Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie na płaskowyżu Ritten: urlopowa góra

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Ritten
Urlop w gospodarstwie na Ritten to dobry pomysł, o czym świadczy fakt, że to właśnie tutaj w XVI wieku wynaleziono letnisko.

Letni dom na płaskowyżu Ritten - wszyscy szanujący się obywatele go posiadali. Nie przypadkiem właśnie tutaj powstało pojęcie letniska. Uciążliwy upał w kotlinie Bolzano również dzisiaj wciąż wygania wielu mieszkańców miasta na płaskowyż Ritten, gdzie lato daje się więcej niż tylko wytrzymać.

Urlop w gospodarstwie na Ritten: połączenie dwóch tradycji
Popularność Ritten wśród mieszkańców Bolzano szybko doprowadziła do tego, że na płaskowyżu rozwinęła się lokalna turystyka. Jednak rolnictwo zachowało tam nadal ogromne znaczenie: obok rozległych obszarów zalesionych było tam wiele łąk i gruntów ornych. Dziś natomiast nie ma tam prawie w ogóle pól uprawnych; budowa systemów nawadniania i instalacji wodociągowych umożliwiła mieszkańcom Ritten skupienie się na hodowli zwierząt w wyżej położonych okolicach oraz na uprawie owoców i winorośli w niższych partiach terenu.

Kolejką linową i koleją zębatą
Znaczącym wydarzeniem dla rozwoju turystyki na płaskowyżu Ritten było otwarcie kolejki w 1907 roku. Na placu Waltherplatz w Bolzano rozpoczynała wtedy trasę kolej zębata, która prowadziła bezpośrednio do Górnego Bolzano (Oberbozen), a stamtąd wyjątkowo po płaskim odcinku do Klobenstein. Odcinek do Oberbozen z biegiem czasu zastąpiono kolejką linową, która jednak na równi z koleją zębatą pozostaje prawdziwą atrakcją, wartą zobaczenia: podczas podróży z Bolzano do Oberbozen można nie tylko podziwiać przecudną panoramę Dolomitów, ale też rzucić okiem na piramidy z ziemi w Ritten. Szczególnie podczas zachodu słońca, kiedy okolica Rosengarten-Latemar zabarwia się na kolor czerwonych róż, spojrzenie w tamtym kierunku to prawdziwe przeżycie. Pomiędzy Oberbozen a Klobenstein wciąż jeszcze kursuje ta sama stara, choć odnowiona kolej Ritten: również tej przejażdżki nie można pominąć.

„Tutaj na Ritten jest bosko pięknie i błogo“.
Tą koleją podróżował już Zygmunt Freud. Latem 1911 roku spędzał urlop w Oberbozen i w liście do C. G. Junga napisał wtedy: „Drogi Przyjacielu, tutaj na Ritten jest bosko pięknie i błogo. Mam niewyczerpaną ochotę na nicnierobienie …!“ To zdanie należy sobie dobrze zapamiętać przy okazji urlopu w gospodarstwie na Ritten i, jak Freud, pływać w jeziorze Wolfsgrubener. To małe leśne jezioro leży niedaleko od Oberbozen. A kto trafi na Ritten zimą, też nie będzie żałował: zimą zamarznięte jezioro staje się wielkim lodowiskiem.

W drogę na Horn!
Doskonale trafiły osoby, które zarezerwowały kwaterę urlopową na Ritten, chcąc wędrować po okolicy: przez tutejsze lasy i hale prowadzi mnóstwo szlaków wędrówkowych. Kiedy celem wędrówki ma być wejście na jakiś szczyt, warto polecić Horn, który leży na wysokości 2.200 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem płaskowyżu. Ponieważ żadne inne góry nie zasłaniają tu widoku, można stąd zobaczyć Großglockner w Austrii, Dolomity i lodowiec Ortler. Zimą to wspaniałe miejsce na jazdę na nartach, snowboardzie i sankach.

Teatr czy muzyka rockowa?
Płaskowyż Ritten oferuje jednak więcej niż tylko przyrodę i sport: jak w wielu innych miejscach również w Lengmoos około roku 1200 powstał dom noclegowy będący ważną bazą dla pielgrzymów podążających do Rzymu. Później ten dom dla pielgrzymów tracił na znaczeniu, aż w XIV wieku został przekształcony w komturię zakonu krzyżackiego. Dzisiejszy budynek zbudowano około roku 1500, po tym jak wcześniejszy podpalono podczas chłopskich zamieszek. Obecnie budynek stanowi oprawę bogatego i urozmaiconego programu kulturalnego. Z czasem szeroko znane w okolicy stały się letnie (organizowane w lipcu i sierpniu) zawody rycerskie, którym towarzyszą artystyczne przedstawienia teatralne na scenie na wolnym powietrzu. Osoby, które od teatru wolą muzykę rockową, również nie będą zawiedzione: na początku lipca na torze do łyżwiarstwa szybkiego „Arena Ritten“ odbywa się festiwal „Rock na Ringu“ (Rock im Ring), należący do atrakcji festiwalowego lata w Południowym Tyrolu.

Dlaczego warto spędzić urlop w Ritten:
  • Idealne miejsce dla aktywnych urlopowiczów: piesze wędrówki, pływanie, rower, sanki, narty, snowboard, łyżwy
  • Historyczne początki wyjazdów na letnisko
  • Przejażdżka koleją zębatą i kolejką linową

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 49 gospodarstw