Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Margreid: słynąca z wina alpejsko-śródziemnomorska wieś z tradycjami

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Margreid
Spędzając urlop w gospodarstwie w Margreid, jesteśmy bardzo blisko klimatów południa. Czuje się to przy kieliszku wina lub podczas spaceru przez tę malowniczą wioskę. Szukających ochłody wzywa góra Fennberg.

Margreid to słynąca z wina wioska o ludowym charakterze. Leży bezpośrednio przy Winnym Szklaku w Südtiroler Unterland, w ustronnym miejscu u stóp góry Fennberg. Tu, na granicy z sąsiadującą prowincją Trydent, stale czuje się bliskość południa: w Margreid styka się atmosfera Alp i klimaty południa. Tę szczególną kombinację daje się zauważyć w trakcie urlopu w gospodarstwie w Margreid w przeplatających się ze sobą językach niemieckim i włoskim, w kulinarnych specjałach i wreszcie w miejscowej architekturze. Charakterystyczną cechą krajobrazu wioski są wytworne arystokratyczne rezydencje, stare wiejskie domy, kręte uliczki, kute kraty w oknach, zdobione loggie i kamienne wiejskie studnie.
Przy wjeździe do wsi, bezpośrednio przy Winnym Szlaku, wszystkim odwiedzającym Margreid rzuca się w oczy szczególna formacja skalna: „Regenstein”. To duży kapiący wodą tuf przywodzący na myśl płaczącą twarz. Legenda głosi, że w jego wnętrzu uwięziona jest księżniczka, niegdyś przemieniona w węża. Ukazuje się ona raz sto lat w nadziei na oswobodzenie.

Urlop w gospodarstwie w Margreid: prababka winorośli
Dowodem na to, że uprawa winorośli nadal odgrywa w Margreid znacząca rolę, jest główna atrakcja gminy, czyli pnąca się po ścianie domu przy ulicy Grafengasse najstarsza winorośl Europy. Datuje się ją na rok 1601 i ma ona obecnie status pomnika przyrody. Co roku na jej pędach dojrzewa 80 kg winogron. W położonym przy Winnym Szlaku Południowego Tyrolu Margreid z jego trzema wytwórniami wina temat enologii jest wszechobecny. Jednak i uprawa owoców ma tu, w Unterland, swoją tradycję. Uprawa owoców i winorośli stanowi źródło utrzymania około jednej trzeciej spośród 1.100 mieszkańców Margreid.

Świeżość lata u podnóży Fennberg
Tym, którym w trakcie letniego urlopu w Margreid doskwierać będzie upał, ochłodę przyniesie góra Fennberg. Niższe temperatury na wysokości 1.000 m, spokój i przyroda od zawsze przyciągają na górę Fennberg mieszkańców okolicznych gmin: Margreid, Kurtatsch i Kurtinig, szukających tu letniego orzeźwienia. Pomimo dużej wysokości również w tym rejonie turystyki pieszej znajdują się winnice. W końcu to na Fennberg leży najwyżej położona w Europie uprawa szczepu Müller-Thurgau. Ulubionym celem wycieczek w okolicach góry stało się jezioro Fennberger See, zwane w skrócie Fenner See. Ten znajdujący się pod ochroną biotop jest środowiskiem życia dla ponad 30 różnych odmian orchidei, rzadkich gatunków roślin i raków rzecznych. Można tu też popływać, ciesząc się widokiem okolicznych gór. Niesamowite wrażenie robią również mamutowce w Fennhals. Około 30 takich olbrzymów posadzono tu w 1908 roku z okazji 50. rocznicy koronacji Franciszka Józefa na cesarza.

Zastrzyk adrenaliny podczas wspinaczki na skałkach
Oprócz Margreid do gminy przynależy również miejscowość Unterfennberg. Jej mieszkańcy, których jest sześćdziesięcioro, utrzymują się w znacznej mierze z rolnictwa. Unterfennberg leży na Fennberg i samochodem można tam dotrzeć jedynie, jadąc przez sąsiednią gminę Kurtatsch. Alternatywnie można skorzystać z autobusu miejskiego, wyruszyć pieszo w górę do osady lub wsiąść na rower górski czy kolarzówkę. Kto nie cierpi na zawroty głowy, może się wspiąć w górę po żelaznej perci Margreid-Fennberg od dna doliny aż do Unterfennberg. Męczarnie towarzyszące wspinaczce z pewnością wynagrodzi wam z nawiązką widok na góry sąsiedniego Trydentu.

Dlaczego warto spędzić urlop w Margreid?
  • Połączenie atmosfery Alp i klimatów południa
  • Rowerem wzdłuż Winnego Szlaku Południowego Tyrolu
  • Wycieczka do pobliskiego ośrodka rekreacyjnego Fennberg

Apartamentach i pokojach