Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Laas: białe złoto

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Laas
Podczas urlopu w gospodarstwie w Laas wszechobecne są dwie rzeczy: marmur i morele.

Gmina Laas leży w Oberer Vinschgau i oprócz głównej miejscowości obejmuje także: Allitz, Eyrs, Tschengls i Tanas oraz Tarnell i Parnetz. Krajobraz zdominowały stożki napływowe, powstałe na przestrzeni wieków w wyniku działania wysokiej wody i osuwającej się ziemi. W dzisiejszych czasach charakterystyczną cechą krajobrazu gminy Vinschgau są także plantacje jabłek. Krajobraz jednak w żadnym razie nie jest monotonny. Suchy klimat sprawia, że udają się tutaj doskonale także warzywa. Laas jest największym terenem upraw kalafiora w Południowym Tyrolu – dzięki powolnej fazie dojrzewania, w trakcie gotowania warzywo to uwalnia wyjątkowo dużo walorów smakowych i zapachowych.

Wakacyjny apartament w Laas: między marmurem a morelami
Laas słynie przede wszystkim z marmuru znanego jako Laaser Marmor i z moreli odmiany Vinschger Marille. Dzięki wyjątkowej czystości i twardości kamienia sława „białego złota” z Lass sięga daleko poza granice kraju. Tutejszy marmur znalazł zastosowanie nawet przy budowie stacji metra Ground Zero w Nowym Jorku. Zaraz po przybyciu do Laas rzuca się w oczy wszechobecność tego szlachetnego kamienia. W trakcie urlopu w gospodarstwie w Laas warto skorzystać z okazji i skosztować słodkiej moreli odmiany Vinschger Marille. Najlepiej kupić i zjeść ten pomarańczowo-żółty owoc bezpośrednio na miejscu, bowiem nigdzie indziej nie smakuje on lepiej.

Letni uliczny festiwal kultury
Odkrywanie marmuru i moreli daje się w Laas świetnie połączyć: każdego roku w pierwszym tygodniu sierpnia odbywa się tu bowiem kolorowy festiwal uliczny pod nazwą „Marmur i morela”. W ramach programu kulturalno-rozrywkowego odwiedzający mają możliwość poznania szerokiej oferty marmuru i moreli. Artyści wystawiają swoje dzieła, można ich też podglądać w trakcie tworzenia nowych rzeźb z tutejszego kamienia. Na tle wycieczek z przewodnikiem do kopalni marmuru i pieszych wycieczek śladami kultury również strona kulinarna z degustacjami dla smakoszy nie pozostaje w tyle.

Ślady dawnego chłopskiego życia
Podczas urlopu w gospodarstwie w Laas warto udać się na wyprawę w poszukiwaniu śladów dawnego chłopskiego życia. I tak można tu odnaleźć fragmenty drewnianego akweduktu określanego mianem „Kandlwaal”, służącego niegdyś do nawadniania pól. Adygę przecinała długa na 600 metrów drewniana rynna spoczywająca na 32 kamiennych słupach o wysokości sięgającej 15 metrów. W 1907 roku Kandwall ucierpiał w pożarze, lecz większość kamiennych słupów można oglądać do dnia dzisiejszego.

Aktywny urlop w Vinschgau
Zarówno latem, jak i zimą apartament wakacyjny w Laas stanowi doskonałą bazę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Amatorów rowerów górskich przyciąga tu szlak widokowy Schlanders-Laas zachwycający swoją różnorodnością zarówno na zboczach Nörderberg, jak i Sonnenberg. Natomiast miłośnicy jazdy rekreacyjnej z pewnością docenią zalety kolejki Vinschgerbahn i regularnie kursującego specjalnego busika, które bezproblemowo przetransportują ludzi oraz sprzęt na miejsce startu każdej fascynującej wyprawy. Wędrówki w Laas wyglądają podobnie: czy to eskapada w góry, czy krótka wycieczka pieszym szlakiem, tu każdy amator pieszej turystyki znajdzie dla siebie odpowiedni szlak. Zimą Laas cieszy się bardzo dużą popularnością wśród amatorów skitouringu. Jeśli zaś chodzi o miłośników nart zjazdowych, to na całe rodziny czeka sześć pobliskich ośrodków narciarskich: Schöneben, Maseben, Haideralm, Watles, Sulden i Trafoi.

Dlaczego warto spędzić urlop w Laas:
  • Piesze wycieczki i wycieczki z przewodnikiem śladami marmuru zwanego tu „białym złotem”
  • Uprawa wartościowych odmian owoców i warzyw
  • Warunki do uprawiania różnorodnych sportów