Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Mühlbach: piękne widoki, dogłębne poznanie miejscowych tradycji

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Mühlbach
Urlop w gospodarstwie w Mühlbach to okazja do poznania wyjątkowych uroków tego miejsca: filmowa sceneria i widowiskowe tradycje, takie jak pędzenie zwierząt z hal, to doprawdy niezapomniane obrazki.

Gmina Mühlbach, obejmująca trzy wioski: Spinges, Meransen i Vals, leży bezpośrednio u wejścia do doliny Puster. Góra Gitschberg koło Meransen i dolina Jochtal koło Vals tworzą razem region hal Gitschberg-Jochtal – obszar słynący zarówno z narciarstwa, jak i wędrówek.

Urlop w gospodarstwie w Mühlbach: niegdyś pobierano tu myto
Między Mühlbach a Vintl wznosi się Mühlbacher Klause. Kiedyś twierdza i miejsce poboru opłat za przejazd, dzisiaj ma do opowiedzenia własną niepowtarzalną historię. Tutaj, przy zachodnim wejściu do doliny Puster, przebiegała granica między hrabstwami Tyrolu i Gorycji (Görz). Dlatego też w XIII wieku zbudowano starszy gmach Mühlbacher Klause, a koło roku 1460 – jego młodszy odpowiednik. Do 1500 roku oba wyznaczały granicę krajów. Dopiero kiedy Maximilian I przyłączył dolinę Puster do hrabstwa Tyrolu, twierdza Mühlbacher Klause utraciła swoją pierwotną funkcję i od tego czasu używano jej tylko jako miejsca poboru myta za przejazd. Ówczesna droga prowadziła przez wewnętrzny dziedziniec grodu. Podróżni musieli tutaj opłacić myto. Do dziś przetrwała granitowa tablica, która służyła celnikom za stół, przy którym pobierali opłaty. Nie zachowała się natomiast stara twierdza Mühlbacher Klause, nową zaś można zwiedzić z przewodnikiem. Regularnie jest ona miejscem różnych imprez plenerowych. O utrzymanie ruin grodu w dobrym stanie troszczy się stowarzyszenie Mühlbacher Klause.

Urlop w Mühlbach: wioska na hali jako scenografia filmu
Urlop w gospodarstwie w Mühlbach to nie tylko ciekawostki historyczne. Także krajobrazowo ta gmina prezentuje się z dość osobliwej strony. Fanealm w dolinie Valsertal uchodzi za najpiękniejszą wioskę na halach w Południowym Tyrolu i służyła nawet wielokrotnie jako scenografia filmowa – tutaj na przykład powstały zdjęcia do serialu telewizyjnego „Der Bergdoktor“. Na wysokości 1.739 m n.p.m. wznoszą się domy i stodoły w tradycyjnej drewnianej zabudowie, kościół i trzy zagospodarowane chaty typowe dla hal. Stanowią one popularny cel rodzinnych wycieczek, a jednocześnie punkt wyjścia wędrówek na okoliczne szczyty.

Atrakcją na hali w Fanealm jest święto mleka odbywające się co dwa lata. W centrum zainteresowania są wtedy miejscowi hodowcy krów i osobliwości wytwarzane z mleka. Odbywają się wtedy zawody w dojeniu krów i ubijaniu masła, goście mogą się dowiedzieć, jak powstaje ser, i skosztować miejscowych wyrobów. W ten sposób urlop w Mühlbach to okazja, aby poznać stare tradycje i różnorodność mleka z Południowego Tyrolu. Do Fanealm można dotrzeć między innymi tzw. szlakiem mleka (Milchsteig). Trasa ta dostarcza ciekawych informacji na temat mleka i krów.

Święto krów
Krowy odgrywają w Meransen główna rolę również przy okazji spędzania zwierząt z hal, jednego z największych i najsłynniejszych wydarzeń tego typu w Południowym Tyrolu. Z końcem września i początkiem października łąki na halach powoli pokrywają się szronem. Dla krów jest to czas powrotu z letniego pobytu na halach do ciepłych obór w dolinie, a dla ludzi – powód do świętowania. Stosownie do okazji zwierzęta przyozdabia się świątecznie małymi wieńcami i dzwonkami. Krowa przewodniczka prowadzi długi pochód bydła, owiec i kóz, pasterzy i serowarów udający się do Meransen. Na zakończenie odbywa się tradycyjne święto z muzyką i wszelkimi tyrolskimi pysznościami, w tym smakołykami przygotowanymi specjalnie na tę okazję – to dobra sposobność, aby na urlopie w gospodarstwie w Mühlbach bliżej poznać również kulinarną stronę regionu.

Dlaczego warto spędzić urlop w Mühlbach:
  • Średniowieczne centrum, nowoczesne ulice handlowe
  • Latem wędrówki, a zimą narty na halach w regionie Gitschberg-Jochtal
  • Schlutzer, tirtlan i pączki: smakołyki z tyrolskiej kuchni

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 24 gospodarstw