Adwent na wsi
Zapachy, światła i radość oczekiwania
Kwitnące gałązki św. Barbary, słodki chlebek o nazwie Zelten, gwiazdki ze słomy i dawne rytualne okadzanie – o tym dowiesz się podczas adwentu w gospodarstwie Południowego Tyrolu. Gospodarze dadzą Ci okazję uczestniczenia w głęboko zakorzenionych tutejszych zwyczajach.
Kwitnące gałązki św. Barbary, słodki chlebek o nazwie Zelten, gwiazdki ze słomy i dawne rytualne okadzanie – o tym dowiesz się podczas adwentu w gospodarstwie Południowego Tyrolu. Gospodarze dadzą Ci okazję uczestniczenia w głęboko zakorzenionych tutejszych zwyczajach.
Gdy dni stają się krótsze, a noce zimniejsze i gdy jasno jest tylko w ciepłej izbie, zbliża się najbardziej nastrojowy czas w roku. W pomieszczeniach unosi się znajomy zapach cynamonu, grzanego wina i wypieków. Gospodarstwo wypełnia się magiczną atmosferą. Boże Narodzenie jest od niepamiętnych czasów ważnym okresem w wiejskim kalendarzu. Natura udaje się w zimowy sen i w gospodarstwie robi się spokojniej. Po zapadnięciu zmroku gospodarze zasiadają wokół ognia trzaskającego w opalanym drewnem piecu i cieszą się wspólnie spędzanymi chwilami. To czas, w którym ożywają dawne zwyczaje i opowiadane są rozmaite historie. Również goście z wakacyjnych apartamentów i pokojów w gospodarstwie mogą wziąć w tym udział.
Blask świec i zimowe kwiaty
Tygodniom przed Bożym Narodzeniem towarzyszy w gospodarstwach Południowego Tyrolu światło tradycyjnego wieńca adwentowego. Wieniec wykonuje się ze świeżych gałązek jodły i ozdabia czterema świecami. Każda ze świec oznacza jedną niedzielę w adwencie i tydzień po tygodniu wypełnia wiejską izbę swoim ciepłym blaskiem. Wiejskie domy zdobią jednak nie tylko wieńce adwentowe, ale też tak zwane gałązki św. Barbary. 4 grudnia, w dzień wspomnienia św. Barbary, w gospodarstwie ścinane są gałązki wiśni, forsycji albo brzoskwini. Gałązki z wieloma pąkami wkłada się następnie do wazonu i ustawia na nasłonecznionym parapecie okiennym. Dokładnie w czasie Bożego Narodzenia gałązki rozkwitają świeżą bielą oraz różem, wnosząc piękne kolory do tej zimowej pory roku.
Słodkie zwiastuny Bożego Narodzenia
Kruche ciasteczka, pierniczki, waniliowe półksiężyce i cynamonowe gwiazdki: w adwencie wiejska kuchnia zmienia się w piekarnię. Z dużą zręcznością gospodyni zagniata ciasto, wykrawa kształty i pieczołowicie dekoruje ciasteczka. Tradycyjne świąteczne wypieki powstają według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przy grzanym winie i ziołowej herbatce nie tylko gospodarze, ale także goście mogą delektować się słodkimi pysznościami. Szczególnym wypiekiem na Boże Narodzenie w Południowym Tyrolu jest Zelten. To aromatyczny chlebek owocowy z różnymi orzechami, suszonymi gruszkami, figami, śliwkami i rodzynkami, utrzymujący bardzo długo świeżość.
Ludowe tradycje
W gospodarstwach Południowego Tyrolu nie może zabraknąć bogato udekorowanej choinki. Decydującą różnicą są tutaj ozdoby. W wielu domach wykonuje się je samodzielnie. Wyjątkowo popularne są ręcznie wyplatane gwiazdki ze słomy. W tym celu krzyżuje się źdźbła słomy, a następnie związuje je w kunsztowne kształty. Przepiękne gwiazdki wieszane są w Wigilię Bożego Narodzenia na choince, co wywołuje błysk w oczach dzieci. Zwyczaje i tradycje adwentowe sięgają w tutejszym regionie aż do nowego roku. Miedzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli (w czasie tzw. Dwunastki, tj. 12 dni) okadza się i kropi święconą wodą całe gospodarstwo. Poświęconą kredą pisze się na drzwiach cyfrę nowego roku i litery C+M+B (skrót od „Christus mansionem benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”). Rytuały te mają wypędzić wszelkie złe duchy, chronić gospodarstwo i zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku. Spędzając adwent w gospodarstwie goście mogą poznać prawdziwe tradycje i kawałek historii kultury Południowego Tyrolu.