Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Kastelruth: wakacje ze śpiewającymi wróblami

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Kastelruth
Na urlopie w gospodarstwie w Kastelruth goście podążają śladami Oswalda von Wolkensteina i zespołu muzyki ludowej Kastelruther Spatzen, czyli wróbli z Kastelruth.

Kastelruth to miejsce, którego nazwę rozsławił najpopularniejszy zespół muzyki ludowej wszech czasów - Kastelruther Spatzen (Wróble z Kastelruth). Zespół zdobył już ponad sto złotych płyt, rozsławiając wioskę u podnóża hali Seiser. Jednak historia Kastelruth zaczęła się znacznie wcześniej: pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 928 roku. Donoszono wtedy o zniszczonym grodzie – Castel ruptum. I jak wskazuje nazwa, w Kastelruth znajdują się również ruiny grodu, mocno zmienione od czasów swojej świetności sprzed ponad tysiąclecia.

Zwiedzanie zamków na urlopie w gospodarstwie w Kastelruth
Zamkowi Hauenstein, z którego do dziś pozostały ruiny położone nad Seis, Oswald von Wolkenstein poświęcił jedną ze swoich pieśni: pieśń o Hauenstein. Śpiewak i polityk Oswald von Wolkenstein mieszkał w zamku około roku 1400 i wtedy powstały niektóre z jego najsłynniejszych pieśni. Teksty tych utworów zdradzają wiele o jego życiu, podróżach i miłości (miłościach). Niektóre dotyczą też treści religijnych. Dzisiaj do Hauenstein można łatwo dotrzeć w ciągu pół godziny marszu. Jedynym elementem wewnątrz grodu przypominającym jeszcze dawne czasy jest kaplica z pozostałościami fresków. A postaci, które nagle mogą się pojawić na murach zamku nie ma się co obawiać: nie są to duchy dawnych rycerzy tylko miłośnicy wspinaczki, którzy wykorzystują zamkowe skały jako park wspinaczkowy. Niedaleko od Hauenstein znajdują się ruiny zamku Salegg. Również ten gród poddano renowacji i udostępniono zwiedzającym. Podanie głosi, że z zamku Salegg do Hauenstein prowadzi podziemne przejście – ma go strzec panna o długich złotych włosach siedząca na skrzyni ze złotem i srebrem. Kto wie, może z urlopu uda się wrócić ze skarbem?

O grzybach i chłopach
Jeśli goście wypoczywający w kwaterze urlopowej w Kastelruth zapatrzą się na miejscowych gospodarzy przy pracy i zapragną dowiedzieć się czegoś więcej o historii i wiejskich zajęciach, muzeum wsi znajdujące się w pięćsetletnim gospodarstwie Tschötscherhof dostarczy im odpowiedzi i zaspokoi ich ciekawość: dawne sprzęty domowe, maszyny rolnicze, przyrządy do obróbki wełny i wiele innych przedmiotów pokazuje zwiedzającym, jak wyglądało wiejskie życie w minionych czasach. Ciekawostki warte poznania oferuje też edukacyjna ścieżka przyrodnicza w lesie Laranzer między Seis a Kastelruth. Tematem przewodnim są tam grzyby. Tablice informacyjne, a także wycięte w drewnie egzemplarze w powiększonym formacie poglądowo przedstawiają różne gatunki grzybów, na jakie można się natknąć w okolicy hali Seiser: prawdziwki, kurki, muchomory, czernidłaki i wiele innych.

Wędrówki, jazda konna, narty: najważniejsze, żeby być wśród przyrody!
Miłośnicy przebywania na powietrzu nie muszą się w Kastelruth ograniczać do wędrówek po rezerwacie Schlern-Rosengarten czy hali Seiser. Na polu golfowym klubu St. Vigil Seis można zagrać w golfa. Oferta zimowa jest równie ciekawa jak ta na lato: jedenaście torów saneczkowych, niezliczone trasy zjazdowe i biegowe czy snowboardowe, lodowisko, szlaki na wędrówki w rakietach śnieżnych, wycieczki narciarskie, a nawet zimowe kuligi - miłośnicy zajęć sportowych i zwyczajni urlopowicze mają tu w zimie ogromne możliwości wyboru.

Kiedy wróble śpiewają
Kto zarezerwuje sobie kwaterę urlopową w Kastelruth z zamiarem posłuchania na żywo zespołu Kastelruther Spatzen, nie będzie tego żałował: w połowie czerwca odbywa się tu festiwal Kastelruther Spatzen Open Air, a w połowie października - Kastelruther Spatzenfest. Również w sierpniu można się tu znakomicie bawić na miejscowym festynie. Kolejną atrakcją jest osobliwy turniej, którego nazwa pochodzi od nazwiska innej sławy z Kastelruth: co roku współcześni rycerze zbierają się tutaj na turnieju Oswalda von Wolkensteina, żeby się zmierzyć w średniowiecznych konkurencjach. Program tego największego w Południowym Tyrolu turnieju rycerskiego obejmuje między innymi zawody zręcznościowe, jazdę konną w labiryncie i galop z przeszkodami.

Dlaczego warto spędzić urlop w Kastelruth:
  • Odkrywanie ruin zamku
  • Odwiedziny w miejscu pochodzenia zespołu Kastelruther Spatzen
  • Poznawanie miejscowej (wiejskiej) kultury

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 83 gospodarstw