Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w St. Lorenzen: o Rzymianach i Hutterianach

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w St. Lorenzen
Na urlopie w gospodarstwie w St. Lorenzen można zwiedzić całą dolinę Puster i dolinę Gader, a przy tym wybrać się niejako w podwójną podróż w czasie.

W miejscu, gdzie płynąca z południa rzeka Gader wpada do rzeki Rienz, leży targowa gmina St. Lorenzen. Należą do niej miejscowości: Sonnenburg, Stefansdorf, Maria Saalen, Montal, Runggen, Onach, Ellen, St. Martin, Moos i Pflaurenz, a także mnóstwo pomniejszych osiedli rozciągających się na powierzchni ponad 50 km2 pomiędzy gminami Bruneck i Enneberg. Te niewielkie wioski i przysiółki żyją z rolnictwa, a grunty orne, pola i łąki wyznaczają charakter miejscowego krajobrazu.

Sport i kultura w pobliżu kwatery urlopowej w St. Lorenzen
Szlak rowerowy w dolinie Puster to okazja do odbycia wielu wycieczek rowerowych po tej dolinie, a także do poznania z bliska miejscowości położonych w okolicznych gminach. Z kwatery urlopowej w St. Lorenzen urlopowicze mogą bezpośrednio i wygodnie dojechać pociągiem do różnych miejsc w całej dolinie Puster, co pozwala na objerzenie rozmaitych miejscowych atrakcji, w tym także na zwiedzenie lokalnych muzeów. Kto zaplanuje dzień na nartach na Kronplatz, może skorzystać z autobusu dla narciarzy jadącego do Reischach lub dojechać pociągiem do Percha, gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu na Kronplatz.

Do gminy St. Lorenzen należy również dawny klasztor benedyktynek w zamku Sonnenburg, do którego w średniowieczu należały duże tereny w dolinach Puster, Gader, a nawet w dolinie Eisack, Etsch i nad jeziorem Garda. Podczas walk niepodległościowych w Tyrolu zamek służył jako szpital, potem przed długi czas był przytułkiem dla ubogich. Dzisiaj w pieczołowicie odrestaurowanym zamku Sonnenburg mieści się hotel.

Na południu geograficzną granicą gminy St. Lorenzen jest miejscowość Saalen. Za nią zaczyna się dolina Gader. Tamtędy przebiega również granica językowa między niemieckim a ladyńskim. Wieś Saalen leży na wysokości 978 m n.p.m. i ma zaledwie 50 mieszkańców, jednak znajdujący się tam kościół pw. Matki Bożej jest najbardziej znanym miejscem pielgrzymek w środkowej części doliny Puster. Kościół ten, będący popularnym miejscem ślubów, poświęcony jest Matce Boskiej z Loreto. Zwiedzanie kościoła z Czarną Madonną w Saalen można połączyć z drogą krzyżową. Liczy ona 14 stacji i prowadzi z miejscowości Moos przez zacieniony las, skąd w ciągu godziny można dojść do Saalen.

Przez gminę St. Lorenzen prowadziły stare szlaki
Na urlopie w gospodarstwie w St. Lorenzen odkryjemy, że starożytność oddalona jest od naszej kwatery urlopowej zaledwie na długość spaceru. Już w czasach imperium rzymskiego znajdowało się tu osiedle retyckiego plemienia Saewatów. Świadczą o tym zachowane do dziś na terenie gminy pozostałości starożytnego muru. Rzymianie budowali mosty i drogi prowadzące przez alpejskie doliny, aby umożliwić przemarsz legionów i móc podtrzymywać kontakty handlowe. Przy drodze przez dolinę Puster, która łączyła miejscowości Aquileia i Aguntum, Rzymianie wznieśli mansio, stację zaopatrzeniową znaną jako Sebatum. Nazwa osady Sebatum zachowała się do dzisiaj we włoskiej nazwie San Lorenzo di Sebato. Potomkowie tamtych Rzymian mieszkają dzisiaj w dolinach u stóp Dolomitów, w tym w dolinie Gader, która zaczyna się bezpośrednio za St. Lorenzen.

Od kilku lat w gminie St. Lorenzen znajduje się pierwsze w Południowym Tyrolu muzeum poświęcone historii starożytnych Rzymian w tym regionie. Kolekcja muzeum obejmuje wiele znalezisk archeologicznych z terenu gminy St. Lorenzen i umożliwia wgląd w codzienne życie antycznej rzymskiej osady. Naukowcy stale poszukują dalszych świadectw przeszłości. Na tematycznym szlaku archeologicznym goście wypoczywający w gminie mogą też sami spróbować szczęścia w tych poszukiwaniach.

Jakub, Judyta i Hutterianie
W miejscowości Moos wznoszą się ruiny zamku Michelsburg. Tak jak w przypadku innych zamków, również te mury były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Jedno z nich rozegrało się w XVI stuleciu, kiedy Kościół katolicki znajdował się w głębokim kryzysie, a anabaptyzm przeżywał swój złoty wiek. W tych czasach Hutterianie podróżowali przez dolinę Puster jako wędrowni kaznodzieje. Jakob Hutter – jeden z przywódców ruchu anabaptystów i założyciel odłamu tego ruchu, który przyjął nazwę od jego nazwiska – urodził się w Moos w gminie St. Lorenzen. Mówi się, że Judith von Welsperg, małżonka pana władającego na zamku, sympatyzowała z anabaptystami i dlatego miała zostać zamknięta w lochach zamku Michelsburg. Błazen dworski uwolnił hrabinę i razem aż do śmierci wędrowali z anabaptystami od wsi do wsi.

Dlaczego warto spędzić urlop w St. Lorenzen:
  • Narty na Kronplatz
  • Wędrówki śladami Rzymian
  • Małe wioski i wypoczynek wśród zieleni

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 17 gospodarstw