Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Ratschings: skarbiec przyrody

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Ratschings
Na urlopie w gospodarstwie w Ratschings historia górnictwa wyczuwalna jest na każdym kroku. To miejsce jest pełne skarbów kultury i historii.

Leżąca w trzech dolinach gmina Ratschings pod względem powierzchni zalicza się do największych w regionie. Obejmuje doliny Jaufen, Ratschings i Ridnaun. Tradycja i historia tej niegdyś górniczej okolicy są wyczuwalne na każdym kroku.

Urlop w gospodarstwie w Ratschings: podążanie śladami górników
Na górze Schneeberg w Ridnaun znajduje się najwyżej w Europie położona kopalnia o imponującej przeszłości. Także Fuggerowie osiedlili się tutaj, żeby wydobywać srebro i ołów. Kopalnia przeżywała swój okres rozkwitu około roku 1500, jednak jej historia trwająca blisko 800 lat jest obecna do dziś: kopalnię przebudowano, aby ją udostępnić jako atrakcję dla zwiedzających. Górnicze ślady odnajdziemy również w innych miejscach. W 1480 roku górnicy z Schneeberg wybudowali kaplicę św. Magdaleny z cennym ołtarzem skrzydłowym. U wyjścia doliny Ridnaun goście mogą zobaczyć dawne urządzenia do obróbki rudy.

Kwatera urlopowa w Ratschings to aktywny kontakt z przyrodą
Urlop w gospodarstwie w Ratschings pozwala nie tylko głęboko wejrzeć w historię miejscowości, lecz także prowadzi w głąb przyrody. Gilfenklamm to jedyny na świecie wąwóz wyżłobiony w czystym białym marmurze. Przez miliony lat woda wypłukiwała sobie drogę w marmurowej skale. Przez ten romantyczny kanion prowadzą kładki i schody. Huczące masy wody przenosi też wąwóz Burkhardklamm w Ridnaun. Na wędrowców, którzy tam dotrą trasą widokową, po drodze czekają też widoki Alp Stubajskich. Woda i przyroda to również temat obecny na zamku Schloss Wolfsthurn, gdzie mieści się południowotyrolskie muzeum myślistwa i rybołówstwa. Ten barokowy obiekt uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków Południowego Tyrolu. Oprócz kolekcji dotyczącej historii myślistwa i rybołówstwa zwiedzający znajdą tam również oryginalnie i z przepychem urządzone wnętrza.

Wierność góralskim korzeniom
Pośpiech to pojęcie obce mieszkańcom dolin leżących w gminie Ratschings. Rolnictwo wciąż jeszcze odgrywa tu znaczącą rolę. Wiele górskich łąk kosi się – częściowo - ręcznie. W wąskiej dolinie Ratschings jest wiele małych hodowli zwierząt. Kozy i tyrolskie owce górskie są tutaj ważnymi zwierzętami użytkowymi. Jagnięcina czy owcze mleko służą jako pokarm, ale również owcza wełna jest tu wykorzystywana jako wartościowe włókno naturalne. Pędzenie zwierząt z hal, święta kościelne czy specjały kulinarne jak szary ser to przykłady miejscowych obyczajów i tradycji, które można poznać podczas urlopu w Ratschings.

Miejsce przepełnione historią
Ratschings to siedziba zwyczajów i podań. Jedną z najbardziej znanych postaci baśniowych Tyrolu jest Pfeifer Huisele, swego rodzaju Till Eulenspiegel z Alp. Bohater tej baśni urodził się w Ratschings. Wędrował ze swoim osłem po górach i dolinach i ponoć nawet sprzymierzył się z diabłem. Opowiada o tym dziesięć tablic informacyjnych umieszczonych wzdłuż szlaku Pfeifer Huisele, który prowadzi do domu, gdzie się urodziła ów baśniowa postać. Ta trasa i inne szlaki tematyczne jak droga pt. „Świat Górskich Przeżyć“ („BergerlebnisWelt“) w rejonie hal Ratschings-Jaufen prowadzą wśród przyrody Ratschings i jednocześnie opowiadają o historii, mieszkańcach i tradycjach tej okolicy.

Dlaczego warto spędzić urlop w Ratschings:
  • Poznanie dawno zapomnianych tradycji rolniczych
  • Festiwal muzyki góralskiej na halach w Ratschings
  • Historia górnictwa w Południowym Tyrolu