Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Feldthurns: kasztanowa wioska

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Feldthurns
Urlop w gospodarstwie w Feldthurns to przede wszystkim różnorodność przyrody: jadalne kasztany, wino i bezcenny widok na szczyty masywu Geisler.

Wioska Feldthurns w środkowej części doliny Eisack leży na płaskowyżu wśród gór na wysokości około 850 metrów i znana jest ze swojej długiej tradycji Törggelen. Do tej gminy zamieszkanej przez 2.800 osób i leżącej obok głównej wioski Feldthurns należą też osiedla: Garn, Schnauders, Tschiffnon, Untrum, Pedratz i Schrambach. Obszar gminy rozciąga się od dna doliny do szczytów Alp Sarntalskich i leży około ośmiu kilometrów na południe od Brixen. Tutejszy krajobraz kształtują porozrzucane na terenie gminy pojedyncze gospodarstwa, kolorowe lasy mieszane i okazałe zagajniki kasztanowe.

Urlop w gospodarstwie w Feldthurns: wszystko wokół kasztanów
Smaczne jadalne kasztany od zawsze były wartościowym pożywieniem wiejskiej ludności doliny Eisack. Z tych dających się długo przechowywać owoców w zimowych miesiącach robiono mąkę kasztanową, co pozwoliło miejscowej ludności na przetrwanie trudnych czasów. Jeszcze dzisiaj kasztany pozostają ważną częścią gospodarki w Feldthurns. Ponad 3.300 kasztanowców rosnących wokół wioski Feldthurns stanowi symbol gminy. Co roku jesienią, w porze zbiorów i podczas Törggelen, w Feldthurns odbywają się tygodnie kasztanów „Keschtnigl-Wochen“. Przez cały miesiąc wszystko kręci się wokół „Keschtn“, czyli kasztanów właśnie, a program imprez jest naprawdę bogaty: oprowadzanie, zwiedzanie i koncerty, wino, kasztany i degustacja innych typowych produktów z Feldthurns, spacer „milą kasztanowych przyjemności“ („Keschtnigl-Genussmeile“) czy jarmark „Nigl-Markt“ i konkurs kasztanów. Główne święto kasztanów „Keschtnigl-Sunntig“, kiedy to cała wioska zbiera się na Törggelen, jest ukoronowaniem tej piątej pory roku w dolinie Eisack.

Wiejski specjał: pączki
Na urlopie w Feldthurns biesiadować można jednak nie tylko w porze kasztanów. Przez cały rok w wiejskiej kuchni w Feldthurns smaży się typowe zielone pączki. Są to podłużne kieszonki z ciasta makaronowego i szpinaku, najczęściej wypełnione twarogiem i smażone na głębokim tłuszczu. Równie warte polecenia są słodkie pączki z Feldthurns z mąki pszennej i żytniej, które zależnie od pory roku nadziewa się różnymi marmoladami domowej roboty, makiem lub kasztanami, a następnie smaży na oleju.

Hisotria i archeologia w Feldthurns
Kwatera urlopowa w Feldthurns to obietnica nie tylko bliskiego kontaktu z przyrodą i dobrego jedzenia, lecz także różnorodnej oferty kulturalnej. Ludzie zamieszkiwali słoneczny płaskowyż Feldthurns już 5000 lat przed Chrystusem. Odkrycia tego dokonano w 1983 roku podczas wykopalisk w Tanzgasse w centrum Feldthurns. Dzisiaj znajduje się tam park archeologiczny, gdzie można zobaczyć między innymi miejsce kultu z epoki miedzi. Osobliwą zabytkową budowlą jest zamek Velthurns. Ta letnia rezydencja książąt biskupów z Brixen powstała pod koniec XVI wieku i należy do najbardziej imponujących zabytków regionu. W zamku, w którym dziś mieści się muzeum, znajdują się dzieła zaliczane do najważniejszych obiektów renesansowej stolarki artystycznej na południu obszaru niemieckojęzycznego. Na parterze zamku Velthurns znajduje się wystawa archeologiczna znalezisk z Feldthurns i doliny Eisack.

Aktywność sportowa
Na urlopie w Feldthurns codziennie można wyruszać nową trasą na wędrówki pośród gór. Na przykład warto wybrać się na szlak kasztanowy w dolinie Eisack z tradycyjnymi miejscowymi gospodami, którego drugi etap prowadzi przez taras wśród gór wokół Feldthurns w kierunku Barbian, ale można też zejść tym szlakiem w kierunku Klausen. W tej okolicy zawsze w zasięgu wzroku są potężne kasztanowce, które jak żadne inne drzewa kształtują tamtejszy krajobraz. Feldthurns ma sporo do zaoferowania również poza zagajnikami kasztanowców. Na dnie doliny koło Schrambach wije się trasa rowerowa prowadząca do przełęczy Brenner, zachęcając do długich wycieczek rowerowych i spacerów bezpośrednio brzegiem rzeki Eisack. Na wysokości Alp Sarntalskich znajduje się wiele hal, jak na przykład hala Latzfonser czy Feldthurner. Służą one miejscowym gospodarzom przez cały rok. A jeśli ktoś chce się wybrać jeszcze wyżej, powinien koniecznie wejść na Königanger położony na wysokości 2.439 metrów lub wybrać się nad jezioro Radlsee, przy którym znajduje się schronisko o tej samej nazwie. Okazji do aktywności fizycznej innego rodzaju dostarcza tradycyjne koszenie łąk na halach w dolinie Eisack. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w tym udział w ramach górskiego tygodnia w Feldthurns.

Dlaczego warto spędzić urlop w Feldthurns:
  • Urozmaicone wędrówki przez cały rok
  • Przyjemności kulinarne: od kasztanów po zielone pączki
  • Interesujące wycieczki szlakiem historii sztuki i archeologii

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 18 gospodarstw