Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Rodeneck: blisko słońca

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Rodeneck
Podczas urlopu w gospodarstwie w Rodeneck panuje niesamowity spokój. Na słonecznym płaskowyżu czekają na gości dwie atrakcje: zamek Rodenegg i wędrówkowe szlaki na hali Rodenecker.

Górska gmina Rodeneck leży w zacisznym miejscu na płaskowyżu wśród gór powyżej doliny Eisack. Tutaj na wysokości od 800 do 1.200 metrów znajdujemy się z dala od hałaśliwych dróg. Osoby przyjeżdżające do tej słonecznej gminy od strony Mühlbach zobaczą zamek Rodenegg. Przez cały rok gości przyciągają również wędrówkowe trasy na hali Rodenecker będącej jednym z największych płaskowyżów w Europie.

Urlop w gospodarstwie w Rodeneck: imponujący zamek Rodenegg
Symbolem gminy jest zamek Rodenegg górujący nad okolicą na wąskim występie skalnym. Skała, na której jest on zbudowany, z trzech stron stromo opada do wąwozu Rienz – ten widok naprawdę robi wrażenie. Zamek Rodenegg został wzniesiony w pierwszej połowie XII wieku przez panów z rodu von Rodank i pełnił funkcję twierdzy. W XVI wieku rodzina hrabiów von Wolkenstein powiększyła zamek i nadała mu jego obecną postać. Dzisiaj wciąż jest on własnością potomków znanego poety i kompozytora Oswalda von Wolkensteina. Część zamku jest zamieszkana, a w pozostałej części urządzono muzeum. Na urlopie w gospodarstwie w Rodeneck warto ten zamek odwiedzić. Jego ważną atrakcją są słynne freski – należące do cyklu o Iweinie autorstwa Hartmanna von Aue. Ten cykl fresków z XIII wieku, odkryty dopiero w roku 1972, uchodzi za najstarsze świeckie malowidło ścienne w niemieckojęzycznym obszarze językowym.

Śladami legendy o Lauterfresserze (Płynożercy)
Przy okazji zwiedzania starych murów goście mogą poznać legendy i podania, jakie narosły wokół zamku Rodenegg. Najsłynniejszą wśród nich jest chyba opowieść o owianym złą sławą czarodzieju Matthäusie Pergerze, zwanym też Płynożercą (Lauterfresser). Jego przydomek pochodzi stąd, że czarodziej ten najchętniej jadał płynne („lautere“) potrawy. Należały do nich zupy oraz tradycyjny w Południowym Tyrolu mus, niegdyś strawa ubogich. Zły czarodziej gościł na zamku Rodenegg i czynił tam zło, aż miejscowym udało się go pojmać i uwięzić. Goście zwiedzający dziś zamek mogą obok zbrojowni i kaplicy św. Michała zobaczyć też loch, w którym więziono Płynożercę – loch Lauterfressera. Podanie to ma historyczną podstawę: rzeczywiście istniał niejaki Matthäus Perger. W 1645 roku na zamku Rodenegg przeprowadzono przeciwko niemu proces. Został skazany za czary i spalony na stosie.

Aktywny urlop na wędrówkach po hali Rodenecker
Lauterfresser podobno szkodził swoimi czarami nie tylko zamkowi Rodenegg, lecz także hali Rodenecker. Słoneczny płaskowyż wśród gór Lüsner znany jest również jako hala Lüsner i zarówno latem, jak i zimą przyciąga miejscowych i urlopowiczów. Górskie jeziora, tory saneczkowe i trasy narciarstwa biegowego sprawiają, że urlop w gospodarstwie w Rodeneck jest idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Serowarnia na hali Rodenecker pokazuje, jak powstaje ser, a pszczeli szlak Rodeneck opowiada o pracowitych producentkach miodu. Na postojach przedstawione jest życie pszczół, goście mogą też obejrzeć pokazowy model pszczelego ula i zobaczyć, jak ul wygląda od środka. Naturalnie przewidziana jest też degustacja miodu.

Dlaczego warto spędzić urlop w Rodeneck:
  • Wysokogórskie wycieczki do przełęczy Ast z widokiem na Dolomity i główny grzbiet Alp
  • Widoki na doliny Puster, Eisack i Wipp
  • Słoneczna górska sielanka z dala od ulicznego hałasu