Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Martell: truskawkowa dolina

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Martell
Urlop w gospodarstwie w Martell to nie tylko łąki, pastwiska i lasy w tle. Pełnia lata to tutaj także czas lśniących plantacji truskawek.

Dolina Martelltal usytuowana jest w środkowej części parku narodowego Stilfserjoch i jako boczna dolina Vinschgau ciągnie się przez 24 km od Goldrain aż po lodowiec Cevedale na wysokości 3.769 m n.p.m. W Hintermartell w latach 50-tych wzniesiono zaporę, która spiętrza wody Plima przed jeziorem Zufrittsee w celu produkcji prądu. Obecnie jezioro jest bazą wypadową na liczne piesze wędrówki. Tę liczącą niespełna 900 mieszkańców gminę z jej główną miejscowością Martell tworzą od pokoleń przede wszystkim rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka i hodowli bydła. Nawet na wysokości 2.300 m n.p.m. spotyka się tu jeszcze na stałe zamieszkane gospodarstwa. Urlop w gospodarstwie w Martell to idealna opcja przede wszystkim dla osób poszukujących autentyczności i spokoju.

Urlop w gospodarstwie w Martell: słodkie, czerwone i pyszne
W ostatnich latach rolnikom z Martelltal – podobnie jak wielu rolnikom z innych regionów – spędzały sen z powiek stale spadające ceny mleka. Utrzymanie się z dochodów z produkcji nabiałowej stawało się coraz trudniejsze, co zmusiło rolników do rozejrzenia się za nowymi możliwościami wykorzystania swoich areałów. Okazało się, że wysokogórska lokalizacja w połączeniu z łagodnym i suchym klimatem oraz chłodnymi nocami stanowi idealne miejsce do uprawy owoców jagodowych, a zwłaszcza truskawek. Zbiór górskich truskawek w Martell rozpoczyna się na początku czerwca (na wysokości 800 m n.p.m.), a kończy się na początku września (w najwyższych partiach upraw sięgających 1.800 m n.p.m.). W tym czasie już dawno na rynku nie można znaleźć żadnych truskawek z typowych obszarów upraw, dzięki czemu plantatorzy z Martell dostarczać mogą swój produkt praktycznie bez jakiejkolwiek konkurencji. Truskawki z Martell cenione są jednak nie tylko z tego powodu: ich walorem jest smak – odczuwany jako wyjątkowo aromatyczny dzięki powolnemu dojrzewaniu. Dodatkowym filarem gospodarczym Martelltal są uprawiane tutaj wiśnie, porzeczki, maliny i warzywa. Dzięki sprzyjającym warunkom gospodarze tej doliny mogli pozostać w swoich górskich gospodarstwach i dalej pielęgnować swoją tradycję.

Powrót orłosępa
W ostatnich dziesięcioleciach w parku narodowym Stilfserjoch udało się pomyślnie przywrócić populację orłosępów. W latach 2000-2008 wypuszczono w Martelltal jedenaście młodych osobników tego gatunku. Cztery pary osiedliły się na terenie rezerwatu. Od czasu pierwszego pomyślnego wylęgu tego największego ptaka drapieżnego w Europie na terenie parku wykluło się 27 młodych. Tym, którzy uzbroją się w cierpliwość i którym dopisze trochę szczęścia, może uda się z okien ich wakacyjnego apartamentu w Martell zaobserwować krążącego wysoko orłosępa.

Przyjemne piesze wędrówki w Martell
Marteltall cieszy się latem powodzeniem zarówno wśród turystów, jak i miejscowych, a to za sprawą świetnych warunków do uprawiania turystyki pieszej. Szlak zwany Waldbergbauer-Weg biegnie obok wielu gospodarstw, które oferują turystom swoje kulinarne specjały. Trasa ma długość około ośmiu kilometrów i prowadzi przez zróżnicowany krajobraz od Waldberg w górę do Sebelwald, jednego z największych drzewostanów limby w kraju. Zimę w Martelltal polecają sobie w sekrecie amatorzy wędrówek w rakietach śnieżnych, ale i osoby uprawiające inne sporty zimowe znajdą dla siebie wspaniałe warunki w Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Biathlonu.

Dlaczego warto spędzić urlop w gospodarstwie w Martell:
  • Warunki do odzyskania spokoju
  • Różnorodność pysznych jagód latem
  • Dla amatorów sportów zimowych Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu