Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Prags: klejnot w dolinie Hochpuster

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Prags
Urlop w gospodarstwie w Prags to okazja do bliskiego obcowania z przyrodą, a także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu w pobliskich Dolomitach Pragser.

Prags liczy około 650 mieszkańców i jest jedną z najmniejszych gmin Południowego Tyrolu. Gmina ta rozciąga się w dolinie Pragser pomiędzy Welsberg-Taisten a Niederdorf na wysokości od 1.120 do 3.146 m n.p.m. i jest otoczona Dolomitami Pragser.

Blisko natury na urlopie w gospodarstwie w Prags
Rejon ten w przeważającej części należy do rezerwatu przyrody Fanes-Sennes-Prags. Dolina Pragser rozgałęzia się na dwie części. W części południowo-zachodniej nad potokiem Pragser leży Innerprags z centrum gminy Schmieden oraz St. Veit, gdzie mieszka większość mieszkańców Prags. Pozostali zaś mieszkają w małych, rozrzuconych po całej dolinie przysiółkach ze starymi tradycyjnymi gospodarstwami. Dolinę zamyka jezioro Pragser Wildsee, za którym wznosi się Seekofel. Druga odnoga doliny biegnie w kierunku południowym. Tutaj leży Außerprags z Altprags i zielonym płaskowyżem Plätzwiese. Na wschodzie gminę Prags ograniczają między innymi Dürrenstein i Helltaler Schlechten, za którymi zaczyna się teren sąsiedniej gminy Toblach.

Uzdrowienie hrabiny
Uzdrowisko Altprags znajduje się w Außerprags. Już około roku 1490 tamtejsze źródła siarkowe wykorzystywano do leczenia chorych i cieszyły się one dobrą sławą. Również hrabina von Görz, Paola Gonzaga, wspomina uzdrowisko Altprags w swoich zapiskach z podróży. W podzięce za to, że tutaj właśnie ustąpiły jej bóle kończyn, kazała zbudować kościół Marii Magdaleny w Moos koło Niederdorf. W 1565 roku arcyksiążę Ferdynand II udzielił pozwolenia na budowę budynku łaźni. W 1692 roku w pobliżu uzdrowiska wzniesiono kaplicę, w której wyleczeni pacjenci zostawiali swoje kule jako dary wotywne. Uzdrowisko przeżywało rozkwit w XIX wieku, cieszyło się wtedy dobrą renomą sięgającą daleko poza granice regionu. Z końcem XIX wieku skończyły się jednak czasy świetności uzdrowiska Altprags. Znaczenia nabrały nowsze budynki jak łaźnia Neuprags i hotel Pragser Wildsee. Uzdrowisko w Prags spotkał los podobny do wielu innych alpejskich uzdrowisk. Wszystkie one powstały i podupadły w tym samym czasie, a druga wojna światowa położyła kres ich uzdrowiskowemu charakterowi.

Królowa Fanów
Wysoko nad gminą Prags i jeziorem Pragser Wildsee wznosi się Seekofel. Góra ta zajmuje ważne miejsce w wielu legendach o Fanach, plemieniu z ladyńskiego eposu ludowego. Jedno z podań głosi, że co roku w pierwszą jesienną noc przy pełni księżyca pojawia się królowa Fanów i wraz z siostrą bliźniaczką łódką przepływa jezioro. Oczekują obiecanych czasów, kiedy wszystko znów będzie tak, jak było kiedyś.

Na nartach biegowych w okolicy kwatery urlopowej w Prags
Zimą na wypoczywających w dolinie Pragsert czeka 3,5-kilometrowa pętla treningowa w Innerprags. Kolejne trasy znajdują się w pobliżu kwatery urlopowej w Prags w miejscowości Schmieden, a także w Altprags i oczywiście w rezerwacie przyrody Fanes-Sennes-Prags na płaskowyżu Plätzwiese, skąd rozciąga się jedyna w swoim rodzaju panorama Dolomitów.

Dlaczego warto spędzić urlop w Prags:
  • Runda wokół jeziora Pragser Wildsee
  • Wycieczka na płaskowyż Plätzwiese
  • Idealne miejsce dla urlopowiczów, którzy lubią jednocześnie aktywność i spokój