Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w St. Pankraz: miejscowość dla poszukujących spokoju

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w St. Pankraz
Na urlopowiczów w St. Pankraz czekają szlaki biegnące pośród dziewiczej natury i lecznicza woda. To miejsce dla każdego, kto szuka wypoczynku.

Niewielka wieś St. Pankraz leży na zboczu na wysokości 730 metrów, tuż za wejściem do doliny Ulten. Otoczona lasami iglastymi i łąkami, przypadła do gustu szczególnie wędrowcom i turystom szukającym ciszy. Wybrukowany ryneczek, zachowane w niezmienionym stanie gospody i zagrody chłopskie, okna i balkony przyozdobione geranium – to wszystko składa się na obraz wsi. Jej symbolem stał się neogotycki kościół z ostro zakończoną, wysoką na 56 metrów wieżą. Raz w roku historyczne centrum miejscowości przeobraża się w jedną wielką restaurację na świeżym powietrzu – jest to wydarzenie kulinarne znane pod nazwą „Pankrazer Bergtisch“ – czyli „góralski stół”. St. Pankraz to miejscowość cicha, ale nie odcięta od świata. Oddalona jest o 10 minut drogi od wsi Lana, dokąd można się wybrać na zakupy lub na imprezę kulturalną. Blisko jest stąd także do środkowej części doliny, oferującej większą ilość szlaków.

Na urlopie w gospodarstwie w St. Pankraz poznasz życie na wsi
W St. Pankraz uprawia się głównie jabłka, które szczególnie dobrze dojrzewają na słonecznych zboczach. Zbiory na pochyłym terenie są bardziej mozolne niż na obszarach płaskich. W gospodarstwach rozrzuconych na górskich stokach hoduje się, tak jak niegdyś, bydło. Wiele artykułów tamtejsi rolnicy produkują we własnym zakresie: wędzą speck i regionalną surową kiełbasę, w wielu gospodarstwach piecze się domowy chleb oraz wyrabia soki i dżemy. Goście spędzający urlop w gospodarstwie w St. Pankraz mogą sami doświadczyć ów wiejskiej codzienności oraz poznać z bliska tę miejscowość i jej tradycje.

Koniecznie spakuj buty do wędrówki
Bezpośrednio w samym St. Pankraz zaczyna się wiele szlaków wiodących w okoliczne góry. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: przyjemne dróżki biegnące wśród lasów lub ambitne trasy wiodące na szczyty okolicznych gór. Szczególnym powodzeniem cieszą się szlaki prowadzące do dolin Falkomai i Kirchbach, biegnące wśród hal i jezior. Miejscem startowym tych tras jest St. Helena – miejscowość, której nie można pominąć, spędzając urlop w gospodarstwie w St. Pankraz. Z daleka widać kościółek św. Heleny, zbudowany na 1.550-metrowym wzgórzu, okolony rzadkim laskiem i górujący stamtąd nad wsią. W pochodzącym z XIV wieku sanktuarium koniecznie trzeba zobaczyć przepiękny ołtarz boczny, ozdobiony barokowymi rzeźbami oraz figurą Matki Bożej z roku 1700.

Domek na skale
W roku 1882, po załamaniu pogody, w dolinie Ulten wystąpił z brzegów strumień Falschauer. Katastrofalna powódź zmyła w ciągu jednej nocy całe dno doliny. Ocalał tylko jeden dom, który został zbudowany na ogromnym skalnym bloku, na tyle dużym, że oparł się on sile żywiołu. Do dziś mówi się w Ulten o autentycznym cudzie. Dom na skale jest prawdziwą atrakcją i ulubionym celem turystycznych wypadów. Innym ciekawym miejscem są imponujące ruiny średniowiecznego kompleksu zamkowego Eschenlohe, położonego na wzgórzu powyżej St. Pankraz. Ponieważ ruiny są obecnie zamknięte dla zwiedzających, można je podziwiać jedynie od strony wsi.

Lecznicze kąpiele w dolinie Ulten
Dolina Ulten słynie ze swoich wód leczniczych, nasyconych żelazem i minerałami. Między St. Pankraz a St. Walburg znajdują się niegdyś dobrze prosperujące uzdrowiska: Mitterbad, Bad Lad, Lotterbad i Überwasser. Występujące tu wody były stosowane jako wody pitne i kąpielowe. W XIX i XX wieku najbardziej znanym uzdrowiskiem było położone na wysokości 1.000 metrów Mitterbad. Młody Otto von Bismarck zatrzymał się tu na kurację i nawet poprosił o rękę córki gospodarzy, nie został jednak przyjęty. Regularnie gościła w Mitterbad cesarzowa Elżbieta, w spokojnych kurortach doliny Ulten leczyli się również malarz Franz Defregger oraz znani pisarze bracia Tomasz i Henryk Mann. Dziś większość budynków uzdrowiskowych popadło w ruinę, jednak okoliczni mieszkańcy chętnie wykorzystują zdrowotne właściwości tutejszych wód. Nic więc dziwnego, że podczas urlopu w gospodarstwie w St. Pankraz można pić najlepszą wodę bezpośrednio z kranu lub ze studni.

Dlaczego warto spędzić urlop w St. Pankraz:
  • Idealne miejsce do wędrówek
  • Przedziwny domek na skale
  • Miejsce dla osób szukających spokoju