Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch: wypoczynek w rezerwacie przyrody

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Prad am Stilfserjoch
Urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch to okazja do poznania dziewiczej przyrody, aktywnego wiejskiego życia i oryginalnych zwyczajów.

Nazwa Prad am Stilfserjoch może początkowo wprowadzać w błąd. Ale bez obaw! Urlop w gospodarstwie nie oznacza pobytu na wysokości 2.757 m n.p.m., drugiej pod tym względem przełęczy w Alpach, lecz u wlotu górskiej przełęczy, na poziomie 880 metrów. Prad am Stilfserjoch leży w Oberer Vinschgau oraz w znacznej części na terenie parku narodowego Stilfserjoch. Przepływa przez nią rzeka Suldenbach, uchodząca dalej na północy do Adygi. Do gminy należą dwie miejscowości: Agums i Lichtenberg. Ostatnia z nich słynie przede wszystkim z zachowanych ruin zamkowych.

Urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch: przełom w rolnictwie
Rolnictwo ukierunkowane na hodowlę bydła ma w Prad am Stilfserjoch swoją długą tradycję. Jednak w drugiej połowie XX wieku, podobnie jak w wielu innych miejscowościach Vinschgau, rolnicy coraz liczniej zaczęli przestawiać się na uprawę owoców. Decydując się na urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch, można więc wybierać między pobrzękiwaniem krowich dzwonków a plantacjami owoców wokół domu. Oprócz moreli, jabłek, malin i gruszek uprawia się w Prad również warzywa: udają się tu wyśmienicie kalafior, kapusta, marchew i buraczki.

Rezerwat przyrody Stilfserjoch: dla dobra natury
Warto skorzystać z okazji i wyrwać się z wakacyjnego apartamentu w Prad am Stilfserjoch na wycieczkę krajoznawczą do pobliskiego parku narodowego. Spacer z przewodnikiem daje wyjątkową możliwość poznania tego drugiego pod względem wielkości alpejskiego rezerwatu przyrody o łącznej powierzchni 130.000 hektarów. Najwyższym, sięgającym nieba punktem rezerwatu, a jednocześnie całego Południowego Tyrolu, jest liczący 3.905 metrów szczyt Ortler. W samym centrum miejscowości Prad znajduje się muzeum Nationalparkhaus aquaprad, którego motywem przewodnim jest woda. Ekspozycje w fascynujący sposób wprowadzają odwiedzających w świat ryb. Wizyta w muzeum to fantastyczna przygoda zwłaszcza dla dzieci!

Die Prader Sand – lokalna strefa relaksu i obszar chroniony
Die Prader Sand to nic innego jak delta rzeczna, gdzie Suldenbach rozwidla się na płaskim dnie doliny nim wpłynie do Adygi. Teren ten ze swoją bogatą fauną i florą jest ostatnim dziewiczym krajobrazem zalewowym Południowego Tyrolu, stąd też jako biotop podlega ochronie. Stanowi nie tylko azyl dla gatunków zagrożonych wyginięciem, lecz służy jednocześnie człowiekowi jako strefa relaksu. Wiele pieszych szlaków turystycznych prowadzi przez obszar zalewowy aż do jezior Fischerseen. Wyprawa na łono tej dziewiczej przyrody będzie niesamowitą atrakcją szczególnie dla rodzin z dziećmi spędzających swój urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch.

Blisko tradycji
Wakacyjny apartament w Prad am Stilfserjoch to idealne miejsce do poznania licznych obyczajów, które niezmiennie każdego roku stanowią stałe elementy tutejszego kalendarza. Podczas karnawału największą atrakcją w całej gminie jest Zusslrennen. W czwartek, zwany Unsinniger Donnerstag, przez wioskę przechodzi korowód wywodzący się z przedchrześcijańskich rytuałów płodności, który ma „pobudzić” ziarno, by dało dobry plon. Uczestnicy korowodu, zwani Zussln, z zawieszonymi wokół pasa krowimi dzwonkami, próbują zaciągnąć odwiedzających do najbliżej gospody, by tam ucztować na ich koszt. Kto odmawia, zmuszony jest się ścigać, by potem i tak w ostatecznym rozrachunku jako przegrany trafić do gospody i zafundować Zussl poczęstunek.

Dlaczego warto spędzić urlop w gospodarstwie w Prad am Stilfserjoch:
  • Żywe tradycje: Zusslrennen, Klosn, Scheibenschlagen
  • Raz w roku cała ulica Stilfserjochstraße zarezerwowana jest tylko dla rowerzystów
  • Liczne zabytkowe, interesujące kościoły