Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Tiers: królestwo krasnoludów

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Tiers
Urlop w gospodarstwie w Tiers to wypoczynek w różanym ogrodzie króla Laurina.

Kto spędza urlop w Tiers, poczuje, że góra Rosengarten (Różany Ogród) jest czym w rodzaju nieustannie czuwającego strażnika okolicy. W ciągu dnia skały lśnią szlachetną bladością dolomitów, jednak - o ile jakiś kaprys pogody nie stanie na przeszkodzie - krótko przed zachodem słońca masyw zaczyna się żarzyć czerwienią. Różany ogród zakwita. Stąd też wywodzi się nazwa tego szczytu. Według starej legendy w masywie Rosengarten, między szczytami Rosengarten, Vajolet-Türmen i Laurinswand, leżało królestwo króla krasnoludów Laurina. Miał on tam przecudny ogród pełen czerwonych róż. Pewnego dnia król zakochał się w królewnie Similde i uprowadził ją do swojego ogrodu. Mimo że Laurin miał zaczarowany pas, który mu dawał siłę dwunastu mężczyzn, przegrał walkę z ludźmi, którzy chcieli odebrać mu Similde. Uciekał przed nimi przez różany ogród ubrany w czapkę niewidkę i niewidzialny dla prześladowców. Jednak rozchylające się krzewy róż zdradziły ścigającym, którędy poruszał się król i Laurina pojmano. Wtedy rzucił on czar na różany ogród, aby ani w dzień, ani w nocy żadne oko ludzkie nie mogło dostrzec jego piękna – zapomniał jednak przy tym o porze zachodu słońca między dniem a nocą.

Urlop w gospodarstwie w Tiers: Rosengarten stale w zasięgu wzroku
Kto dzisiaj chciałby dotrzeć na szczyt, może wybrać trasę wspinaczkową „Santnerpass“. Ten średnio trudny szlak wspinaczkowy warto polecić nie tylko doświadczonym alpinistom wyposażonym w odpowiedni sprzęt. W masywie Rosengarten miłośnicy wspinaczki mogą wybierać wśród różnych tras. Jednak nie wszyscy lubią pionowe ściany, a ta okolica oferuje też prawie płaskie trasy wycieczkowe, na przykład szlak widokowy, który łagodnie wije się u podnóża masywu Rosengarten. A kto wolałby raczej popatrzeć na Rosengarten niż na niego wchodzić, powinien się wybrać na wycieczkę z Weislahnbad na Tschafon. W połowie drogi leży tam niewielkie jezioro Wuhnleger, w którego tafli Rosengarten odbija się w pełnej krasie – ten widok to jeden z najpopularniejszych motywów pocztówkowych.

Również goście, którzy w kwaterze urlopowej w Tiers wypoczywają podczas zimowego urlopu, mają tu co robić. Z wioski szybko można dotrzeć do ośrodka narciarskiego Carezza, niedaleko znajdują się także dwa inne rejony narciarskie: Latemar-Obereggen i hala Seiser. Poza tym jest wiele możliwości wycieczek narciarskich i wędrówek w rakietach śnieżnych – nierzadko można też zobaczyć śmiałków wspinających się pionowo po lodzie zamarzniętego wodospadu.

Kultury też nie brakuje
Kto czuje potrzebę kontaktu z kulturą jako alternatywy dla chodzenia po górach, nie musi koniecznie jechać do pobliskiego Bolzano. W samym Tiers można na przykład zwiedzić kaplicę św. Cypriana. Budowla pochodzi z okresu późnoromańskiego i została przebudowana w XIV wieku. Interesujący jest też tartak - muzeum rezerwatu przyrody Rosengarten-Schlern „Steger Säge“ (Piła Steger) u wejścia do doliny Tschamin. Tartak ten jest rzadkim przykładem weneckiej piły napędzanej wodą i dzięki starannej renowacji stał się ponownie zdatny do użytku. Również przestrzeń mieszkalna świadczy o alpejskiej tradycji rękodzielniczej. Obok znajduje się też punkt, gdzie można wysłuchać informacji o tartaku, posłuchać nagrań głosów ptaków i obejrzeć wystawę na temat flory, fauny i geologii tego rezerwatu przyrody.

Letnie atrakcje kulinarne
Lato w Tiers przebiega zdecydowanie pod znakiem atrakcji kulinarnych. Podczas wielu imprez organizowanych w miejscach oferujących widok na Rosengarten serwuje się południowotyrolskie specjały: w czerwcu odbywa się tu „Bergler Harass“, piknik przy Wuhnleger oparty na miejscowych produktach. „Harass” to południowotyrolskie określenie na skrzynkę z cienkich desek, w której przynosi się tu jedzenie na piknik na łące. W lipcu gości wypoczywających w kwaterze urlopowej w Tiers kusi kolejna impreza kulinarna. Podczas „Bergler Tafel” na Proa – łące na hali z widokiem na Rosengarten – ustawia się jeden długi stół. Można tam podziwiać różano-czerwony masyw Rosengarten i rozkoszować się posiłkiem. Ostatnią atrakcją jest spędzanie bydła z hal w październiku: przyozdobione krowy pędzi się z hal z powrotem do doliny. To ważne święto zamyka sezon wypasu na halach.

Dlaczego warto spędzić urlop w Tiers:
  • Idealny punkt wypadowy na wycieczki na Rosengarten
  • Blisko do Bolzano, ale też do Dolomitów
  • Atrakcje kulinarne w lecie