłosępa. Od pewnego czasu jest to w Parku Narodowym Stilfserjoch ponownie możliwe. W latach 2000-2008 w dolinie Martelltal wypuszczono bowiem jedenaście młodych osobników tego gatunku. Niektóre pary zajęły już terytoria na obszarze chronionym, a w 2015 i 2016 roku wykluły się tu dwa młode. Był to pierwszy od 100 lat naturalny wylęg orłosępów w Południowym Tyrolu.

Park Narodowy Stilfserjoch: poznaj naturalne piękno

Wędrówki szlakami tematycznymi

Różne szlaki tematyczne przybliżają Park Narodowy Stilfserjoch turystom i odwiedzającym. Jednym z nich jest wysokogórski szlak Goldseeweg z fascynującymi widokami na masyw Ortler, prowadząc z przełęczy Stilfserjoch obok jeziora Goldsee do schroniska Furkelhütte powyżej Trafoi. Z kolei Höfeweg (Szlak Gospodarstw) pozwala poznać ciężkie życie rolników górskich z gospodarstw Stilfser i Lichtenberger. Innym przykładem jest Erdbeerweg (Szlak Truskawek) biegnący wzdłuż dna doliny Martelltal – tutaj oczywiście wszystko kręci się wokół wyjątkowo aromatycznej, czerwonej truskawki górskiej.

Pawilony Parku Narodowego

W Parku Narodowym Stilfserjoch znajduje się sześć pawilonów poświęconych różnym obszarom związanym z przyrodą i krajobrazem. Również dzieci mogą tu w pełni zaspokoić swoją ciekawość i poczuć w sobie ducha odkrywcy.

Pawilon aquaprad w Prad am Stilfserjoch jest w całości poświęcony wodzie, pawilon avimundus w strefie dla pieszych w Schlanders skupia się na świecie ptaków, a pawilon culturamartell w dolinie Martelltal to nowoczesne muzeum historii lokalnej. W pawilonie Lahnersäge w Ulten można dowiedzieć się wszystkiego o drewnie, a w pawilonie naturatrafoi w Trafoi o geologii masywu Ortler.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu Parku Narodowego
47 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Mitterhof flower flower flower
Rodzina Paulmichl  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt, Uprawa owoców
śniadanie
kącik produktów: mleka, jajka, dżemy ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 9,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(104 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Egghof flower flower flower
Rodzina Pfeifer  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: ser, speck, jajka ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 9,5 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(7 ocena)
Apartament od 60€ za noc
Pinethof - Schöpf flower flower flower flower
Rodzina Schöpf  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, ser ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 9,9 km
Pozycja na mapie
5,0
"Celujący"
(47 ocena)
Apartament od 66€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Park Narodowy Stilfserjoch

Więcej informacji

Contacts
Visitor centre naturatrafoi of the Stelvio National Park
Trafoi 13 A
39029 Trafoi
General description

The visitor centre ‘naturatrafoi’ is situated in Trafoi at the Stilfserjochroad.

The exhibition offers interesting insight into the geology of the Ortler group and the survival and adjustment of flora and fauna to the extreme climate conditions in the high mountain region.

Park

Parking place n. 2.

Public transport

Public bus, line 271.