&noscript=1 /> Sianokosy w gospodarstwie w Południowym Tyrolu
 
Sianokosy w gospodarstwie w Południowym Tyrolu
Sianokosy w gospodarstwie w Południowym Tyrolu

Z widłami do siana
i grabiami

Sianokosy

Cięcie i zwożenie

Cięcie, przewracanie, zwożenie

„Gdy kwitnie czarny bez, czas na sianokosy”, głosi stara mądrość rolników. Od połowy maja do końca czerwca wraz z pierwszą ściętą trawą w gospodarstwach Południowego Tyrolu unosi się zapach świeżego siana.

„Gdy kwitnie czarny bez, czas na sianokosy”, głosi stara mądrość rolników. Od połowy maja do końca czerwca wraz z pierwszą ściętą trawą w gospodarstwach Południowego Tyrolu unosi się zapach świeżego siana.

Czy wiesz, że siano wykorzystywane jest zimą jako pokarm dla zwierząt? Że gospodarze latem koszą trawę od trzech do czterech razy? I że Południowy Tyrol ma tak strome łąki, że w niektórych miejscach siano zwożone jest tak jak w dawnych czasach bez użycia maszyn? Sianokosy w gospodarstwach Południowego Tyrolu to jedno z najważniejszych wydarzeń w wiejskim kalendarzu. Gospodarze dbają o swoje łąki przez cały rok, aż latem przychodzi czas ich koszenia. Soczysta zieleń rosnąca wokół gospodarstw w decydującym stopniu kształtuje krajobraz całego regionu. Na halnych łąkach wysoko w górach kwitnie wiele gatunków różnych traw, kwiatów i ziół. Również i ta bogata w składniki odżywcze trawa jest zwożona przez gospodarzy. Goście z wakacyjnych apartamentów i pokojów mogą w czasie sianokosów przeżyć wszystko z bliska. Mają nie tylko możliwość bezpośredniego obserwowania sianokosów, ale także aktywnego udziału w pracach.

 

Wszystko zależy od pogody

300 dni słońca w roku nie tylko czyni Południowy Tyrol słonecznym celem wakacyjnym, ale także zapewnia gospodarzom urodzajne sianokosy. W zależności od położenia łąki pierwszy raz kosi się wczesnym latem: od połowy maja do początku czerwca. Ten pierwszy pokos nazywany jest sianem. Ze względu na długi czas dojrzewania roślin po zimie pokos ten jest najbogatszy w składniki odżywcze. Właściwy moment sianokosów wymaga dokładnego spojrzenia na prognozę pogody i odrobiny szczęścia. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy zapowiadane są trzy suche dni. Soczysta trawa koszona jest przy użyciu maszyn, a w bardzo stromych miejscach ta ciężka praca wykonywana jest ręcznie. Zależnie od sytuacji pogodowej, pozostawia się ją po skoszeniu na łące od jednego do dwóch dni. Trawę należy przy tym często przewracać, aby wysuszyła się równomiernie z dwóch stron. Trzeciego dnia potrzeba wiele rąk do pomocy. Sucha trawa jest zgarniana za pomocy grabi, aby gospodarze mogli bez problemu zbierać ją ciągnikiem z ładowarką i przewozić do stodoły. Niektóre gospodarstwa Południowego Tyrolu są jednak położone tak stromo, że użycie maszyn jest niemożliwe. Do transportu siana wykorzystywane są wówczas wciągarki linowe.

 

Kolejne pokosy: Groamet i Pofl

Udane pierwsze sianokosy nie oznaczają jeszcze końca aktywności pracowitych gospodarzy. Aby wystarczająco napełnić stodołę, w połowie lipca odbywa się najczęściej drugie koszenie. Podczas mozolnej pracy w środku upalnego lata zwożony jest drugi pokos, nazywany tutaj Groamet. W górskich gospodarstwach Południowego Tyrolu przy sianokosach pomagają wtedy zazwyczaj całe rodziny, a nawet krewni. Pod koniec sierpnia ma miejsce Pofl, czyli trzeci pokos. Ilość koszeń na łące zależy od tego, na jakiej wysokości jest ona położona. Tereny wysoko w górach wymagają czasami tylko dwóch koszeń, zaś na dole przy odrobinie szczęścia konieczne są cztery koszenia.

czytaj więcej czytaj mniej

3 powody

Sianokosy w górskim gospodarstwie

Trzy koszenia w ciepłe dni pełne słońca
Trzy koszenia

w ciepłe dni pełne słońca

Poczuć zapach siana i cieszyć się latem
Poczuć zapach siana

i cieszyć się latem

Wysoka, soczysta trawa – najwyższa jakość pokarmu dla zwierząt
Wysoka, soczysta trawa

najwyższa jakość pokarmu dla zwierząt

Wyszukiwanie gospodarstw

Sianokosy w gospodarstwie

Dokąd chcesz jechać?
Kiedy i jak długo?
dowolnie
Rodzaj zakwaterowania i osoby współpodróżujące
2 dorosłych
Typ gospodarstwa
Hodowla zwierząt, uprawa winorośli i uprawa owoców
Klasyfikacja
wszystkie klasyfikacje
1146 Zobacz gospodarstwo Zobacz gospodarstwa
Cofnij filtr
1146 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
 | 
Vitroler flower flower flower
Rodzina Agreiter  | Rodeneck  (Eisacktal)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
śniadanie
Sklep na miejscu: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Pomoc przy sianokosach, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc w stajni ...
4,8
"Bardzo dobry"
(54 oceny)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 89€ za noc
Schloss Campan flower flower flower flower
Rodzina von Unterrichter  | Brixen  (Eisacktal)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt, Uprawa owoców , Uprawa winorośli , Uprawa roli, Uprawa warzyw  , Uprawa roślin jagodowych
Sklep na miejscu: jajka, miód, dżemy ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc przy sianokosach, Prowadzenie gospodarstwa ...
4,9
"Celujący"
(70 oceny)
Apartament od 110€ za noc
Moserhof flower flower
Rodzina Pircher  | Ritten  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt, Uprawa owoców
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, dżemy ...
5,0
"Bardzo dobry"
(5 oceny)
Apartament od 83€ za noc
Twój wynik wyszukiwania