X Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności Click here for further information.

Amort-Hof

rzemiosło wiejskie w Altrei 

Amort-Hof  - Altrei - urlop w gospodarstwie  - Südtirols Süden
Amort-Hof
Rodzina Rita Amort
Guggal 26a
39040 AltreiAltrei
Telefon +39 0471 882030
Tel. kom. +39 380 7122537
dodaj do przechowalni
wełna
asortyment
  • pantofle domowe („lapy“)
  • kapelusze
  • torby i plecaki
  • podkladki
  • bizuteria
  • dekoracje
  • wyroby produkowane na miare
prezentacja produktów
opis gospodarstwa
Gospodarstwo Amort-Hof znajduje sie w zamieszkanej przez 400 osób gminie Altrei, najbardziej na poludnie wysunietej niemieckojezycznej gminie na granicy doliny Fleimstal. Ta góska wioska polozona jest na wysokosci 1.200 m n.p.m. w parku przyrody Trudner Horn i ze wzgledu na swoja nasloneczniona lokalizacje nazywana jest „balkonem Poludniowego Tyrolu“. 30 owiec i baranów z gospodarstwa Amort-Hof dostarcza welne, która gospodyni Rita Amort zamienia na prawdziwe dziela sztuki z filcu. Ponadto rodzina prowadzi kwariarnie „Altreier Kaffee“: za nia chowaja sie kwitnace na niebiesko lubiny - tradycyjny miejscowy gatunek - z których nasion przygotowuje sie napój zastepujacy kawe.
rzemiosło
Rita Amort ostroznie wyciaga wlóknine welniana. W dotyku miekka i ciepla. „To przyjemne uczucie przy dotykaniu wlókniny to czesc fascynacji wyrobami z filcu“, mówi utalentowania gospodyni. Stworzyla sobie w gospodarstwie wlasny, dobrze wposazony warsztat wyrobów z filcu: „Ritas Filzstübele“. Obróbka welny daje niezliczone mozliwosci zabawy ksztaltami i eksperymentowania z kolorami. Czy sa to rozgrzewajace pantofle domowe (popularnie nazywane „lapami“), gustowne torebki, czy urocze kapelusze - wszystkie powstaja pojedynczo, sztuka po sztuce, tworzone wprawnymi rekami gospodyni, która w prace wklada talent i serce.
przetwórstwo na szlaku
Gospodyni zajela sie tworzeniem wyrobów z filcu jako dzialalnoscia dodatkowa do prowadzenia gospodarstwa. Welna, której uzywa jako surowca, pochodzi przewaznie od wlasnych owiec i jest najwyzszej jakosci. Myje sie ja, suszy i na koniec czesze. „W ten sposób powstaje ostra, surowa wlóknina“, wyjasnia wlascicielka warsztatu. Dopiero wtedy mozna z takiego surowca cos zrobic. Nie potrzeba nic wiecej niz tylko cieplej wody, naturalnych mydlin i duzo cierpliwosci. Gospodyni Rita delikatnie zwilza wlóknine welniana i energicznie sciera kawalki materialu, zeby wlókna sie zahaczyly o siebie i zagescily sie. Powstaje wytrzymaly filc. „Najstarsza na swiecie technika wlókiennicza wymaga zarówno wyczucia i wielkiej precyzji, jak i wytrzymalosci i silnych ramion“, mówi z usmiechem gospodyni.

Wprawne dlonie pracuja, a gospodyni obmysla nowe pomysly na pelne fantazji wyroby: wybiera kolory i wzory, dopracowuje wyszukane szczególy i laczy welne z innymi naturalnymi materialami, zeby osiagnac zdumiewajace efekty. Szczególna wlasciwoscia tych recznych wyrobów jest to, ze powstaja z jednego kawalka filcu bez zadnych szwów. Uzyskanie takiego rezultatu wymaga wielkiego doswiadczenia i dobrej znajomosci cech materialu. „To zawsze radosny moment, kiedy jest gotowy nowy pantofel czy nowa torba“, cieszy sie gospodyni. Zdazyla juz zarazic cala rodzine swoim zachwytem nad ta tradycyjna sztuka rekodzielnicza, wiec maz i córka regularnie przychodza do warsztatu pomagac Ricie.
Rita Amort tworzy wszystkie swoje produkty z jednego kawalka filcu!
Jak nas znaleźć?
Z Neumarkt lub Auer jechac zgodnie ze znakami wskazujacymi kierunek „Fleimstal“, przejechac Montan i Kaltenbrunn, kierujac sie do San Lugano. Zaraz za San Lugano skrecic w prawo i jechac 6 km droga do Altrei. Przy wjezdzie do wioski skrecic w lewo w kierunku Guggal, a stamtad jechac zgodnie z kierunkowskazami na Kürbishof. Po przejechaniu Kürbishof droga pod góre prowadzi do gospodarstwa Amort-Hof.
Podręczny szkic dojazdu
Godziny otwarcia
Zwiedzanie warsztatu po wczesniejszym ustaleniu telefonicznym.
Zajęcia w pobliżu
Hill Castelfeder
Us.21,5 km
Hill Castelfeder
legends and mystical sites
Pokaż na mapieszczegóły
Neumarkt
Us.22,3 km
Neumarkt
Nearest town for a stroll
Pokaż na mapieszczegóły
Tourist office Altrei/Anterivo
Us.2 km
Tourist office Altrei/Anterivo
information offices
Pokaż na mapieszczegóły
Parish Church in Altrei/Anterivo
Us.2 km
Parish Church in Altrei/Anterivo
churches, chapels, abbeys
Pokaż na mapieszczegóły
Museum in the Residence of Bishop Johannes Zwerger
Us.2 km
Kneipp path in Anterivo/Altrei
Us.2,5 km
Kneipp path in Anterivo/Altrei
Kneipp' trails, wading pool, springs
Pokaż na mapieszczegóły
Limekiln in Anterivo/Altrei
Us.3 km
Limekiln in Anterivo/Altrei
particular excursion destinations
Pokaż na mapieszczegóły
Trenches in San Lugano
Us.7,9 km
Church in San Lugano
Us.8 km
Church in San Lugano
churches, chapels, abbeys
Pokaż na mapieszczegóły
Trodena-Lago di Stramentizzo-Trodena
Us.12,7 km
Trodena-Lago di Stramentizzo-Trodena
mountain bike tours
difficulty
medium
ascent:
1.155 m
Pokaż na mapieszczegóły
Na mapie Południowego Tyrolu