Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
 • Pardellhof - Naturns - urlop w gospodarstwie - Meran i okolice
 • Pardellhof - Naturns - urlop w gospodarstwie - Meran i okolice
 • Pardellhof - Naturns - urlop w gospodarstwie - Meran i okolice
 • Pardellhof - Naturns - urlop w gospodarstwie - Meran i okolice
 • Pardellhof - Naturns - urlop w gospodarstwie - Meran i okolice

Pardellhof

rzemiosło wiejskie w Naturns

Rodzina Walter Schnitzer
Runstgasse 5/A
39025 Naturns
Naturns
asortyment:
 • Figury ze starego drewna
 • Lampy
 • Misy
 • Dekoracje do wnętrz i do wykorzystania na zewnątrz
 • Prace na specjalne zamówienie

Nasza oferta

opis gospodarstwa

Nad Naturns na Vinschger Sonnenberg, na wysokości 670 m n.p.m., leży gospodarstwo Pardellhof należące do rodziny Schnitzer. Źródła podają, że osady ludzkie istnieją tu już od około 1000 lat, zaś nazwisko „Schnitzer” związane jest z Pardellhof od ponad dwóch stuleci. Przypomina o tym inskrypcja w starej drewnianej izbie z 1767 r. Na tej ziemi, która szczyci się długą i bogatą tradycją i skąd rozpościera się fantastyczny widok na kotlinę Vinschger Talkessel, na stromym, około trzyhektarowym zboczu Walter Schnitzer uprawia owoce. Ma także 1 hektar winorośli. Do gospodarstwa należy również nieczynny już dzisiaj młyn i 6 hektarów lasu. To tam kreatywny gospodarz znajduje cenny materiał do swoich wyjątkowych figur ze starego drewna.

rzemiosło

„Już samo poszukiwanie wyjątkowego kawałka drewna jest pasjonującym zadaniem”, odkrywa tajniki swojej pracy gospodarz. W szczególności stare drewno kasztanowców i dębów, na które trafia w lesie na Vinscher Sonnenberg, stanowi inspirację do nowych prac. Co z niego wyjdzie, do końca pozostaje tajemnicą. „Uzyskuję to, na co pozwala konkretny kawałek drewna. Genialne pomysły pojawiają się najczęściej już w trakcie obróbki”, wyjaśnia z uśmiechem na twarzy. W taki sposób powstają najróżniejsze przedmioty dekoracyjne, które świetnie nadają się do tego, by tworzyć z nich kompozycje w połączeniu z kwiatami, świecami i owocami.

przetwórstwo na szlaku

Dla Waltera Schnitzera przyroda jest artystą. „Uważam się co najwyżej za pośrednika”, wyjaśnia skromnie. Wszechstronność materiału, jakim jest drewno, jest niemalże niewyczerpanym źródłem możliwości w kreowaniu przedmiotów. Fakt ten zauroczył gospodarza już w okresie jego dzieciństwa: „Szukałem wtedy w lesie wyjątkowych kawałków drewna na moją pierwszą własną szopkę – i znalazłem.” Fakt, że sam lubi podążać nowymi drogami, sprawia, że praca z drewnem budzi jego fascynację. „Nie jestem skrępowany żadnym określonym kształtem i wielkością, mogę puścić wodze fantazji, a także dostosować się do oczekiwań klienta”, mówi zadowolony. Prezenty darowane przez naturę, na które zazwyczaj nie patrzy się w ten sposób, to właśnie jego specjalność.

Tworząc swoje prace przy stole warsztatowym lub przed domem, pod gołym niebem, gospodarz korzysta z różnego rodzaju ręcznych frezarek i szczotek. Służą one do szlifowania, czyszczenia i kształtowania drewna. „Wyzwanie polega na tym, aby zachować szczególny charakter danego kawałka i uwidocznić kształty i wzory, które już tkwią w drewnie”, trafnie podsumowuje zapalony rękodzielnik. Efektem jego prac są fascynujące unikaty, może się jednak zdarzyć, że czasem coś pęknie. Walter Schnitzer chętnie wykorzystuje drewno kasztanowca, które szybko schnie i nie butwieje. Ze specyficznego układu słojów słynie natomiast dębina, ale znalezienie jej to już prawdziwy łut szczęścia.

przyjazd

Z Merano kierować się na Naturns. Na wysokości Plaus za gospodą Mondschein skręcić w prawo w Fallrohrweg i jechać aż do gościńca Jausenstation Weintal. Pardellhof znajduje się ok. 1 km w górę od tego miejsca.

zapytanie

Twoja wiadomość*
Wybierz odpowiedź Język*
Tytuł
*  
imię*
Nazwisko*
Ulica
Kod pocztowy
Miasto
Kraj*
Adres e-mail*
Telefon
* Wymagane pola
wysłać