Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Merano: wyprawa do miasta o wiejskim klimacie

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Meran
Kto zdecyduje się na urlop w gospodarstwie w Merano, upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu: podróż do miasta i aktywny urlop w klimacie śródziemnomorskim i alpejskim.

Kurort Merano przekonuje do siebie łagodnym klimatem i alpejską atmosferą. Jak by nie patrzeć, obszar miasta rozciąga się od kotliny leżącej 263 m n.p.m. aż na wysokość 1.621 m n.p.m. O jego szczególnym charakterze stanowią palmy i cyprysy oraz ośnieżone szczyty prezentujące się imponująco w tle. To drugie pod względem wielkości miasto Południowego Tyrolu leży u zbiegu rzek Adygi i Passer – schodzą się tu cztery wielkie doliny: Vinschgau, Etschtal, Passeiertal i Ultental. Do Merano przynależą dzielnice: Gratsch, Obermais, Untermais, Labers i Sinich.

Urlop w gospodarstwie w Merano: mieszanka śródziemnomorsko-alpejska
W Merano łączą się niemiecka i włoska kultura oraz ich tradycje. Jest ono jedynym miastem Południowego Tyrolu, którego połowa mieszkańców jest włosko-, a druga połowa niemieckojęzyczna. Decydując się na urlop w wakacyjnym apartamencie w Merano, można w pełni oddać się również kulinarnej symbiozie tych dwóch kultur – przy pizzy i pastach we włoskich pizzeriach lub knedlach i Schlutzkrapfen w starej tyrolskiej izbie. Restauratorzy z Merano kładą duży nacisk na produkty sezonowe i regionalne, które rosną tu praktycznie na każdym kroku. Rolnictwo również w dzisiejszych czasach ogrywa tu nadal ważną rolę, liczne gospodarstwa dostarczają swoje produkty, rzec by można, prosto z gospodarstwa do restauracyjnych kuchni. Łagodny klimat w znajdującej się pod ochroną kotlinie czyni z miasta prawdziwy winny raj. Coraz częściej uprawia się tu znów takie odmiany winorośli jak Vernatsch, Lagrein i Gewürztraminer, by następnie w licznych winiarniach przerobić je w szlachetne trunki. Wiele kulturalnych imprez poświęconych jest wiejskiej tradycji. Zaliczyć do ich można między innymi Meraner Frühling, Traubenfest i Merano WineFestival. W każdą sobotę rolnicy rozstawiają na rynku swoje stragany z szeregiem produktów z własnych upraw. Jeszcze więcej delikatesów sztuki kulinarnej znaleźć można na targach Meraner Markt, Genussmarkt czy imprezie znanej jako Gastronomiewochen. Kto jednak przypuszcza, że w Merano czeka na niego wyłącznie atmosfera południa, powinien nieco dokładnej obejrzeć sobie plan miasta: w Freiberg i Labers, Untermais, Gratsch i samym Merano są gospodarstwa, które pod każdym względem spełnią życzenie gości marzących o cichym i spokojnym urlopie w gospodarstwie.

Piesze wędrówki i zakupy w Merano
Specyficzny klimat miasta Merano tworzą rozległe parki, liczne cieki wodne i zadbane promenady, jak np. szlak Tappeinerweg z fascynującą florą i widocznym z dala kurortem i doliną Adygi. Już w dawnych czasach naukowcy, lekarze i znane osobistości, jak cesarzowa Sissi, wierzyli w czyste powietrze Merano, jego uzdrawiające właściwości i łagodny klimat i zatrzymywali się tu w celach zdrowotnych. Na szlaku Sissi-Weg i w Parku Cesarzowej Elżbiety, podobnie jak w nagradzanych ogrodach zamku Trauttmansdorff, natknąć się można jeszcze dzisiaj na ślady Sissi. Osiemdziesiąt ogrodowych krajobrazów tworzy na powierzchni dwunastu hektarów naturalny amfiteatr. Kolejka linowa zawiezie amatorów turystki pieszej na teren podmiejskiego obszaru rekreacyjnego Merano 2000, na słoneczny taras Merano. Spędzając urlop w gospodarstwie w Merano, zanurzamy się w kulturę i historię miasta. Starówka z jej średniowiecznymi podcieniami z XIII wieku, historyczna dzielnica Steinach, liczne zamki, dawne posiadłości szlacheckie i stare bramy miasta snują opowieść o czasach średniowiecza, gdy Merano było centralnym ośrodkiem Tyrolu. Wybór sklepów w centrum miasta jest duży i różnorodny: moda włoska, tradycyjne wyroby, rękodzieło artystyczne, produkty regionalne. A po zakupach czeka aperitif z włoskimi przystawkami lub prawdziwym espresso. Zimą ośrodek narciarski Merano 2000 stanowi idealne miejsce do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i jazdy na sankach dla całej rodziny. W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia można dodatkowo pospacerować po tutejszym jarmarku bożonarodzeniowym i między straganami ze świątecznymi dekoracjami i regionalnym rękodziełem dać się skusić na rozgrzewający napój, zanim znów znajdziemy się w naszym przytulnym apartamencie w Merano.

Wszystkie konie w galopie
Na spędzających urlop w gospodarstwie w Merano czekają jeszcze inne możliwości aktywnego wypoczynku, jak jazda na rowerze, pływanie czy spływy kajakowe. Trasa spływu zaczyna się przy promenadzie Gilf i biegnie rzeką Passer przez środek miasta. Atrakcją Merano jest tor wyścigów konnych, miejsce międzynarodowych zawodów. To tu co roku w poniedziałek wielkanocny rolnicy z okolic mierzą się ze sobą podczas wyścigów Haflinger Galopprennen. Tradycyjnie przed wyścigami z centrum miasta w kierunku toru wyścigów przejeżdża korowód wszystkich koni i jeźdźców w świątecznych strojach. Muzyka, występy tradycyjnych zespołów tanecznych i tańce z biczami (Goaßlschnöllern) wypełniają czas oczekiwania między poszczególnymi gonitwami.

Dlaczego warto spędzić urlop w Merano:
  • Idealne miejsce na urlop zarówno latem, jak i zimą
  • Tu łączy się kuchnia włoska i tyrolska
  • Shopping i zwiedzanie są tu w tym samym stopniu możliwe, co piesze wędrówki i relaks