Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Hafling: słoneczny taras Merano

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Hafling
Urlop w gospodarstwie w Hafling, ojczyźnie łagodnych koni rasy haflinger, to poznawanie wiejskiej codzienności i wędrówki pośród dziewiczej natury.

Hafling to miejscowość pełna słońca, otoczona łąkami i lasami iglastymi. Leży na wyżynie Tschögglberg, wysoko ponad kotliną Merano. Główną miejscowością w gminie jest górskie Hafling, oprócz tego należą do niej także St. Kathrein, mała wioska licząca 50 mieszkańców; Hafling Oberdorf, składające się z rozrzuconych pośród łąk zagród i Falzeben należące do regionu narciarskiego i turystycznego Merano 2000. W tej górskiej gminie, oddalonej 10 km od uzdrowiska Merano, żyje w sumie około 700 mieszkańców. Turyści spędzający urlop w gospodarstwie w Hafling nie tylko zetkną się z wiejską kulturą, lecz także będą mieli piękne widoki na szczyty w rezerwacie Texelgruppe.

Urlop w gospodarstwie w Hafling: z wysokości końskiego grzbietu
Podobnie jak w Vöran, także w Hafling można wciąż jeszcze znaleźć pojedyncze zagrody, w których budynki kryte są tradycyjną strzechą. Miejscowość jest jednak znana z czego innego - jej znakiem szczególnym są łagodne konie rasy haflinger. Te piękne zwierzęta o blond grzywach rozsławiły szeroko w świecie swoją rodzinną miejscowość. Do dziś w herbie Hafling widnieje koń tutejszej rasy, stojący obok drzewa iglastego, oznaczającego położenie Hafling na wysokości między 1.200 i 2.500 m n.p.m. Od stu lat konie rasy haflinger mają ogromny wpływ na życie mieszkańców regionu Tschögglberg. Z biegiem czasu dopasowały się one do tutejszego otoczenia, dzięki czemu stały się bardziej krzepkie i awansowały na najbardziej pożądane robocze zwierzęta w rolnictwie. Kiedyś były wykorzystywane głównie do orki oraz jako zwierzęta pociągowe. Z tego powodu ta rasa koni jest do dziś ściśle powiązana z kulturą i zwyczajami regionu. Konie rasy haflinger mają bardzo łagodny i spokojny charakter, z czasem więc coraz częściej zaczęły być wykorzystywane jako zwierzęta do rekreacji. Tak jest do dziś, więc każdy miłośnik jazdy konnej nie pożałuje urlopu spędzonego w gospodarstwie w Hafling. Dzieci poznają tu z bliska wiejską codzienność i będą mogły odbywać konne wycieczki lub pobierać naukę jazdy konnej na jednej z tutejszych ujeżdżalni. Do dodatkowych atrakcji można zaliczyć przejażdżki bryczką, zaś w zimie coraz popularniejszy staje się skijöring, wywodzące się z Norwegii wyścigi narciarzy ciągniętych przez konia z jeźdźcem. Na koniec należy dodać, że pierwszy koń rasy haflinger został wyhodowany nie tutaj, lecz w Schluderns w Obervinschgau.

Wędrówki i narciarstwo w Hafling i w regionie Merano 2000
W Hafling jest mnóstwo miejsc, do których można wybrać się na wędrówkę. Jeden ze szlaków prowadzi do jeziorka Sulfner Weiher, słynącego z rosnących w nim białych lilii wodnych. Innym szlakiem dotrzemy do Salten u stóp grzbietu Tschögglberg. Bardzo różnorodne trasy czekają na turystów w pobliskim regionie turystycznym Merano 2000. W lecie na pewno napotkamy na szlakach pasące się swobodnie haflingery. Są tu szlaki tak łatwe, że można śmiało wybrać się na wędrówkę nawet z wózkiem dziecięcym. Oczywiście znajdą się też bardziej wymagające trasy dla wytrawnych wspinaczy szukających wyzwań. Rodziny z dziećmi też znajdą tu sporo atrakcji: trasa saneczkarska Alpin Bob jest czynna cały rok, konie rasy haflinger doskonale nadają się do wypadów w teren. Region Merano 2000 to także ulubione miejsce na urlop w zimie. Na narciarzy czeka tu ponad 40 km tras: od łatwych nartostrad dla początkujących przez trasy dla średniozaawansowanych po snowpark dla wyczynowców, snowboardzistów i miłośników freestyle’u.

Kultura na wyciągnięcie ręki – kościół św. Katarzyny
W centrum wsi zaczyna się łatwy szlak spacerowy prowadzący na widoczne z daleka wzgórze, na którym stoi kościół św. Katarzyny. Dla każdego urlopowicza w Hafling powinien być to obowiązkowy punkt w programie wędrówek. W kaplicy kościoła, pochodzącej z XIV wieku, można obejrzeć późnogotycki ołtarz skrzydłowy i dobrze zachowane freski. Kościół został zbudowany w pierwotnym miejscu kultu pogańskiego i stał się symbolem Hafling. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na całą górską panoramę, przez co wielu uznaje to miejsce za raj na ziemi. Równie piękny jest pochodzący z XII w. kościół parafialny św. Jana z ogromnym malowidłem naściennym z XVII w. przedstawiającym patrona świątyni. Warto zobaczyć też jedną z najstarszych zagród w Hafling – Gfrarhof.

Dlaczego warto spędzić urlop w Hafling:
  • Ojczyzna słynnych koni rasy haflinger
  • Bliskość regionu narciarskiego Merano 2000
  • Piękne szlaki wędrowne i wspaniałe zabytki

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 13 gospodarstw