Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Pfatten: królewskie piwnice

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Pfatten
Spędzając urlop w gospodarstwie w Pfatten, mamy na wyciągnięcie ręki słynną piwnicę wykutą w skale. To tutaj gubernatorzy Południowego Tyrolu podejmowali swoich szlachetnie urodzonych gości.

Piwnica wykuta w skale zdobyła sobie w Południowym Tyrolu szczególną sławę: zapraszani są tu ludzie, którzy osiągnęli w życiu coś naprawdę wyjątkowego. Sala, w której podejmuje się gości, mieści się w znanym centrum badawczym dla rolnictwa w Laimburg niedaleko Pfatten. I nawet jeśli turyści spędzający tu urlop raczej nie dostąpią zaszczytu zaproszenia przez gubernatora prowincji, to wakacje spędzone w gminie Pfatten w południowotyrolskim regionie Unterland mogą być jak najbardziej udane z całkiem innych powodów.

Urlop w gospodarstwie w Pfatten: stara ojczyzna
Gmina Pfatten, położona na południe od Bolzano, liczy sobie około 1.000 mieszkańców. Nie jest to bynajmniej pierwsze pokolenie, dla którego wieś leżąca u podnóża góry Mitterberg stała się ojczyzną. Pierwsze wzmianki o Pfatten, nazywanym podówczas „Vatina“, pochodzą z roku 860 n.e. Najstarsze ślady osadnictwa sięgają nawet wcześniejszych czasów. Na początku XIX wieku podczas usuwania zwałowiska kamieni w pobliżu wsi odkryto stare cmentarzysko z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Znaleziska wskazują na to, że ten skrawek ziemi jest zasiedlony od przynajmniej 5000 lat. Historia odcisnęła swoje wyraźne ślady w kulturze i przyrodzie Pfatten.

Kraina zamków, kraina jezior
Jeśli ktoś będzie miał to szczęście i trafi na urlop do Pfatten lub do jednego z okolicznych przysiółków, powinien koniecznie wybrać się na dwie wycieczki: na zamek Laimburg i w ruiny twierdzy Leuchtenburg. Do liczącego sobie około 800 lat zrujnowanego już dzisiaj zamku Laimburg wiedzie z Pfatten wygodny szlak pieszy. W 2002 roku resztki murów zostały gruntowanie odrestaurowane i można je dziś z powodzeniem zwiedzać. Zamek patronuje leżącemu poniżej centrum doświadczalnemu i gospodarstwu winiarskiemu Laimburg, w którym prowadzone są badania nad rozwojem technik uprawy owoców i winorośli w Południowym Tyrolu. Nie można było znaleźć lepszego miejsca do tego celu, ponieważ w leżącym przy południowotyrolskim szlaku winnym Pfatten uprawa owoców i winorośli ma bardzo bogatą tradycję. Zamek Leuchtenburg także leży niedaleko Pfatten. Stąd rozpościera się wspaniały widok na jezioro Kalterer See i okalające je wzgórza. Nie warto jednak poprzestać na samym oglądaniu. Po krótkiej wędrówce w dół można schłodzić zmęczone stopy w wodach jeziora w Klughammer, które jest jedną z dzielnic należących do Pfatten. Kolejny szlak, którego przejście zajmuje około trzech godzin, wiedzie z Pfatten do jezior Montiggler Seen, położonych w lesie Montiggler Wald i oddalonych o około 8 kilometrów. Zarówno las, jak i jeziora znajdują się pod ochroną prawną i oferują każdemu miłośnikowi sportów wszystko, czego tylko można sobie zamarzyć: trasy piesze, rowerowe oraz baseny. Szczególnym miejscem w lesie Montiggler Wald, z niepowtarzalną scenerią z przyrodą w roli głównej, jest dolina Frühlingstal (niem. wiosenna dolina), która zawdzięcza swą nazwę tysiącom kwiatów rozpoczynających wegetację już pod koniec lutego.

Cały dzień na dwóch kółkach
Oczywiście nie trzeba prowadzić roweru aż do jezior Montiggler Seen, aby tam wsiąść na siodełko i ruszyć w trasę. W pobliżu Pfatten przebiega trasa rowerowa Etschradweg, która prowadzi przez cały region Unterland. Można nią zaplanować wycieczkę aż do jeziora Garda w prowincji Trydent, największego naturalnego zbiornika wodnego we Włoszech. Dla tych, którzy wolą pozostawić pedałowanie innym, ale mimo wszystko chętnie poruszają się pojazdami kołowymi, spędzenie urlopu w gospodarstwie w Pfatten będzie na pewno dobrym wyborem. Od 2008 roku na terenie gminy funkcjonuje tor „Safety Park“, nowoczesny ośrodek szkolenia i bezpieczeństwa jazdy. Oferuje on przeróżne kursy doszkalające w bezpiecznych stylach jazdy, a także dysponuje własnym torem gokartowym. Można tam poszaleć na wynajętym gokarcie. Ponadto znajduje się tam również tor wyścigowy i motocrossowy dla tych, którzy preferują ostrą jazdę na dwóch kółkach.

Dlaczego warto spędzić urlop w Pfatten:
  • Tradycyjne wsie w otoczeniu zamków
  • Pobliskie jezioro Kalterer See i las Montiggler Wald z trasami do wędrówek
  • Atrakcje dla miłośników rowerów, gokartów i motocykli