&noscript=1 /> Masyw Ortler w dolinie Oberer Vinschgau - Południowy Tyrol Masyw Ortler w dolinie Oberer Vinschgau - Południowy Tyrol
 
Król Ortler: najwyższy punkt Południowego Tyrolu
Król Ortler: najwyższy punkt Południowego Tyrolu

Cel wycieczki

Król Ortler

Król Ortler: najwyższy punkt Południowego Tyrolu

Wysokość 3905 metrów sprawia, że Ortler jest najwyższą górą Południowego Tyrolu. Tylko doświadczeni alpiniści powinni wspinać się na tego olbrzyma w dolinie Oberer Vinschgau.

Na zachodzie Południowego Tyrolu, w dolinie Oberer Vinschgau, w pobliżu lombardzkiej prowincji Sondrio i granicy ze Szwajcarią, wznosi się Ortler. Ze względu na wysokość prawie 4000 metrów już od początku XIX wieku nazywany jest „królem” - i słusznie. Ortler jest najwyższą górą Południowego Tyrolu, a jego trasy zaliczane są do wymagających szlaków wysokogórskich, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Tylko doświadczeni alpiniści powinni decydować się na wspinaczkę. Dziś trudno sobie wyobrazić, że Ortler był teatrem działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej. Ten strategicznie ważny punkt został zajęty w niesprzyjających warunkach. Do dziś lód raz po raz odkrywa elementy wyposażenia żołnierzy.

Sulden – u stóp Ortlera

Biały grzebień Ortlera widać już z jeziora Reschensee. Aby dotrzeć do Sulden, gdzie zaczynają się szlaki prowadzące na szczyt, należy w miejscowości Spondinig w dolinie Vinschgau skręcić w stronę przełęczy Stilfserjoch i w wiosce Gomagoi trzymać się drogi do końca doliny w Sulden. To nie tylko punkt wyjścia do wypraw na Ortlera, ale już od dziesięcioleci popularne miejsce wypoczynku dla miłośników gór. Latem turystów przyciągają alpejskie hale i górskie szczyty, a zimą wspaniałe stoki i skitouring.

Górskie muzeum Messnera (MMM) Ortles

Południowotyrolski ekstremalny alpinista Reinhold Messner otworzył w Sulden jedno z sześciu górskich muzeów Messnera (MMM). Nosi ono nazwę Ortles i jest w całości poświęcone tematyce lodu. W podziemnym muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja zdjęć Ortlera oraz sprzęt do wspinaczki lodowej ostatnich dwóch wieków alpinizmu.

Król Ortler: najwyższy punkt Południowego Tyrolu

Zagrożenia ze strony lodowca

Górskie muzeum Messnera (MMM) wprowadza zwiedzających w tematykę lodu i lodowców – osoby wspinające się na masyw Ortler doświadczają bowiem tych sił natury na własnej skórze. Są zatem narażeni na realne niebezpieczeństwa związane z lodowcem. Do wyprawy na Ortlera nie należy podchodzić lekceważąco – jest to trudna, a w niesprzyjających warunkach nawet bardzo trudna, wysokogórska wyprawa na lodowiec. Szczególną ostrożność należy zachować również z tego powodu, że w wyniku cofania się lodowca warunki panujące na górze zmieniają się z roku na rok. Wejście na Ortlera wymaga kompletnego sprzętu do wspinaczki lodowej.

Wejście na Ortlera

Na szczyt Ortler prowadzi wiele tras, ale większość z nich ma znaczenie jedynie historyczne. Niektóre z nich nie były od pierwszego wejścia już nigdy więcej wykorzystywane. Dziś na Ortler wchodzi się głównie dwoma trasami: Normalweg i Hintergrat. Obie wyprawy są dwudniowe i rozpoczynają się w Sulden. Trasa normalna (Normalweg) prowadzi przez schronisko Payerhütte, a wejście przez Hintergrat przez schronisko Hintergrathütte. Następnego dnia ze schronisk można rozpocząć dalszą wspinaczkę na szczyt. Ponieważ każda trasa zajmuje zazwyczaj od pięciu do siedmiu godzin, alpiniści wyruszają już przed świtem. Po zdobyciu szczytu Ortler liczącego 3905 metrów wysokości można podziwiać fantastyczny widok, a następnie rozpocząć – równie niełatwe – zejście normalną trasą.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu masywu Ortler
38 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Mitterhof flower flower flower
Rodzina Paulmichl  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt, Uprawa owoców
śniadanie
kącik produktów: mleka, jajka, dżemy ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 12,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(106 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Pinethof - Schöpf flower flower flower flower
Rodzina Schöpf  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, ser ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 13,4 km
Pozycja na mapie
5,0
"Celujący"
(47 ocena)
Apartament od 66€ za noc
Pinethof - Wieser flower flower flower
Rodzina Wieser  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach
Odległość 13,5 km
Pozycja na mapie
5,0
"Celujący"
(25 ocena)
Apartament od 55€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Masyw Ortler

Więcej informacji

Contacts
Alpinschule Ortler
Haus der Berge
39029 Sulden
Anfahrtsbeschreibung

Unser Büro ist im „Haus der Berge“ (Nähe Kirche) in Sulden untergebracht. Hier erhalten Sie gerne unverbindliche alpine Auskünfte und können sich zu den Gruppentouren und für Privatführungen anmelden.

Allgemeine Beschreibung

At 3,905 metres, the Ortler mountain is the highest in South Tyrol. It is recommended that only experienced mountaineers attempt to climb this giant of a mountain in Upper Vinschgau valley.