Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Gais: między górą a doliną

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Gais
Kultura, podróż w czasie i wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na urlopie w gospodarstwie w Gais, gdzie kończy się dolina Puster, a zaczyna dolina Tauferer Ahrn.

Gmina Gais składa się z pięciu miejscowości: Uttenheim, Mühlbach, Tesselberg, Lanebach i Gais –stolicy gminy, i rozciąga się na wysokości od 820 do 3.170 m n.p.m.

Poznawanie miejscowych tradycji na urlopie w gospodarstwie w Gais
Według legendy nazwa Gais pochodzi od słowa „Geiß“, oznaczającego kozę. Powiada się, że kiedyś pewna stara kobieta udała się na górę w poszukiwaniu swojej kozy i pod jej nieobecność wioskę zalała powódź. Koza uratowała jej więc życie. Inni wywodzą nazwę gminy od czasów dżumy. Kiedy zaraza zabiła wszystkich mieszkańców, we wsi pozostał tylko jeden człowiek ze swoją kozą. Jego dom nazwano wtedy kozim (Gaiser) i w końcu całą wieś tak nazwano. Faktycznie przed kilkoma stuleciami istniało gospodarstwo Gaiser. Również dzisiaj gmina jest ściśle związana z hodowlą zwierząt, poza tym wielu gospodarzy dodatkowo uprawia owoce jagodowe i warzywa. Rozległy teren wokół Gais od zawsze był wartościowym gruntem ornym. Tradycyjne i nowsze gospodarstwa oferują gościom kwatery, w których można poznać wiejskie życie z jego tradycyjną kuchnią i zwyczajami.

Mała, mniejsza, Lanebach
Mühlbach, Tesselberg i Lanebach łącznie mają zaledwie 200 mieszkańców. Górskie wioski są jak z książki z obrazkami – wszędzie można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Młyny nad strumieniem w Mühlbach wciąż terkoczą w tym samym rytmie co dawniej, również w Tesselberg gorączkowy pośpiech jest pojęciem nieznanym. Trzecia, najmniejsza z gminnych miejscowości jest zbyt mała, żeby ją można było nazwać wsią: Lanebach to kilka gospodarstw zbudowanych bezpośrednio na zboczu góry i zamieszkanych przez niespełna 20 osób. Nachylenie terenu jest tak duże, że potocznie mówi się, że tutaj nawet kury potrzebują raków, żeby nie odpaść od podłoża. A jednak aż do początku lat 80-tych ubiegłego wieku osada miała własną szkołę, leżącą na wysokości około 1.500 metrów. Ta jedyna w Południowym Tyrolu zachowana do dziś górska szkoła, wyposażona w stare sprzęty, jest teraz objęta ochroną zabytków i można ją zwiedzać.

Wycieczka w przeszłość
Kto się wybierze na szlak kulturowy w Gais, powędruje śladami Oswalda von Wolkensteina, zetknie się z poezją Ezry Pounda, rzeźbami braci Heinricha i Franza Bacherów oraz pracami współczesnej artystki z Południowego Tyrolu, które starają się odzwierciedlić w przedmiotach materialnych istotę twórczości Ezry Pounda. We wsi Gais, stolicy gminy, stoi jeden z najstarszych wiejskich kościołów w Tyrolu. Zamek Neuhaus znajdujący nad wsią i ruiny zamków Uttenheimer i Kehlburg przenoszą zwiedzających w czasy średniowiecza. Każdy gród opowiada własną historię dawno minionych dni. Na przykład zamek Kehlburg, który mógł powstać już około 1100 roku, należał do hrabiów i biskupów i ma za sobą całe stulecia przepychu. Dzisiaj porośnięte roślinami mury i nieliczne źle zachowane freski w kaplicy pozwalają jedynie domyślać się, jak mogło tu kiedyś wyglądać codzienne życie mieszkańców.

Z kwatery urlopowej w Gais bezpośrednio na poszukiwanie przygód
Gmina leży wśród rezerwatu przyrody Rieserferner-Ahrn. Urlop w Gais to niezliczone możliwości wędrowania w masywie Rieserferner lub wypadów w Alpy Zillertalskie. Kto nie chce się przymuszać do długiej wyprawy, a jednak ma ochotę na trochę ruchu, może się wybrać na rowerze lub pieszo do biotopu Ahrauen. Po obu stronach drogi rowerowej w kierunku doliny Ahrn ciągnie się niewielki las, który dawniej porastał całą okolicę. Tu każdy sam ustala, w jak długą trasę chce się wybrać: przez pola z widokiem na zamek Neuhaus można dotrzeć do Uttenheim i dalej do Sand in Taufers. Natomiast wyruszając w kierunku południowym, dotrzemy do kotliny Bruneck. Ochłodę po pełnym wrażeń urlopowym dniu zapewnia od maja do września kąpiel w „Baggerlacke“, naturalnym jeziorze w centrum wsi Gais. Również zimą urlop w gospodarstwie w Gais bywa urozmaicony. We wsi jest lodowisko, a w okolicach wiele różnych miejsc przystosowanych do jazdy na sankach, na przykład w „Mühlbacher Talile“. Z kwatery urlopowej w Gais można również bardzo szybko dotrzeć do na Kronplatz lub do ośrodków narciarskich Speikboden i Klausberg.

Dlaczego warto spędzić urlop w Gais:
  • Idealny punkt wypadowy dla aktywnych urlopowiczów
  • Atmosfera spokoju dla poszukujących odpoczynku
  • Wycieczki do tradycyjnych górskich wiosek