Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Plaus: małe jest piękne

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Plaus
Liczące 700 mieszkańców Plaus zaliczane jest do grupy małych gmin Południowego Tyrolu. Urlop w gospodarstwie w Plaus to gwarancja ciszy i odprężenia.

Gmina Plaus leży w Unterer Vinschgau, jednak administracyjnie podlega pod Burggrafenamt. Oddalona jest zaledwie o dziesięć kilometrów od Merano i sąsiaduje z tętniącą życiem wsią Naturns. Gmina zajmuje powierzchnię niespełna 5 km2, a jej główna część ma formę wielodrożnicy zlokalizowanej na dnie doliny. Dziesięć gospodarstw dzielnicy Birchberg leży na Nörderberg.

Urlop w gospodarstwie w Plaus: miejscową maskotką jest tu żaba
W dawnych czasach teren Plaus tworzyły grzęzawiska. To nim właśnie gmina zawdzięcza swoją nazwę, gdyż palus oznacza po łacinie bagno. Adyga przez wieki determinowała życie miejscowej ludności – pierwsze wzmianki o Plaus pochodzą już z 1270 roku. Powodzie, które często nawiedzały miejscowość, utrudniały osiedlanie się tu ludności. Teren zajmowały nieurodzajne pola uprawne i pastwiska. Dopiero po uregulowaniu i zatamowaniu Adygi udało się wyeliminować powodzie. Podczas urlopu w gospodarstwie w Plaus natykać się będziemy jednak na każdym kroku na tutejszą maskotkę: żaba do dzisiejszych czasów pozostaje bowiem symbolem mokrej przeszłości tego miejsca.

Na dwóch kółkach przez Vinschgau
Dzięki poskromieniu Adygi obszar na dnie doliny zamienił się w żyzny krajobraz. Obecnie uprawia się tu głównie owoce. Szczególnie wiosną, w okresie kwitnienia, wzrok przyciągają rozległe sady jabłkowe. Apartament wakacyjny w Plaus stanowi doskonałą bazę wypadową na wyprawy rowerowe przez Vinschgau. Rozwinięta sieć szlaków rowerowych prowadzi wzdłuż Adygi i kwitnących sadów jabłkowych – w tle zaś niezmiennie ukazuje się rowerzystom górzysty krajobraz Vinschgau.

Taniec śmierci
W samym centrum Plaus stoi kościół parafialny św. Ulricha z okazałą romańską dzwonnicą i gotycką nawą. Kościół otacza dzieło sztuki nowoczesnej, Plauser Totentanz, tj. malowidło na murach cmentarza przedstawiające taniec śmierci. W 2001 roku artysta z Vinschgau, Stefan Stecher, stworzył to współczesne dzieło, na które składa się 18 scen opatrzonych dosadnymi opisami w lokalnym dialekcie. Z uwagi na brak dostępnych źródeł odtworzenie scen z wcześniejszych malowideł okazało się już niemożliwe. Nowy Taniec śmierci to poruszające dzieło, które traktuje o życiu na wsi i o jego nieodzownym towarzyszu - śmierci.

Naładować baterie u podnóża góry
Wakacyjny apartament w Plaus stanowić będzie idealną bazę wypadową na piesze wycieczki w okoliczne góry. Już spoglądając z centrum Plaus, wzrok przyciąga imponujący, po dziś dzień zamieszkały zamek Dornsberg. Szlak Rittersteig biegnie dokładnie obok zamku i tworzy piękną pętlę. Jest on dostępny przez cały rok i można nim dotrzeć aż do Naturns. Ponadto między Plaus a Naturns przebiega swego rodzaju ścieżka zdrowia o nazwie Alpine-Well-Fit-Parcours. Na trasie 1,6 km zaprojektowano 4 stacje z ogólnymi wskazówkami odnośnie do poprawy samopoczucia i instrukcjami dotyczącymi ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, przydatnymi dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku.

Dlaczego warto spędzić urlop w gospodarstwie w Plaus:
  • Spokój i odpoczynek w przytulnej wiosce
  • Wiele możliwości aktywnego wypoczynku przez cały rok
  • Dogodne połączenia komunikacją publiczną dzięki nowoczesnej kolejce Vinschgerbahn

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 1 gopspodarstwo