Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Lüsen: gdzie dzieci dobrze się czują

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Lüsen
Urlop w gospodarstwie zlokalizowanym w prawdziwym raju wędrówkowym. Lüsen w dolinie Eisack oferuje całej rodzinie bliski kontakt z przyrodą przez 365 dni w roku.

Niedaleko Brixen, wśród przyrody, w miejscu osłoniętym od wiatru, u wyjścia z doliny bocznej o tej samej nazwie leży wioska Lüsen. Porośnięte bujną trawą górskie łąki i ciemnozielone lasy pokrywają około trzech czwartych obszaru gminy. Czy to z głównej wioski Lüsen, czy z któregoś z sześciu otaczających ją przysiółków, goście zawsze mają w polu widzenia kamienny symbol tej okolicy, czyli wznoszący się na wysokość 2.875 metrów Peitlerkofel – najbardziej na północ wysunięty filar Dolomitów i jedną z najpiękniejszych gór widokowych w rejonie.

Wypoczynek w kwaterze urlopowej w Lüsen: między gospodarką na halach a zieloną turystyką
W gospodarstwach Południowego Tyrolu od zawsze główną rolę odgrywają hale. Służą jako letnie pastwiska dla bydła i źródło siana na zimową paszę. Nie inaczej rzecz się ma i w Lüsen. Tutejsi gospodarze korzystają z położonej na wysokości 2.300 metrów hali Lüsen. Jest to druga pod względem wielkości hala wysokogórska w Południowym Tyrolu. W ciągu letnich miesięcy do dyspozycji rolników pozostaje tam znacznie ponad 2.000 hektarów pastwisk i łąk. Aromatyczne mleko krów, owiec i kóz wypasanych na tej hali od pokoleń wykorzystuje się do produkcji masła, jogurtu, twarogu i sera. Poza tym mieszkańcy doliny żyją przede wszystkim z turystyki. Wioska Lüsen zdecydowała się otworzyć swoje podwoje dla gości i podzielić się z nimi swoim sposobem życia, udostępniając im zarówno miejscowe produkty, jak i ofertę kulturalną i sportową. Ten, kto się zdecyduje na urlop w gospodarstwie w Lüsen, daremnie może wypatrywać nowoczesnych instalacji wspinaczkowych, tras narciarskich, pubów i wielkich hoteli, natomiast brak tego wszystkiego zrekompensuje mu nienaruszona przyroda i możliwość zasmakowania spokojnego i tradycyjnego stylu życia mieszkańców doliny.

Na piechotę
Pobyt w kwaterze urlopowej w Lüsen oznacza ruch i wypoczynek w jednym. Latem położona na wysokości 950 m n.p.m. wioska Lüsen jest idealnym punktem wyjścia na wszelkiego rodzaju wędrówki: od rodzinnych spacerów na płaskowyżu hali Lüsen, łatwych szlaków wspinaczkowych czy wymagających wycieczek górskich w parku przyrody Puez-Geisler po nordic walking. Zimą miłośnicy wędrówek w rakietach śnieżnych i amatorzy nart biegowych szczególnie cenią sobie spokój panujący w Lüsen i na tamtejszej hali. Na narty zaprasza oddalona o 13 km góra Plose z licznymi trasami narciarskimi i największym w Południowym Tyrolu parkiem śnieżnym. Ci, którzy lubią jeździć na rowerach górskich, znajdą wokół Lüsen wiele ciekawych miejsc na rowerowe wyprawy, na przykład przełęcz Würz czy wąwóz Rienz. Szczególnie odważni mogą natomiast skorzystać z oferty szkoleń paralotniarskich czy lotów tandemowych.

Przyroda jako najpiękniejszy plac zabaw
W 2015 roku Związek Placów Zabaw i Miejsc Wypoczynku dla Dzieci uznał Lüsen za najbardziej przyjazną dla dzieci gminę Południowego Tyrolu. Na urlopie w gospodarstwie w Lüsen najmłodsi mogą się do woli wyszaleć na wielu miejscowych naturalnych placach zabaw. Począwszy od dużego placu zabaw i parku zajmującego 5.000 m2 w centrum wioski po małe, lecz urokliwe place zabaw w lesie – w Lüsen można znaleźć wszystko, czego dusza zapragnie. Dla młodzieży przewidziano miejsca do gry w siatkówkę, siatkówkę plażową i tenisa oraz tor do jazdy na deskorolkach. Szczególnie popularny jest naturalny staw kąpielowy, na którego brzegu w równej mierze znajdą orzeźwienie rodzice i dzieci. Zimą w przysiółku Rungg dzieci mają też do dyspozycji mały wyciąg narciarski.

Kultura w Lüsen i okolicy
Już w roku 893 pojawia się udokumentowana wzmianka o okolicy Lüsen opisanej jako forestis ad Lusinam (las przy Lüsen). Był to wtedy las znajdujący się w posiadaniu biskupstwa Säben-Brixen. Niedaleko znajduje się Brixen, więc można zwiedzić to biskupie miasto z jego katedrą, krużgankami i zamkiem Hofburg. Można się też wybrać do klasztoru Neustift i Säben. Podczas pobytu w dolinie warto spacerować po łąkach i lasach, rzucając okiem na urokliwe miejscowe gospodarstwa i kaplice. Obowiązkowo trzeba zwiedzić kościół śś. Jerzego i Kiliana w centrum wioski Lüsen.

Dlaczego warto spędzić urlop w Lüsen:
  • Całoroczna idealna baza wypadowa na przeróżne wędrówki i do uprawiania różnych dyscyplin sportu
  • Gmina przyjazna dzieciom 2015
  • Nienaruszona przyroda i świadomość tradycji