Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Terenten: słoneczna okolica

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Terenten
Urlop w gospodarstwie w słonecznej wiosce: Terenten, słynące z największej w Południowym Tyrolu liczby godzin nasłonecznienia, leży na płaskowyżu w dolinie Puster i czeka na gości.

Urlop w Terenten to okazja, aby zanurzyć się w tutejszą długą rolniczą tradycję. Hodowla bydła i mleczarstwo wciąż jeszcze odgrywają ważną rolę w gospodarce tej gminy, gdzie ponad sto gospodarstw prowadzi działalność rolniczą.

Na urlopie w gospodarstwie w Terenten terkoczą młyny
Dawniej dolina Puster specjalizowała się w uprawie zbóż, a gmina Terenten uchodziła za spichlerz zbożowy całej doliny. Napędzane wodą młyny mieliły ziarno na mąkę, z której w chłopskich kuchniach powstawały smaczne potrawy i wypieki. Jeszcze dzisiaj młyny – przede wszystkim te nad potokiem Terner – świadczą o tamtych czasach. Ścieżka edukacyjna szlakiem młynów prowadzi obok tych niemych świadków dawnego rolnictwa. Celem projektu „Terner Schmelzpfandl“ jest odnowienie i ożywienie tradycji upraw zbóż. Miejscowi i goście mogą uczestniczyć w autentycznym przekazywaniu tej wiejskiej kultury. W ciągu roku na gości wypoczywających w gospodarstwie w Terenten czekają rozmaite wydarzenia przygotowane przez miejscowych w ramach projektu „Terner Schmelzpfandls“. Przyjezdni mogą więc sobie uzmysłowić, jak wyglądał tradycyjny rok na wsi. W dawnych czasach zboże siano w kwietniu lub w maju. Dodatkowo sadzono też takie rośliny jak: groszek, kapusta i ziemniaki. W sierpniu odbywa się tu święto młynów: woda kierowana jest w stronę młynów, a ciężkie kamienie młyńskie wprawione w powolny ruch mielą ziarno na mąkę. Równie ciekawym przeżyciem dla całej rodziny jest święto żniw przypadające także w sierpniu. Wreszcie w październiku gospodarze sprowadzają na zimę bydło z hal do zagrody. Spęd bydła to dla mieszkańców duże święto i okazja do spotkania i wspólnej zabawy przy muzyce i typowych wiejskich daniach.

Specjały wiejskiej kuchni
Terenten można doświadczać wszystkimi zmysłami. Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Terenten niemal nie da się nie skosztować typowych wiejskich produktów czy też nie poznać nowych potraw: kapuśniaku, schworzplentan Ribla, Bluitnudel, zupy z szarego sera, Ziachkropfn, Kirschtakropfn i Tirschtlan – nawet jeśli znaczenie tych dialektalnych nazw nie jest do końca jasne, kryją się za nimi całkowicie nowe doświadczenia smakowe.

Atrakcje turystyczne i aktywne spędzanie czasu w Terenten
W Terenten z powodzeniem współgrają ze sobą przyroda i kultura, a na urlopie tutaj każdy może odkryć coś interesującego. Przykładem takiej miejscowej atrakcji są piramidy z ziemi, które powstały prawdopodobnie w roku 1837, kiedy po silnych opadach deszczu potok Terner przemienił się w rwącą rzekę. Powódź zniszczyła wtedy trzy budynki mieszkalne, 16 młynów, 13 tłoczni, kuźnię i tartak. Dzisiaj o tej tragedii, która kosztowała życie 13 osób, przypominają piramidy z ziemi powstałe wskutek erozji, jaka nastąpiła w kolejnych dziesięcioleciach. Urlop w gospodarstwie w Terenten to bogata oferta wędrówek. Można na przykład na własną rękę poznawać biotop Pircher Moos czy ruiny zamku Aschburg, zwanego tutaj potocznie „Rabaschlössl“, czyli zamkiem rozbójników. Ród Schönecker, który według legendy w XIII wieku zbudował zamek Aschburg, słynął z napadów i grabieży. W kwaterze urlopowej w Terenten znajdziemy nie tylko błogi spokój i leniwy wypoczynek. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spędzać czas w górach: latem na wędrówkach, a zimą na nartach. W pobliżu znajduje się bowiem Kronplatz – absolutny numer jeden wśród ośrodków narciarskich w całym Południowym Tyrolu – gdzie na zwiedzających czeka również nowe górskie muzeum Messnera Corones.

Dlaczego warto spędzić urlop w Terenten:
  • Najwięcej godzin nasłonecznienia w Południowym Tyrolu
  • Schmelzpfandl i święto żniw: miłośnicy wiejskiej kuchni będą zadowoleni
  • Urozmaicone cele wędrówek - od ruin po biotop