Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Tisens: bliskie spotkania z przyrodą

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Tisens
Szlachecki i szlachetny: urlop w gospodarstwie w Tisens upływa gościom pod znakiem dawnych szlacheckich posiadłości i szlachetnego smaku jadalnych kasztanów.

Tisens i jej dzielnice Prissian, Gfrill, Grissian, Schernag, Naraun i Platzers leżą na wysokości około 360 m n.p.m., na płaskowyżu nad doliną Adygi. Tutejsze rolnictwo koncentruje się na uprawach owoców i hodowli bydła. Wiele starych, oryginalnych gospodarstw w Tisens trudni się również agroturystyką. Szczególna atrakcja czeka tu na urlopowiczów jesienią: to czas, gdy wszystko kręci się wokół słynnych jadalnych kasztanów i święta kasztanów znanego jako „Keschtnriggl“.

Urlop w gospodarstwie w Tisens: świadkowie szlacheckiej przeszłości
Już w minionych stuleciach idealne położenie miejscowości pod względem walorów widokowych ceniło sobie wielu szlachetnie urodzonych, którzy obierali płaskowyż Tisens na miejsce swoich posiadłości i zamków. Przykładowo Fahlburg wzniesiono już w XIII wieku jako zamek obronny, a w 1615 roku przebudowano go na arystokratyczną rezydencję. Posiadłość ze starymi piecami kaflowymi i drewnianymi stropami zachowała po dziś dzień swój oryginalny charakter. Zamek Katzenzungen jest nieco starszy od zamku Fahlburg i również leży w okolicy Prissian. Uwagę przykuwają tu zwłaszcza obronne machikuły rozmieszczone wokół budowli, choć prawdopodobnie mieszkańcy zamku nie wylewali przez nie gorącej smoły, lecz raczej rzucali w agresorów kamieniami.

Versoaln: największy na świecie krzew winorośli
Urlop w gospodarstwie w Tisen jest okazją do podziwiania prawdopodobnie największego na świecie krzewu winorośli. Rośnie on w pobliżu zamku Katzenzungen i liczy sobie około 350-400 lat. Pędy winorośli, z której następnie tłoczy się wyjątkowe białe wino, zajmują powierzchnię aż 300 m2. Zwiedzający mają na miejscu możliwość degustacji wina.

Piesze ścieżki rekreacyjne w Tisens
Wakacyjny apartament w Tisens stanowić będzie idealną bazę wypadową na spacery i piesze wędrówki po okolicy. Usytuowanie zamkowych wiosek Tisens i Prissian na słonecznym płaskowyżu na południe od Merano oraz łagodne temperatury sprawiają, że piesze wędrówki są tu możliwe o każdej porze roku. Z kościoła św. Jakuba lub św. Hipolita wzrokiem da się objąć calusieńką dolinę Adygi. W Tisens i Prissian na całe rodziny czekają dwie piesze ścieżki rekreacyjne. Na trasie Międzynarodowego Szlaku Dzieł Sztuki z Filcu wystawiono 24 postaci zwierzęce i bajkowe, które bez wątpienia przyciągną uwagę nie tylko najmłodszych. Szlak tematyczny Vorlichl w Prissian został stworzony przez dzieci z tutejszej wioski. Jest on przystosowany do wózków dziecięcych, a jego trasa biegnie koło zamków i ruin. Kilka stacji na trasie szlaku zachęca do zatrzymania się i krótkiej zadumy. Na jednej ze stacji zwiedzający dowiadują się na przykład, jakie tony wydaje drewno.

Jesienny czas – kasztanowy czas
„Keschtnriggl“ to wyplatany wiklinowy pojemnik, którym potrząsa się, aby oddzielić łupinę od owocu. Mieszkańcy Tisens ochrzcili tym mianem swój festiwal, podczas którego rzeczywiście wszystko kręci się wokół jadalnych kasztanów zwanych tu „Keschtn”. Na imprezę składają się kulinarne atrakcje, zwiedzanie i wędrówki kasztanowym szlakiem, a także bogaty program muzyczny.

Dlaczego warto spędzić urlop w Tisens:
  • Wspaniałe położenie na płaskowyżu nad doliną Adygi
  • Różnorodność pieszych ścieżek tematycznych dla całej rodziny
  • Cisza i odpoczynek w autentycznych gospodarstwach