Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Villanders: sam środek Południowego Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Villanders
Urlop w gospodarstwie w wiosce na hali: Villanders w środkowej części doliny Eisack leży jedna z najrozleglejszych hal wysokogórskich w Alpach.

Villanders leży na słonecznym wschodnim zboczu Alp Sarntalskich ponad miastem Klausen na wysokości około 880 metrów. Na terenie gminy znajdują się również miejscowości St. Stefan, St. Moritz (Sauders) i St. Valentin. Do czasu zbudowania drogi z Klausen do Villanders w latach 60-tych XX wieku miejscowa ludność żyła przede wszystkim z uprawy ziemi, dzisiaj w wiosce liczącej niespełna 1.900 mieszkańców również turystyka stała się ważnym źródłem dochodów. Najwyższym punktem gminy jest góra Villanderer wznoszącą się na wysokość 2.509 metrów.

Urlop w gospodarstwie w Villanders: historia hal
Wioska Villanders, jej mieszkańcy i jej historia od zawsze ściśle związani są z wysokogórską alpejską halą Villanderer. To ona właśnie jest tym elementem, który nie tylko kształtuje otaczający krajobraz, lecz także wyznaczał rozwój osadnictwa w tej okolicy. Wykazano, że już ponad 3.000 lat temu intensywnie zajmowano się tu górnictwem. Świadczy o tym niedawno odkryte miejsce ofiar całopalnych z epoki brązu. Surowe powierzchnie pastwisk i porośnięte bujną trawą łąki wysokogórskich hal, które od zawsze stanowiły podstawę chłopskiej gospodarki, były przedmiotem jednego z najosobliwszych epizodów historii Południowego Tyrolu. Spór o hale pomiędzy gminami Villanders i Ritten, który dotyczył starych praw do pastwisk, trwał ponad 500 lat i został rozwiązany dopiero w 1822 roku. Dzisiaj wysokogórska hala Villanderer, która rozciąga się na obszarze ponad 20 kilometrów kwadratowych w przejściu pomiędzy dolinami Eisack i Sarn, jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu z uwagi na rozwój turystyki w tym rejonie.

Atrakcje turystyczne na jednodniową wycieczkę
Wszystko jedno, czy wybierzemy się na krótki spacer przez wioskę, czy na dłuższą wędrówkę na wysokogórską halę – na urlopie w gospodarstwie w Villanders ciągle będziemy się natykać na imponujących świadków przeszłości. Możliwości wejrzenia w ponad 6.000 lat historii osadnictwa w Villanders dostarcza park archeologiczny w Plunacker w centrum wioski czy menhir na miejscu kultu Moar w Ums w przysiółku St. Valentin. Na jeszcze głębsze spojrzenie pozwalają sztolnie w udostępnionej zwiedzającym kopalni w Villanders. Pierwsza wzmianka o kopalni na górze Pfunderer pojawia się w dokumencie darowizny datowanym na połowę XII wieku. Z krótkimi przerwami kopalnię eksploatowano aż do drugiej wojny światowej. W średniowieczu zaliczała się do najważniejszych kopalń Tyrolu. Po gruntownej renowacji dzisiaj kopalnia jest ponownie dostępna dla publiczności. Można do niej dotrzeć podczas wędrówki z Villanders lub różnymi innymi okolicznymi szlakami. Warto też zwiedzić pobliski kościół św. Anny, który przez ponad 150 lat był religijnym ośrodkiem górników. W pobliżu góry Seeberg na hali Villanderer jeszcze dzisiaj można zobaczyć tak zwane skarbnice w postaci murowanych wejść do sztolni.

Ciekawostki z Villanders
Po powrocie z urlopu w Villanders można opowiadać nie tylko o niewiarygodnej panoramie gór Południowego Tyrolu, lecz także o wielu ciekawostkach z Villanders. Na przykład o kościele Totenkirchl na wysokości 2.186 metrów, w którego wnętrzach na zwiedzających czeka największa zachowana Grupa Ukrzyżowania. Nie jest to jednak jedyna atrakcja dotycząca tego miejsca, naukowcy stwierdzili bowiem, że pod względem długości i szerokości geograficznej kaplica znajduje się w samym środku Południowego Tyrolu. Daleko ponad Villanders, na wiejskim cmentarzu znajdują się słynne kute krzyże nagrobne. Umieszczone są one nie tak jak zazwyczaj od strony głowy, ale od strony stóp zmarłego. Biolodzy odnotowali też niezwykłe znalezisko na wysoko położonych mokradłach w okolicach Villanders. Odkryto tam gatunek glonów Saurastrum dentatum, który wcześniej znano wyłącznie z występowania na Sumatrze.

Nieskończona różnorodność
Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Villanders każdy może robić wszystko to, co kojarzy nam się z wypoczynkiem w Alpach. Ci, którzy zwyczajnie chcą się odprężyć, znajdą spokój w okolicach góry Villanderer i będą mogli skosztować miejscowych przysmaków w tradycyjnych gospodach, także tych specjalizujących się w ofercie na Törggelen, lub w chatach na halach, gdzie mile widziane są całe rodziny. Łagodne szlaki wędrówkowe poprowadzą do biotopów, na płaskowyż hali Villanderer lub nad wodą, wzdłuż dawnych górskich kanałów nawadniających szlakiem Waalweg (szlak kanałów). Kulturalne dodatki oferuje pobliskie Klausen, miasteczko Dürera, a wielu nowych rzeczy można się dowiedzieć, zwiedzając pokazową gorzelnię w Latschen. Zima również ma swoje uroki: są tu trasy do narciarstwa biegowego, naturalne tory saneczkowe i zimowe szlaki wędrówkowe.

Dlaczego warto spędzić urlop w Villanders:
  • Jedna z największych hal wysokogórskich w Południowym Tyrolu
  • Kopalnia Villanders na górze Pfunderer
  • Spokojny urlop latem i zimą

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 17 gospodarstw