Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Oberer Vinschgau: poznanie tamtejszych zwyczajów

Agroturystyka w Górny Vinschgau
Jeśli podczas urlopu w gospodarstwie w Oberer Vinschgau usłymy o Zussln, Klosn czy Scheibenschlagen, to znaczy, że właśnie z pierwszej ręki dowiadujemy się o tutejszych prastarych zwyczajach.

Do Obervinschgau zwanego także Vinschger Oberland zalicza się gminy: Graun, Taufers, Mals, Glurns, Schluderns, Stilfs i Prad am Stilfserjoch. Na styku trzech państw, w najbardziej na północ wysuniętej zachodniej części Południowego Tyrolu, znajduje się jezioro Reschensee. W ostatnich latach zaczęto doceniać walory sportowe tego sztucznego zbiornika wodnego, który z powodu panujących tu świetnych warunków wiatrowych przyciąga głównie miłośników kitesurfingu. To tu, w Obervinschgau, wypływa rzeka Adyga, która przecina cały Południowy Tyrol, a następnie uchodzi do Adriatyku. Jest to druga pod względem długości rzeka Włoch.

Urlop w gospodarstwie w Oberer Vinschgau: spichlerz Vinschgau Chów bydła i przetwórstwo mleka są w Obervinschgau nadal szeroko rozpowszechnione. Jedynie w niżej położonych gminach aż po Mals natknąć się można jeszcze na uprawy jabłek. Posuwając się w kierunku Reschen, ustępują one jednak pola pastwiskom. W Obervinschgau nie wolno też zapomnieć o tutejszej odmianie moreli Vinschger Marille ani o gruszkach Palabirne, będących odtworzonymi jakiś czas temu starymi odmianami owoców. Do korzeni powracają również gospodarze, którzy całkowicie przestawiają się na uprawę zbóż. Swego czasu Vinschgau uchodziła za spichlerz Tyrolu. Dzisiaj w Obervinschgau znów uprawia się zboże, wykorzystywane następnie do wypieku chleba VinschgerPaarln, jak też do produkcji Vinschger Whiskey i jęczmiennego piwa Gerstenbier.

Piesze wędrówki po górskich halach połączone z degustacją serów Wakacyjny apartament w Oberer Vinschgau stanowi idealną bazę wypadową na fascynujące piesze górskie wędrówki. Sprzyjający refleksji szlak Stundenweg łączy klasztor św. Jana w Müstair z klasztorem Marienberg nad Burgeis. Mniej wytrwali nie powinni się zniechęcać jego długością (17 km), ponieważ trasę można zrealizować również dwuetapowo. Godne polecenia są także hale Obervinschgau – pierwsze wzmianki o hodowli bydła mlecznego i produkcji masła i serów na halach Vinschgau pochodzą jeszcze z wczesnego średniowiecza. W sekrecie radzimy, aby w trakcie wędrówki skosztować sera Almkäse bezpośrednio od pasterza. Wasze kubki smakowe będą wam za to bardzo wdzięczne!

Zakorzenieni w tradycji Prastare pogańskie zwyczaje odgrywają w Obervinschgau ważną rolę. Zachowały się do dnia dzisiejszego i z roku na rok coraz więcej młodych mieszkańców Vinschgau uczestniczy w tych tradycyjnych rytuałach. Zamieszkanie w wakacyjnym apartamencie w Oberer Vinschgau to najlepsza szansa, aby na własnej skórze doświadczyć tych kulturowych reliktów z czasów przedchrześcijańskich.

Zwyczaj Scheibenschlagen W każdą pierwszą niedzielę Wielkiego Postu odbywa się w Vinschgau tradycyjne Scheibenschlagen. Jak sama nazwa wskazuje, zwyczaj ten polega na rzucaniu w stronę doliny rozżarzonych krążków drewna, czemu towarzyszą życzenia i rymowany śpiew. Zwyczaj ten ma na celu przepędzenie z Vinschgau złych zimowych mocy i obudzenie nadziei na owocny rok.

Klosn Podczas Klosn w Stilfs bywa naprawdę głośno. A to za sprawą rozbawionego korowodu, który w niedzielę przed lub po grudniowych Mikołajkach tworzą młodzieńcy w przebraniach „Scheller“, osła czy „Tuifl“ z ich ciężkimi dzwonami. Tego wyjątkowego wydarzenia w zazwyczaj cichym Stilfs nie wolno przegapić w trakcie zimowego urlopu spędzanego w gospodarstwie w Oberer Vinschgau.

Dlaczego warto spędzić urlop w Oberer Vinschgau:
  • Możliwość odkrywania starych, oryginalnych górskich gospodarstw
  • Relaks w biotopie Prader Sand, w największej niezabudowanej delcie rzeki Południowego Tyrolu
  • Możliwość wycieczki krajoznawczej do średniowiecznego miasteczka Glurns, najmniejszego miasta Południowego Tyrolu

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Glurns

Agroturystyka w Glurns

W trakcie urlopu w gospodarstwie w Glurns zachęcamy do bliższego poznania tego najmniejszego miasta Południowego Tyrolu i jednocześnie jedynego miasta w Vinschgau.
Szczegóły
Agroturystyka w Graun im Vinschgau

Agroturystyka w Graun im Vinschgau

Urlop w gospodarstwie w Graun w dolinie Vinschgau to wyjątkowa okazja, aby poznać od podszewki prawdziwe wiejskie życie.
Szczegóły
Agroturystyka w Laas

Agroturystyka w Laas

Podczas urlopu w gospodarstwie w Laas wszechobecne są dwie rzeczy: marmur i morele.
Szczegóły
Agroturystyka w Mals

Agroturystyka w Mals

Mals ma niemało do zaoferowania osobom spędzającym tu urlop w gospodarstwie. W tej gminie rejonu Obervinschgau obok tradycyjnej uprawy bydła coraz bardziej zyskuje na znaczeniu uprawa owoców.
Szczegóły
Agroturystyka w Prad am Stilfserjoch

Agroturystyka w Prad am Stilfserjoch

Urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch to okazja do poznania dziewiczej przyrody, aktywnego wiejskiego życia i oryginalnych zwyczajów.
Szczegóły
Agroturystyka w Schluderns

Agroturystyka w Schluderns

Nad wioską, w dobrze widocznym miejscu, króluje majestatyczny Churburg. Niezmiennie przyciąga on uwagę wszystkich spędzających urlop w gospodarstwie w Schluderns.
Szczegóły
Agroturystyka w Stilfs

Agroturystyka w Stilfs

W tej wybudowanej na stromym zboczu górskiej wiosce leżącej w największym rezerwacie przyrody Włoch do dnia dzisiejszego zachowały się ludowe tradycje. Ożywają one dla turystów spędzających urlop w gospodarstwie w Stilfs.
Szczegóły
Agroturystyka w Taufers im Münstertal

Agroturystyka w Taufers im Münstertal

W tej gminie leżącej w zachodniej części Południowego Tyrolu pozostało wiele średniowiecznych pomników. Spędzając urlop w gospodarstwie w Taufers im Münstertal, można usłyszeć, jak zamki, klasztory i stare dwory snują swoje historie o zamierzchłych czasach.
Szczegóły