Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
Home
Wiejski świat
Tradycja i zwyczaje
Zwyczaje karnawałowe w Południowym Tyrolu

Zwyczaje karnawałowe w Południowym Tyrolu

Karnawał w Południowym Tyrolu

Zwyczaje karnawałowe w Południowym Tyrolu
Podobnie jak sami mieszkańcy Południowego Tyrolu, również ich święta mają osobliwy urok. W karnawale goście mogą tu obserwować niespotykane nigdzie indziej tradycje i obyczaje. Goście spędzający urlop w gospodarstwie w okresie karnawału z bliska uczestniczą w szczególnie widowiskowych zwyczajach, tak starannie tutaj pielęgnowanych.

Podczas „Zusslrennen“ w Prad w Stilfserjoch, w „niedorzeczny czwartek“ (tłusty czwartek) przebierańcy „Zussln“ z ogromnymi dzwonami i dzwonkami zamocowanymi na brzuchu przeganiają zimowe demony.

Głównym punktem „karnawału w Schuffa“ w Welschnofen jest pochód w ostatki o godzinie 15.03 z ogromnymi, demonicznymi, kłapiącymi bestiami - przebierańcami „Schnappviechern“. Odgrywają one też ważną rolę w paradzie „Egetmannumzug“ w Tramin, największym i najciekawszym zwyczaju karnawałowym w Południowym Tyrolu. Pochód odbywa się tu zawsze w lata nieparzyste. Główną figurą jest „Egetmann Hansel“ w weselnym powozie, za którym podążają dziwne postaci. „Dziki Człowiek“ z zajęczą maską i w stroju z bluszczu, który symbolizuje nieokiełznaną przyrodę, czy „Biały Niedźwiedź“, który walczy z „Zielonym Niedźwiedziem“ jak zima z wiosną.

W Środę Popielcową w Południowym Tyrolu kończy się karnawał, ale nie zima. Podczas „Scheibenschlagen“ w Mals w Vinschgau zimę wygania się rozżarzonymi krążkami z drewna w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, „iskrzącą niedzielę“, .