&noscript=1 /> Wiosenne prace rolnicze w Południowym Tyrolu Wiosenne prace rolnicze w Południowym Tyrolu
 
Rolnictwo wiosną

W marcu u rolnika

Wraz z budzącą się do życia przyrodą rozpoczyna się pracowity okres w gospodarstwach Południowego Tyrolu. 

Wraz z budzącą się do życia przyrodą rozpoczyna się pracowity okres w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Wiosna to czas przycinania, sadzenia i pielęgnacji.

Czas czytania: 7 Minuten

Czy rolnik nie ma co robić zimą? Zdecydowanie ma. Jednak prawdziwa praca na łąkach i polach zaczyna się dopiero wiosną, gdy topnieje śnieg i kwitną pierwsze kwiaty. I chociaż sadownicy, winiarze i hodowcy zwierząt mają wówczas zupełnie inne zajęcia, jeden cel jest wspólny dla wszystkich: muszą poczynić odpowiednie przygotowania, aby zapewnić udane roczne zbiory.

 

Prace sadownika

Czy wszystko co nowe, zaczyna się w maju, jak brzmią słowa ludowej piosenki? Niezupełnie. Jeśli sadownik chce zebrać obfite plony, musi zabrać się do pracy wcześniej. Właściwym momentem na ich rozpoczęcie jest koniec marca, kiedy niezbędne są większe zmiany. Co około 20 lat jabłonie są zastępowane nowymi. Jest to konieczne, ponieważ stare drzewa nie są już tak urodzajne, a jakość jabłek spada z biegiem lat. Na przykład w przypadku odmiany Gala owoce stają się jaśniejsze z każdym rokiem zbiorów i tracą swój intensywny, czerwony kolor.

W razie potrzeby gospodarz dokonuje również przeglądu całego sadu lub odnawia go. Do porządku doprowadzane są słupy podporowe, druty do drzew, siatki przeciwgradowe i systemy nawadniające. System nawadniania musi działać bez zarzutu już wiosną, aby rolnik był przygotowany na pierwsze mroźne noce. Gdy tylko jabłonie zakwitną, należy je zabezpieczyć, aby delikatne kwiaty nie zamarzły na mrozie.

Gdy tylko temperatura wzrośnie, otwierane są siatki przeciwgradowe. Siatki te nie tylko chronią przed niebezpiecznymi opadami deszczu, ale są również naprawdę wszechstronne, jeśli chodzi o zwalczanie szkodników. Jeśli jabłonie są starannie owinięte siatką o drobnych oczkach, chrabąszcze i pluskwiaki nie mają szans. Oprócz szkodników drzewa muszą być też chronione przed chorobami grzybowymi. W tym celu stosuje się konwencjonalne lub organiczne środki ochrony roślin.

Wiosną liczba kwiatów na drzewach jest celowo zmniejszana, aby później zbyt wiele jabłek nie musiało walczyć o swoje miejsce. Pozwala to pozostałym kwiatom dojrzeć do dużych, chrupiących jabłek. Pierwsze cięcie letnie w sadzie przeprowadza się zwykle w maju. Trawa między rzędami jest ściółkowana. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie dobrym zbiorom.

Prace winiarza

Kiedy winnice wybudzają się ze snu zimowego, winorośle zaczynają „krwawić”. W miejscach, w których zimą zostały przycięte, w kwietniu wypływają soki, co dla winiarza oznacza rozpoczęcie prac. Pierwszym krokiem na wiosnę jest gięcie latorośli oraz przywiązywanie ich do drutu. Dzięki temu pędy rosną równomiernie i otrzymują odpowiednią ilość światła i ciepła.

Pędy rosnące blisko ziemi są usuwane, a liczba pędów na każdej latorośli jest ograniczana z około 15 do 6-8. Pozostałe pędy są równomiernie rozmieszczone na latorośli, ponieważ to właśnie tam później wyrosną grona. Praca polegająca na starannym przerzedzaniu zwana jest w Południowym Tyrolu ""Schabigen"". Do uprawy winorośli niezbędna jest ponadto zdrowa gleba. Krzewy najlepiej rosną w glebie luźnej, dobrze napowietrzonej i bogatej w składniki odżywcze. O takie warunki rolnik dba w kwietniu, przekopując ziemię.

W razie potrzeby rośliny w winnicy są również odnawiane wiosną, jednak zwykle robi się to dopiero po 40-50 latach, ponieważ winorośle są bardzo długowieczne. Optymalny moment na sadzenie młodych winorośli to czas w okolicy maja, ponieważ wymagają one wysokiej temperatury gleby. Jeśli chodzi o nawadnianie, winiarz polega na systemie nawadniania kropelkowego. Winorośle mają bowiem szczególnie głębokie korzenie i wymagają bardzo mało wody.

Winorośle zaczynają kwitnąć pod koniec maja. Kwiaty winorośli są nie tylko słabo widoczne, ale także niepozornie małe. Po okresie kwitnienia reszta należy do natury. Aby uzyskać dobre plony, winorośle potrzebują słońca i deszczu zawsze we właściwym czasie.

Prace hodowcy bydła

Gdy tylko ziemia przestaje być zamarznięta, rolnik przygotowuje ciągnik do pracy. To czas, kiedy rozpoczynają się pierwsze prace polowe. W pierwszej kolejności wyrównuje się nierówności na łąkach. Czasami może się zdarzyć, że trzeba wyrównać jedno lub dwa kretowiska. Rolnik musi niekiedy wykonać tę czynność ręcznie, zwłaszcza na łąkach położonych na skraju lasu. Do usuwania kamieni, suchych gałęzi i szyszek sosnowych z obszaru przy lesie, używane są grabie. Tylko wtedy, gdy łąki pastewne są zadbane i uporządkowane, rośnie na nich szczególnie bujna trawa, którą kosi się w późniejszych miesiącach roku.

Wiosna to również idealny czas na rozprowadzanie gnojowicy. Powstały z odchodów zwierząt obornik znajduje dobre zastosowanie jako nawóz na łące. Aby bogaty w składniki odżywcze obornik mógł jak najlepiej wniknąć w glebę, najlepiej jest rozprowadzać go w dni deszczowe lub krótko przed nimi. Kolejnym krokiem jest ustawianie zraszaczy systemu nawadniania i sprawdzanie jego rur. Kontrolowane i w razie potrzeby naprawiane jest ponadto ogrodzenie okalające łąkę, aby bydło mogło wrócić na pastwisko w ciepłe wiosenne dni.

Wiosną również zwierzęta przygotowywane są do lata. W przypadku krów chodzi o pielęgnację kopyt i wymion, natomiast owce z niecierpliwością czekają na strzyżenie. Gdy zbliża się dzień wypędu bydła na hale, jest ono znakowane, aby rolnik mógł pod koniec lata od razu rozpoznać swoje zwierzęta. Poza tym nie można zapominać, że również wiosną rolnik musi dbać o cały inwentarz w swoim gospodarstwie, tak jak robi to każdego dnia w roku.

Przegląd wszystkich artykułów

Wszystkie artykuły Urlaub auf dem Bauernhof 7 Qualitätsprodukte 1 Schankbetrieb 0 Bäuerliches Handwerk 0