Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Schlanders: centrum kulturalne Vinschgau

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Schlanders
Spędzając urlop w gospodarstwie w Schlanders, absolutnie z niczego nie rezygnujemy: spokój i krzątanina, kultura i sport, przyroda i życie na wsi.

6.000 mieszkańców, lokalizacja w centrum Vinschgau, historia sięgająca epoki kamienia i najwyższa wieża kościelna - oto Schlanders, główny ośrodek Vinschgau. Gmina targowa Schlanders obejmuje wioski: Kortsch, Göflan i Vetzan. Głównym źródłem dochodów mieszkańców gminy jest rolnictwo. Tworzy je tu około 390 gospodarstw o łącznej powierzchni użytkowej 3.500 hektarów.

Urlop w gospodarstwie w Schlanders: pośród sadów jabłkowych
Aż do XIX wieku pola Vinschgau obsiewano głównie zbożem, ale także tradycyjnie warzywami i winoroślą. Dopiero począwszy do 1860 roku zaczął się powolny rozwój upraw owoców, a w sto lat później zajmowały one już niemal całą powierzchnię użytkową. Podobnie jak w dużej części Vinschgau, również w Schlanders znakiem charakterystycznym dna doliny są jabłonie. Na skalistych tarasach Sonnenberg w dalszym w dalszym ciągu uprawia się winorośl, a na zboczach rosną stare kasztanowce. Natomiast źródłem utrzymania rolników z okolic Nörderberg jest raczej hodowla bydła i uprawa słynnej odmiany moreli Vinschger Marille. Kto wybierze się wiosną na urlop do gospodarstwa w Schlanders, nie będzie się mógł nasycić widokiem kwitnących jabłoni – całe dno doliny sprawia wtedy bowiem wrażenie różowo-białego kwitnącego dywanu.

Schlandersburg – centrum kulturalne
Zamek Schlandersburg został wybudowany i urządzony w stylu renesansowym około 1600 roku. W latach 1859-1989 był siedzibą sądu. Dzisiaj w pomieszczeniach profesjonalnie odrestaurowanego zamku Schlandersburg mieści się nie tylko biblioteka Mittelpunktbibiothek, lecz jest to także miejsce licznych imprez kulturalnych i wystaw.

Wędrówki po Sonnenberg
Kto zdecyduje się spędzić urlop w wakacyjnym apartamencie w Schlanders, może na luzie podejść do planowania dnia. Jeden dzień w Schlandern poświęcony na obserwację krzątaniny w centrum wioski może być równie ekscytujący jak przejażdżka kolejką Vinschgerbahn, aby zwiedzić jedną z wiosek leżących w dolinie. Amatorom ruchu i aktywności okolica oferuje wiele różnych możliwości. Sonnenberg przecina na przykład pieszy szlak będący jedną z prastarych ścieżek biegnących wzdłuż małych kanałów nawadniających. Ścieżki te powstawały w związku z koniecznością konserwacji kanałów. To właśnie dzięki nim przed wiekami rolnikom udawało się zapewniać żyzność swoich pól. Ów pieszy szlak zaprowadzi nas także do zamku Schlandersberg i do romańskiej kaplicy św. Idziego. Również po prawej stronie doliny, u stóp Nörderberg, można wybierać między różnymi trasami pieszych wędrówek lub po prostu pospacerować sobie między drzewami jabłoni. Jeśli chodzi o zabytki kultury, to naszej uwadze nie mogą ujść liczne pobliskie kościoły i kaplice.

Deptak w Schlanders
W celu poprawy jakości życia w Schalanders ruchliwą ulicę biegnącą przez centrum wsi przekształcono w roku 1996 w deptak. Od tamtego czasu uliczka rozkwitła i stała się tętniącym życiem centrum miejscowości. Tubylcy i przyjezdni, spacerując deptakiem, mijają witryny butików. To także miejsce, gdzie można przyjemnie posiedzieć w knajpce, a w cieplejszych miesiącach - przy stolikach na świeżym powietrzu. Przez cały rok deptak niezmiennie przyciąga różnymi imprezami, co stanowi idealną okazję, aby podczas urlopu w gospodarstwie w Schlanders zakończyć dzień muzyką na żywo.

Dlaczego warto spędzić urlop w gospodarstwie w Schlanders:
  • Ożywione życie wsi i jednocześnie odprężający spokój
  • Centralna lokalizacja, idealna na wycieczki po Vinschgau i Meranerland
  • Ponad 300 słonecznych dni w roku